09.12.2025-ci il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM), Qazi Universiteti və Türkiyə Siyasi və Strateji Araşdırmalar Vəqfinin (TÜRPAV) birgə təşkilatçılığı ilə “Qafqaz və Orta Dəhlizin gələcəyi: İqtisadiyyat, nəqliyyat və enerji” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Zəngəzur dəhlizinin regional strateji əhəmiyyəti və onun Türk dünyasının inteqrasiyası üçün mühüm strateji komponent olması xüsusi vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, BTC, BTƏ, TANAP və Bakı-Tbilisi-Qars kimi layihələr regionun iqtisadi, siyasi və geosiyasi mövqeyini gücləndirərək Şərq-Qərb ticarət arteriyasının əsas dayaqlarını formalaşdırıb.
Müzakirələr zamanı bildirilib ki, Zəngəzur bölgəsinin Sovet dövründə Azərbaycandan ayrılması nəticəsində nəqliyyat əlaqələrinin kəsilməsi hazırda regional inteqrasiya qarşısında duran əsas maneələrdən biridir. Bu səbəbdən, dəhlizin təhlükəsiz, fasiləsiz və üçüncü tərəflərin müdaxiləsi olmadan tranzitə açılması zəruridir.
Tədbir çərçivəsində Cənubi Qafqazda enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat marşrutlarının inkişaf perspektivləri, iqtisadi əməkdaşlıq imkanları və Türk dünyasının uzunmüddətli strateji baxışları ilə bağlı elmi-analitik məruzələr də təqdim olunub.

The Center of Analysis of International Relations (AIR Center), Gazi University, and the Turkish Foundation for Political and Strategic Research (TÜRPAV) jointly organized an event titled “The Future of the Caucasus and the Middle Corridor: Economy, Transport, and Energy.”
The discussions underscored the strategic significance of the Zangezur Corridor, emphasizing its role as a critical component in advancing integration within the Turkic world.
It was noted that projects such as BTC, BTE, TANAP, and Baku-Tbilisi-Kars have strengthened the region’s economic, political, and geopolitical position, thereby forming the main pillars of the East-West trade artery.
During the discussions, it was emphasized that the disruption of transport linkages caused by the detachment of the Zangezur region from Azerbaijan during the Soviet period remains one of the principal obstacles to regional integration.
The event also featured the presentation of scholarly and analytical reports addressing energy security in the South Caucasus, prospects for the development of regional transport routes, opportunities for economic cooperation, and the long-term strategic visions of the Turkic world.