Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) nümayəndə heyəti Mərakeşin Amadeus İnstitutunun dəvəti ilə Tanjer şəhərində keçirilən MEDays beynəlxalq forumunda iştirak edir. “Suverenlik və dayanıqlılıq imkanları: yeni qlobal tarazlığa doğru” mövzusunda keçirilən 16-cı beynəlxalq MEDays forumunda dünyanın 100-dən çox ölkəsindən nümayəndələr iştirak edir. BMTM-i forumda İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev və aparıcı məsləhətçi Lalə Xəlilzadə təmsil edir.
Forum çərçivəsində Fərid Şəfiyev və Amadeus İnstitutunun prezidenti Brahim Fassi Fihri iki mərkəz arasında əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər. Görüşün sonunda tərəflər arasında Anlaşma memorandumu imzalanıb.
Qeyd edək ki, hər il təşkil edilən MEDays forumunun builki müzakirələri müasir dünyanın geosiyasi mənzərəsinin mürəkkəblikləri mövzusuna həsr edilib. Əsas məqsəd çoxsaylı çağırışlar qarşısında dövlətlərin davamlılığını gücləndirəcək strategiyalar müəyyən etməyə yardım etməkdir.

An MoU was inked between the AIR Center and the Amedeus Institute
The delegation of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) attends the MEDays international forum at the invitation of the Amadeus Institute of Morocco.
The 16th Edition International Forum, held under the theme “Sovereignties and Resiliences: Towards a New Global Balance,” brought together the participants from more than 100 countries. The AIR Center is represented by Chairman of the Board Farid Shafiyev and leading advisor Lala Khalilzade.
Within the framework of the forum, AIR Center’s Chairman of Board, Farid Shafiyev, and President of the Amadeus Institute, Brahim Fassi Fihri, discussed the prospects of cooperation between the two centers. The meeting culminated in the signing of a Memorandum of Understanding between the parties.
MEDays 2024 will address the complexity of today’s geopolitical landscape, marked by growing tensions and fragmentation of the international order.
aims to explore strategies enabling states to strengthen their resilience in the face of these interconnected challenges while preserving their sovereignty and independence.