“Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinə başlıca maneə” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib
Dekabrın 10-da Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə (BMTM) "Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh sazişinə başlıca maneə" adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın Ermənistanla sülhün əldə edilməsində maraqlı olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan 2020-ci ildən əvvəl də sülhün əldə edilməsi üçün çalışıb. “Bu problemin kökü 100 illər əvvələ dayanır. 2020-ci və 2023-cü illərdə Ermənistanın işğalı altında olan torpaqların azad edilməsindən sonra sülh üçün imkanlar yaranıb. Lakin Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmət edilməsi ilə bağlı Ermənistanın mövqeyi qeyri-müəyyən olaraq qalır. Ermənistanın ali qanunu olan Konstitusiyada, o cümlədən digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları qalmaqdadır”.
Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ölkəmizin Ermənistana sülh sazişi barədə təklif göndərdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, qələbə qazanan ölkənin məğlub tərəfə sülh təklifi etməsi az hallarda baş verən prosesdir. O bildirib ki, Ermənistanla sülh sazişi barədə ABŞ-da, Rusiyada və Qazaxıstanda müzakirələr aparılıb.
Sülhün əldə edilməsindəki maneələrdən danışan E.Məmmədov qeyd edib ki, Ermənistanın konstitusiyasındakı ərazi iddiaları sülhə əsas maneədir. Digər bir problem isə müxalifətin mövqeyidir.
"Azərbaycan torpağı olan Qarabağın Ermənistanın bir hissəsi adlandırılması onların milli ideologiyasıdır, halbuki Ermənistan indiyədək öz sərhədlərini müəyyənləşdirməyib. Ermənistanın davranışları Alma-Ata Bəyannaməsinə ziddir. Bu ölkə öz Konstitusiyasında dəyişiklik etməməklə bərabər, reallıqları da təhrif edir. Müzakirələrdə Qarabağın Azərbaycanın bir hissəsi olması barədə suallara Ermənistan tərəfi cavab verə bilmir. Çünki ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları onların qanunvericiliyində mövcuddur”, - deyə nazir müavini vurğulayıb
ADA Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekan müavini Cavid Qədirov Ermənistanın delimitasiya prosesində iştirakının öz Konstitusiyasına zidd olduğunu qeyd edərək deyib: “Delimitasiya əsas vermir ki, sülh müqaviləsi imzalansa Ermənistan buna əməl edəcək. Ermənistan Konstitusiyasının preambulasında ərazi iddiaları çox güman ki, “fundamental qayda” kimi təsnif edilir. Sülh müqaviləsi isə öhdəliklərlə potensial ziddiyyətlər yaradır. Hazırda ərazi iddiaları çıxarılmayıb və Ermənistanın qanunvericiliyində mərkəz olaraq qalır”.
Sonra Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin moderatorluğu ilə "Ermənistan Konstitusiyası və qanunlarında sülh müqaviləsinə maneələr" mövzusunda birinci paneldə Milli Məclisin deputatı Erkin Qədirli, ADA Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekan müavini Cavid Qədirov və erməni ekspert Onnik Krikoryanın ("Zoom" vasitəsilə) çıxışları dinlənilib.
ADA Universiteti nəzdində İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun siyasi tədqiqatlar, təhlil və nəşrlər üzrə direktoru Damian Krnjeviç Miskoviçin moderatorluğu ilə keçirilən "Sülh naminə konstitusiyaların dəyişdirilməsi - beynəlxalq təcrübələr" adlı ikinci paneldə isə Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı sabiq səfiri Ceyms Şarp, Türkiyənin Kadir Has Universitetinin prorektoru Mitat Çelikpala, siyasi elmlər üzrə professor və Avropa Şurası tərəfindən dəstəklənən İctimai siyasət məktəbinin (Tereza Ana) direktoru Zidas Daskalovski Avropa təcrübələrini, xüsusilə İrlandiyanın və Şimali Makedoniyanın nümunəsindəki presedentləri nəzərdən keçiriblər.

В Баку состоялась международная конференция «Основное препятствие мирному договору между Азербайджаном и Арменией»
2024-12-10 15:35
10 декабря состоялась международная конференция «Основное препятствие мирному договору между Азербайджаном и Арменией», организованная Центром анализа международных отношений (ЦАМО).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на конференции председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев сказал, что Азербайджан заинтересован в достижении мира с Арменией. По его словам, Азербайджан работал над достижением мира еще до 2020 года. «Корни этой проблемы уходят в 100-летнюю историю. После освобождения земель, находившихся под армянской оккупацией, в 2020 и 2023 годах появились возможности для мира. Однако позиция Армении в связи с уважением территориальной целостности и суверенитета Азербайджанской Республики остается неопределенной. Территориальные претензии к Азербайджану сохраняются в Конституции, которая является высшим законом Армении, а также в других законодательных актах», - отметил он.
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов довел до внимания, что наша страна предложила Армении мирный договор. Он отметил, что это редкий процесс, когда страна-победительница предлагает побежденной стороне мир. Мирный договор с Арменией обсуждался в США, России и Казахстане.
Говоря о преградах на пути достижения мира, он сказал, что территориальные претензии в конституции Армении являются главным препятствием. Другая проблема – позиция оппозиции.
«Называть Карабах - землю Азербайджана, частью Армении, является их национальной идеологией. В то время, как Армения до сих пор не определила свои границы. Поведение Армении противоречит Алма-Атинской декларации. Наряду с тем, что страна не меняет Конституцию, она также искажает реалии. В обсуждениях армянская сторона не может ответить на вопросы о том, что Карабах является частью Азербайджана. Потому что территориальные претензии к нашей стране существуют в их законодательстве», - подчеркнул заместитель министра.
Отметив, что участие Армении в процессе делимитации противоречит ее Конституции, заместитель декана юридического факультета Университета AДA Джавид Гадиров сказал: «Делимитация не дает основания для того, что в случае подписания мирного договора Армения будет его соблюдать. В преамбуле Конституции Армении территориальные претензии, вероятно, классифицируются как «фундаментальное правило». Мирный договор, с другой стороны, создает потенциальные противоречия с обязательствами. В настоящее время территориальные претензии не сняты и остаются центральными в законодательстве Армении».
Затем на первой панели «Препятствия мирному договору в Конституции и законах Армении», модератором которой выступил председатель правления ЦАМО Ф. Шафиев, прозвучали выступления депутата Милли Меджлиса Эркина Гадирли, заместителя декана юридического факультета университета AДA Дж. Гадирова и армянского эксперта Онника Крикоряна посредством Zoom.
На второй панели под названием «Изменение конституций ради мира - международный опыт», модератором которой выступил директор по политическим исследованиям, анализу и публикациям Института развития и дипломатии при Университете АДА Дамиан Крнжевич Мишкович, бывший посол Великобритании в Азербайджане Джеймс Шарп, проректор турецкого Университета Кадир Хас Митат Челикпала, профессор по политическим наукам и директор Школы публичной политики (Мать Тереза), поддерживаемой Советом Европы Жидас Даскаловски обсудили европейский опыт, в частности прецеденты на примере Ирландии и Северной Македонии.