BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev 22-25 aprel 2026-cı il tarixlərində Yunanıstanda keçirilən illik Delfi İqtisadi Forumunda çıxış edib.
“İki istiqamətli strategiya: Avropa İttifaqı Avrasiya məkanında təhlükəsizlik və iqtisadi aktor kimi?” (“A Dual-Track Strategy: The European Union as a Security and Economic Actor in Eurasia?” adlı panel müzakirəsi çərçivəsində o, mövcud qlobal böhranlarla beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturası arasındakı qarşılıqlı əlaqə, habelə Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesindəki cari vəziyyət və Avropa İttifaqı-Azərbaycan arasında münasibətlərində müşahidə olunan müsbət dinamika barədə geniş təqdimatla çıxış edib.
Fərid Şəfiyev Xəzər regionunun perimetri boyunca davam edən münaqişələr fonunda onun artan strateji əhəmiyyətinə diqqət çəkərək bu bölgənin etibarlı və təhlükəsiz təchizat zəncirlərinin təmin edilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Bu kontekstdə, Cənubi Qafqazın, xüsusilə təhlükəsizlik, enerji təchizatı və regional bağlantılar baxımından Avropa İttifaqı üçün əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
O, həmçinin Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaza münasibətdə daha ardıcıl və balanslaşdırılmış siyasət yürütməsinin zəruriliyini qeyd edib. BMTM sədrinin sözlərinə görə, Avropa İttifaqı ilə region arasında əməkdaşlığın həm siyasi, həm də iqtisadi ölçülərinin gücləndirilməsi üçün daha praktik addımlar atılmalıdır. Bu çərçivədə Azərbaycanın regional təhlükəsizlik, enerji potensialı və nəqliyyat layihələrinə əsas töhfə verən ölkə kimi rolu xüsusilə nəzərə alınmalıdır.
“Bakı ilə Brüssel arasında münasibətlər zaman-zaman müəyyən qərəzlər və siyasi qrupların təsirlərinə məruz qalır. Bununla belə, son dövrlərdə bu münasibətlər yeni mərhələyə qədəm qoyub və möhkəm tərəfdaşlığa çevriləcəyinə ümidvarıq,” - deyə F.Şəfiyev əlavə edib.

Председатель Правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев выступил на ежегодном Делфийском экономическом форуме, проходившем в Греции с 22 по 25 апреля 2026 года.
В ходе панельной дискуссии под названием «Двухтрековая стратегия: Европейский союз как актор безопасности и экономики в Евразии?» он представил подробный доклад о взаимосвязи текущих глобальных кризисов и архитектуры международной безопасности, а также о текущем состоянии нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и позитивной динамике, достигнутой в отношениях ЕС и Азербайджана.
Фарид Шафиев обратил внимание на возрастающее стратегическое значение Каспийского региона в контексте конфликтов, разворачивающихся по его периметру, подчеркнув его ключевую роль в обеспечении надежных и безопасных цепочек поставок. В этом контексте Южный Кавказ выступает как важнейший регион для Европейского союза, особенно с точки зрения безопасности, энергетических поставок и региональной связности.
Он также подчеркнул необходимость более последовательной и сбалансированной политики Европейского союза в отношении Южного Кавказа. По его словам, требуются более практические меры для укрепления как политического, так и экономического измерений сотрудничества между ЕС и регионом. Особое внимание должно быть уделено роли Азербайджана как ключевого участника обеспечения региональной безопасности, энергетического потенциала и транспортных проектов.
«Отношения между Баку и Брюсселем время от времени испытывают влияние определённых предубеждений и политических групп. Тем не менее в последнее время они получили новый импульс и, будем надеяться, перерастут в прочное партнёрство», — заключил он.