Bu gün Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin ABŞ-dakı tərəfdaşı Xəzər Siyasi Mərkəzi tərəfindən “Beyin Mərkəzlərinin Forumu: ABŞ və Xəzər regionu” adlı vebinar keçirilib. Xəzər Siyasi Mərkəzinin üzvü Səfir Riçard Hoqlandın moderatorluğu ilə keçirilən vebinarda çıxış edən mərkəzin İdarə Heyətinin sədri, səfir Fərid Şəfiyev Cənubi Qafqazın uzun illər bir çox dövlətlərin və xüsusilə Rusiyanın maraq dairəsində olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra Rusiya, İran, Türkiyə və digər dövlətlərlə yanaşı ABŞ və Avropa İttifaqının da bu bölgəyə marağı artıb. Fərid Şəfiyev qeyd edib ki, ABŞ 1991-92-ci illərdən etibarən regionda bir sıra məqsədlərə xidmət edib. Onun sözlərinə görə, bu məqsədlər yeni müstəqil qazanmış ölkələrin müstəqilliklərini möhləmləndirməsi, enerji layihələrin həyata keçirilməsinə dəstək və terrorizmə qarşı qlobal mübarizə ilə bağlı olub: “Lakin hazırda ABŞ-ın regionda rolu azalmaqdadır. Bu isə ABŞ daxilində müxtəlif məsələlərə dair müzakirələrdən, prioritetlərin dəyişməsindən irəli gəlir. ABŞ hazırda bir sıra münaqişələrdən və regionlardan geri çəkilir. Düşünürəm ki, Cənubi Qafqazda da bu meyl davam edəcək. Bu tək Tramp Administrasiyası ilə bağlı deyil. Bu tendensiyanı 2009-10-cu illərdən görürük. Əslində, ABŞ-ın bütün ölkələrdə fəal şəkildə iştirakını gözləmək qeyri-real olardı. Belə ki, bu hərbi və iqtisadi baxımdan ciddi resurslar tələb edir”.
Fərid Şəfiyev həmçinin qeyd edib ki, ABŞ regionda prioritet olan ölkələrlə bağlı seçim etməlidir. O, bu baxımdan Azərbaycanın balanslı siyasət yerini yetirdiyini və körpü roluna malik ölkə olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda Fərid Şəfiyev regionun ABŞ-dan gözləntilərinin həmçinin münaqişələrin həlli ilə bağlı olduğunu bildirib. O, Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsinin işğalını xatırladıb: “Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi region üçün ciddi təhdiddir. Bu yaxınlarda Azərbaycanın şimal-qərbində, sərhəddə baş verənləri nəzərə alsaq, bu münaqişə sülh və təhlükəsizliklə yanaşı enerji layihələrinə ciddi təhdid təşkil edir”.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə heyətinin üzvü Esmira Cəfərova çıxışı zamanı regionda həyata keçirilən enerji layihələrinə və ABŞ-ın roluna toxunub. Onun sözlərinə görə, müstəqilliyin ilk günlərindən etibarən Azərbaycan ABŞ və digər ölkələrlə etibarlı tərəfdaş kimi özünü göstərib. O əlavə edib ki, Azərbaycan uğurlu enerji tərəfdaşlığı yaradıb və ABŞ bu proseslərə dəstək verib. Bu baxımdan Esmira Cəfərova Cənubi Qaz Dəhlizi layihəsini xüsusilə qeyd edib: “Bu enerji layihəsi sabitlik və əməkdaşlığı təşviq edir və ondan əldə edilən gəlirlər Azərbaycanın iqtisadi gücünü artmasına sərf olunur. Layihə həm də ona görə əhəmiyyətlidir ki, Avropa enerji təhlükəsizliyinə, mənbə və marşrutların şaxələndirilməsinə, eyni zamanda qitənin dekarbonizasiya səylərinə dəstək verir. Layihənin bütün seqmentləri üzrə iş uğurla tamamlanıb və CQD-nin planlaşdırıldığı kimi bu ilin payızında istismara verilməsi gözlənilir”. Esmira Cəfərova bildirib ki, ABŞ bu layihədə vacib tərəfdaşdır və “Əsrin müqaviləsi” imzalanandan bu ölkənin Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən layihələrə dəstəyi böyük olub və o, bu dəstəyin bundan sonra da davam edəcəyinə ümidini və inamını ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən Gürcüstan Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Fondunun (Rondeli Fondu) mütəxəssisi səfir Giorgi Badridze ABŞ-ən müstəqillik qazanan yeni region ölkələri ilə əməkdaşlığının əsas məqsədinin onların müstəqilliklərinin qorumasına dəstək vermək və beynəlxalq layihələrə cəlb etmək olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu layihələr nəticəsində Gürcüstan və Azərbaycan dünya xəritəsində özlərinə yer tapıblar.
Qazaxıstan Beynəlxalq Əlaqələr Şurasının icraçı direktoru İskəndər Akılbayev deyib ki, ABŞ-ın tək bölgədə deyil, digər ölkələrdə rolu azalır. O, bu baxımdan Çinin artıq yeni güc ölkəsinə çevrildiyini vurğulayıb.
