Vurğulamaq lazımdır ki, Ermənistan tərəfinin hüquqi nöqteyi-nəzərdən bu cür yanlış və əsasız fikirlər səsləndirməsi ilk dəfə deyil.
SSRİ Konstitusiyasına əsasən yalnız 15 sovet respublikasının Sovet İttifaqından ayrılmaq hüququ var idi. Dağlıq Qarbağ isə Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının tərkibində muxtar region olub. Muxtar bölgələrin isə sovet konstitusiyasında ayrılmaq hüququ yox idi.
Yerevanın dəfələrlə irəli sürdüyü iddiaya əsasən, Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılması “Müttəfiq respublikanın SSRİ-dən çıxması ilə əlaqədar məsələlərin həlli qaydası haqqında” 3 aprel 1990-cı il tarixli SSRİ Qanununa əsasən mümkün olub və istənilən Sovet respublikası tərəfindən ayrılma prosedurunun başladılması zamanı muxtar quruluş da Sovet İttifaqında qalmaq və ya çıxmaqla bağlı müstəqil qərar qəbul etmək hüququna malik olur. Lakin Azərbaycan, o cümlədən Ermənistan və digər Sovet respublikaları Sovet İttifaqını onun süqutu ilə bağlı 8 dekabr 1991-ci il tarixli Belovej razılığı əsasında tərk edib. Bununla əlaqədar olaraq yuxarıda adıçəkildən 2 aprel 1990-cı il tarixli Sovet İttifaqı Qanununa istinad edilə biməz. Belə ki, Azərbaycan, eynilə Ermənistan SSRİ-dən çıxarkən bu qanundan istifadə etməyib.
O da vurğulanmalıdır ki, Ermənistan hələ Sovet dövründə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini hüquqi yolla ilhaq etmək üçün çoxsaylı cəhdlər edib və ən son olaraq 1 dekabr 1989-cu ildə edilən cəhd Sovet Konstitusiyası və qanunlarının bəzi maddələrinin pozulması əsas gətirilərək mərkəzi Sovet hökuməti tərəfindən ləğv edilib.
Azərbaycan hökumətinin razılığı və regionun azərbaycanlı əhalisinin iştirakı olmadan 1991-ci ilin 10 dekabrında keçirilən qondarma “referendum” da qanunsuz həyata keçirilib.
Azərbaycan və Ermənistan müstəqil olduqdan sonra 1992-ci il martın 2-də BMT-yə üzv qəbul olunublar. Onların sərhədləri Azərbaycan və Ermənistan Sovet respublikalarının sərhədlərini bir daha təsdiqləyən “uti possitedis” prinsipi əsasında tanınıb və orada Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi göstərilib.
BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar bu statusu bir daha təsdiqləyiblər.
Erməni milliyətçilərinin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionuna qarşı irredentist işğalçı iddialarını öz müəddəratını təyinetmə bəhanəsi altında gizlətmək cəhdləri həm hüquqi, həm də tarixi nöqteyi-nəzərdən etibarsızdır.
Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi yaxşı anlamalıdır ki, onlar bir tərəfdən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin “müstəqil statusunu” təbliğ edən, digər tərəfdən isə “Dağlıq Qarabağ Ermənistanındır” iddialarını əks etdirən məsuliyyətsiz bəyanatlarla regionu, o cümlədən öz xalqını daha böyük faciələrə aparır.

Comment by Dr. Farid Shafiyev, Chairman of the Center of Analysis of International Relations
With regard to a comment by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, claiming that Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan seceded from Azerbaijan in a similar way that Azerbaijan seceded from the Soviet Union, it should be stressed that it is not a  first time the Armenian side makes such misleading and groundless from a legal viewpoint commentary.
In accordance with the Constitution of the USSR, only 15 (allied) Soviet republics had a right to secede from the Soviet Union, while Nagorno-Karabakh was an autonomous region within the Azerbaijan Soviet Socialist Republic. Autonomous region in the Constitution of the USSR did not have a right to secede.
Yerevan also repeatedly claimed that the secession of Nagorno-Karabakh from Azerbaijan was possible due to the Law of the USSR “On the Procedures for Resolving Questions Related to the Secession of Union Republics from the USSR” of 3 April 1990, according to which in case of implementation by any Soviet republic the secession procedure, an autonomous entity would also acquire a right to decide independently whether to secede from or stay within the Soviet. However, Azerbaijan as well as Armenia and other Soviet republics left the Soviet Union after its disintegration in the aftermath of Belovezh Accords of 8 December 1991. In this regard, the above mentioned Soviet Law of 3 April 1990 cannot be invoked, as Azerbaijan has not utilized it during its secession. Neither Armenia did.
It also should be stressed that the Armenian side made numerous attempts to annex legally the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan during the Soviet time, and the latest one, on 1 December 1989 was nullified by central Soviet authorities due to violations of several provisions of the Soviet Constitution and laws. The so-called referendum conducted in Nagorno-Karabakh on 10 December 1991 without the consent of Azerbaijani government and without the participation of Azerbaijani population of the region was also illegal.
Azerbaijan and Armenia were accepted to the United Nations on 2 March 1992 and their respective borders were recognized within a principle uti possitedis, which reaffirmed the borders of former Azerbaijani and Armenian soviet republics, where Nagorno-Karabakh region was part of Azerbaijan.
The United Nations Security Council and other international organizations reaffirmed this status.
The attempts of Armenian nationalists to conceal the irredentist annexationists claim to Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan under the pretext of self-determination is void from both legal and historical viewpoints.
The Armenian current leadership should realize that they with such irresponsible statements which on the one hand claims “the independent status” of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and on the other hand declares that “Nagorno-Karabkah is Armenia”, leads the region, including its own population to greater catastrophe.