İslamofobiya ilə mübarizəyə həsr olunmuş 3-cü beynəlxalq konfrans çərçivəsində məhsuldar görüşlər keçirilib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və İordaniya Universitetinin nəzdindəki Strateji Araşdırmalar Mərkəzi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum birgə tədbirlərin təşkilini və tədqiqatların aparılmasını nəzərdə tutur.
Müzakirələr zamanı BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın Yaxın Şərqlə bağlı yanaşmaları barədə məlumat verib və beyin mərkəzləri arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Həmçinin, əməkdaşlığın inkişafı üçün əməli addımların atılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Baş direktoru Həsən Əl Momani öz növbəsində İordaniyanın Azərbaycanla əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, xüsusilə akademik və intellektual müstəvidə əlaqələrin intensivləşdirilməsi əməkdaşlığın inkişafına öz konstruktiv töhfəsini verəcək.
Bununla yanaşı, BMTM nümayəndə heyəti ilə Mərakeşin Amadeus İnstitutunun Kommunikasiyalar, Təhlillər və Tərəfdaşlıqlar üzrə Direktoru Amine El Kabbaj arasında görüş keçirilib. Hər iki tərəf ötən il imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini vurğulayaraq birgə təşəbbüslər və digər akademik fəaliyyətlər daxil olmaqla, praktiki əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Həmçinin, Türkiyə Milli Müdafiə Nazirliyinin Quru Qoşunları Məktəbinin dekanı İbrahim Ethem Atnur ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin müxtəlif aspektləri və elmi institutlar arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

В рамках 3-й международной конференции посвященной борьбе с Исламофобией были проведены продуктивные встречи.
Между Центром Анализа Международных Отношений (ЦАМО) и Центром Стратегических Исследований при Университете Иордании был подписан Меморандум о взаимопонимании. Меморандум предусматривает организацию совместных мероприятий и проведение исследований.
В ходе обсуждений председатель ЦАМО Фарид Шафиев предоставил информацию о подходах Азербайджана к Ближнему Востоку и подчеркнул важность укрепления связей между аналитическими центрами. Он также отметил необходимость принятия практических шагов для развития сотрудничества.
Генеральный Директор Центра Стратегических Исследований Хасан аль-Момани выразил заинтересованность со стороны Иордании в углублении сотрудничества с Азербайджаном. Он отметил, что интенсификация связей, особенно на академическом и интеллектуальном уровне, внесет конструктивный вклад в развитие сотрудничества.
Кроме того, также состоялась встреча между делегацией ЦАМО и Директором по коммуникациям, анализу и партнерству Института Амадеус Марокко. Стороны подчеркнули значимость подписанного в прошлом году Меморандума о взаимопонимании и отметили важность дальнейшего расширения практического сотрудничества, включая совместные инициативы и другую академическую деятельность.
Также, на встрече с Ибрагимом Этхем Атнуром, Деканом Школы сухопутных войск Национального университета обороны Турции, были обсуждены различные аспекты азербайджано-турецких отношений и перспективы сотрудничества между научными институтами.