BMTM-in nümayəndə heyəti Serbiyanın Belqrad şəhərində Union-Nikola Tesla Universiteti və Serbiyanın Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu tərəfindən təşkil olunan “Qərbi Balkanlarda enerji geosiyasəti: çağırışlar və imkanlar” adlı beynəlxalq konfransda iştirak edib.
BMTM İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev qeyd edib ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi, Yaxın Şərqdəki proseslər və transatlantik məkanda baş verən transformasiyalar beynəlxalq nizamda dəyişikliklərə gətirib çıxara bilər.
F. Şəfiyev Balkan və Cənubi Qafqaz bölgələrində maraqlı tərəflərin- ənənəvi və yeni aktorların təsirləri ilə bağlı danışdı.
Balkan ölkələrində Avropa İttifaqına üzvlüklə bağlı fərqli mövqelərin olduğunu bildirən BMTM sədri qeyd etdi ki, Azərbaycanda Avropa İttifaqına üzvlüklə bağlı müzakirələr aparılmır:
“Eyni zamanda, biz bərabərhüquqlu tərəfdaşlığı ehtiva edən sənəd üzərində çalışırıq. İlk sənəd 1990-cı illərdə imzalanıb, lakin prosesdə pozuculuq fəaliyyəti göstərən bəzi tərəflərin, məsələn Fransanın ortaya qoyduğu yanaşmalara görə razılığa gəlməklə bağlı müəyyən çətinliklər yaşanır. ABŞ-nin yeni adminstrasiyasının mövqeyinin necə olmasından asılı olmayaraq Avropa öz enerji təhlükəsizliyi üzərində düşünməli olacaq. Rusiya-Ukrayna müharibəsinin nəticəsindən asılı olmayaraq, Aİ-Rusiya münasibətləri 2022-ci ildən öncəki səviyyəyə çata bilməyəcək. Belə olan halda, Aİ-nin daha çox enerji resurslarına ehtiyacı olacaq. Azərbaycan müəyyən miqdarda bu ehtiyacı qarşılamağa hazırdır. Bununla belə, Azərbaycan Serbiya, Bolqarıstan kimi Balkan ölkələrinin enerji təchizatında müəyyən rol oynaya bilər”.
Cənubi Qafqazda vəziyyətə toxunan F. Şəfiyev bildirdi ki, Avropa İttifaqı Gürcüstan, Ukrayna və Moldovanın nümunəsində ərazi bütövlüyü prinsipini dəstəkləsə də, Azərbaycana münasibətdə ikili standartlar nümayiş etdirib.
“Azərbaycan artıq ərazi bütövlüyü və suverenliyini bərpa edib. Ən əsası, ərazisində üçüncü dövlətə məxsus hərbi qüvvələr mövcud deyil. Cənubi Qafqaz ölkələri arasında əməkdaşlıq üçün tarixi imkanlar yaranıb. Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın Konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı son açıqlamalarına baxsaq, müəyyən müsbət elementlərin şahidi oluruq. Bu, bizim haqlı tələbimizdir - yeni konstitusiyada Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları yer almayacaq”.
Fərid Şəfiyev Belfast sazişi, Şimali Makedoniya nümunəsində oxşar beynəlxalq təcrübələrin müsbət nəticələrini vurğulayıb.
F. Şəfiyev bildirdi ki, hərtərəfli sülh sazişinə nail olduqdan sonra üçtərəfli əməkdaşlıq üçün imkanlar yaranacaq. Lakin realizm nəzəriyyəsinin əsaslarını da unutmaq olmaz:
“Regionda maraqları olan Rusiya, Türkiyə və İran var. Bu baxımdan, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan 3+3 əməkdaşlıq formatını təklif ediblər. Avropa İttifaqı regionda maraqları olan tərəfdir. Lakin qurum Cənubi Qafqaza münasibətində dəyişikliklər etməlidir”.
Həmçinin, BMTM-in baş məsləhətçisi Şahmar Hacıyev Azərbaycanın enerji siyasəti, yaşıl enerjiyə keçid məsələləri, bu istiqamətdə icra etdiyi regional layihələr barədə geniş təqdimatla çıxış etdi.

The delegation of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) attended the international conference jointly organized by the "Union - Nikola Tesla" University and the Institute for Political Studies in Belgrade, Serbia.
Speaking at the conference titled “Geopolitics of Energy in the Western Balkans: Challenges and Perspectives”, AIR Center’s Chairman of the Board Farid Shafiyev noted that the Russia-Ukraine war, processes in the Middle East, and transformations taking place in the transatlantic space may lead to changes in the international order.
F. Shafiyev spoke about the influences of stakeholders—traditional and new actors—in the Balkans and South Caucasus regions.
Speaking about the different attitudes towards EU membership in the Balkan countries, the Chairman said that Azerbaijan does not discuss and consider EU membership.
“Meanwhile, we are working on a document, envisaging an equal partnership. The first document was signed in the 1990s, but certain difficulties emerge because of disruptive approaches by some spoilers, such as France. Regardless of the new US administration’s position, Europe will have to think about its energy security. Regardless of the outcome of the Russia-Ukraine war, EU-Russia relations will not be able to reach the pre-2022 level. In this case, the EU will need more energy resources. Azerbaijan is ready to meet this need to a certain extent. However, Azerbaijan can play a certain role in the energy supply of Balkan countries such as Serbia and Bulgaria.”
Touching on the situation in the South Caucasus, Farid Shafiyev stated that the EU supports the principle of territorial integrity with regard to Georgia, Ukraine, and Moldova. However, the entity exhibited double standards in relation to Azerbaijan.
"Azerbaijan has already restored its territorial integrity and sovereignty. Most importantly, there are no military forces belonging to an external force on its territory. Historic opportunities for cooperation have emerged in the South Caucasus. We witness certain positive elements in the recent statements of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan regarding the constitutional amendments. This is our legitimate demand - the new constitution will not contain territorial claims against Azerbaijan."
F. Shafiyev stated that opportunities for trilateral cooperation will emerge after reaching a comprehensive peace agreement, while the basics of political realism should not be overlooked:
“Russia, Türkiye, and Iran are stakeholders. Therefore, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Türkiye Recep Tayyip Erdogan have proposed a 3+3 cooperation format. The European Union also has interests in the region. However, the organization must change its attitude towards the South Caucasus.”
In addition, AIR Center’s senior advisor Shahmar Hajiyev made a presentation about Azerbaijan’s energy policy, green transition issues, and the regional projects implemented in this direction.