Özbəkistan İnkişaf Strategiyası Mərkəzinin icraçı direktoru Eldor Tulyakov ölkəsinin yerləşdiyi Mərkəzi Asiya regionunda geostrateji baxımdan bir çox ölkələrin maraqlarının toqquşduğunu bildirib. O əlavə edib ki, lakin Rusiyanın regionda mövqeyi dominant olaraq qalır, Çinin bölgəyə marağı isə son illər daha da artır.
ABŞ Milli Müdafiə Universitetində Yaxın Şərq-Cənubi Asiya Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Mərkəzi Asiya araşdırmaları üzrə professor köməkçisi Brianne Todd resursların məhdud olması səbəbindən COVİD-19 pandemiyası zamanı ABŞ-ın müxtəlif ölkələrdə mövqeyində dəyişikliyin olacağını deyib. Onun sözlərinə görə, gələcəkdə ABŞ kiminlə əməkdaşlıq etməyə dair ciddi qərarlar verməlidir. O bildirib ki, Mərkəzi Asiya və Qafqaza baxdıqda ABŞ onunla əməkdaşlıq etmək istəyən ölkələrlə əməkdaşlıq edəcək.
“ Geocase” Mərkəzinin sədri Viktor Kipiani çıxışı zamanı regiondakı layihələrdən danışaraq burada qarşılıqlı bağlılığın yüksək səviyyədə olduğunu deyib. O bildirib ki, regionda başqa ölkələrin maraqları öz maraqlarını region ölkələri üzərində diqtə etməsi şəklində olmamalıdır.

Today, the Caspian Political Center, a partner of the Center of Analysis of International Relations in the United States, hosted a webinar titled “The United States in the Caspian Region: A Think-Tank Discussion”. Speaking at the webinar, moderated by a member of the Caspian Political Center ambassador Richard Hoagland, Chairman of the AIR Center board ambassador Farid Shafiyev said that the South Caucasus has long been of interest to many countries, especially Russia. According to him, after the collapse of the Soviet Union, along with Russia, Iran, Turkey and other countries, the interest of the United States and the European Union in this region has increased. Farid Shafiyev noted that the United States has pursued several major goals in the region since 1991-92. According to him, these goals were related to strengthening the independence of the newly independent countries, supporting the implementation of energy projects and the global war on terror: “But the role of the United States is diminishing within the region. It is partly due to internal domestic discussions within Washington about how much the US should be involved in different matters and what it should be prioritizing. The current administration increasingly speaks about withdrawing the United States from the Middle East and other regions. This trend will probably be seen in the South Caucasus as well. This is not only about the Trump administration. We have witnessed diminishing role of the United States since 2009-10. In fact, it would be unrealistic to expect the United States to be actively present in all regions. This requires serious military and economic resources”.
Farid Shafiyev also noted that the United States must make a choice of priority countries in the region. He noted that in this regard, Azerbaijan pursues a balanced policy and has the role of a bridge. At the same time, Farid Shafiyev said that the region's expectations from the United States are also related to the settlement of conflicts. He recalled the occupation of part of Azerbaijani territory: “The Armenian-Azerbaijani conflict is a serious threat to the region. Given the recent clashes on the border of North-West of Azerbaijan, this conflict does not only jeopardize peace and security, but also vital energy projects."
Board member of the AIR Centern Esmira Jafarova spoke about energy projects in the region and the role of the United States. According to her, since the first days of independence, Azerbaijan has shown itself as a reliable partner with the United States and other countries. She also added that Azerbaijan has established a successful energy partnership and the United States has supported these processes. In this regard, Esmira Jafarova highlighted the Southern Gas Corridor project: “This energy project promotes stability and cooperation, and the proceeds are used to increase Azerbaijan's economic strength. The project also stands as a valuable contribution to Europe’s energy security, diversification of sources and routes, as well as the continent's decarbonization efforts. Work on the four segments of the project has been successfully implemented and the SGC is scheduled to be fully operational this fall”. Esmira Jafarova said that the United States is an important partner in this project, and since the signing of the “Contract of the Century”, the country has supported the projects implemented by Azerbaijan, and expressed hope and confidence that this support will continue.
Speaking at the event, Ambassador Giorgi Badridze, an expert at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation), said that the main purpose of US cooperation with the newly independent countries of the region is to support their independence and involve them in international projects. According to him, as a result of these projects, Georgia and Azerbaijan have found a place on the world map.
Iskander Akylbayev, executive director of the Kazakhstan Council on International Relations (KCIR), said that the role of the United States is declining not only in the region, but also in other countries. He stressed that in this regard, China has already become a new power.
Eldor Tulyakov, executive director of the Uzbek Development Strategy Center, said that the geostrategic interests of many countries in the Central Asian region, where his country is located, collide. He added, however, that Russia's position in the region remains dominant, and China's interest in the region has grown in recent years.
Brianne Todd, an assistant professor of Central Asian Studies at the Near East South Asia Center for Strategic Studies at the National Defense University, said the US’ position in various countries would change during the COVID-19 pandemic due to limited resources. According to her, the United States must make serious decisions on who to cooperate with in the future. She said that looking at Central Asia and the Caucasus, the United States will cooperate with countries that want to cooperate with it.
Speaking about the projects within the region, the chairman of the “Geocase” Center Victor Kipiani highlighted that a high level of interaction can be observed here. He said that the interests of other countries in the region should not be conducted in the form of dictating their interests over the countries of the region.