24.04.2025-cü il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində "Azərbaycan və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT): İmkanlar və perspektivlər" mövzusunda tədbir keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın son illərdə beynəlxalq təşkilatlarla fəal əməkdaşlığına və uğurlu sədrliyinə diqqət çəkdi. O,  90-cı illərdə Azərbaycan və Mərkəzi Asiya dövlətlərinin İƏT-ə üzv olması ilə təşkilatın genişləndiyini, görüşlərin intensivliyinin artdığını bildirdi. F.Şəfiyevin sözlərinə görə, qurum çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın zəif getməsinin səbəbi bəzi üzv dövlətlər arasında siyasi və iqtisadi mövzulardakı fikir ayrılıqları olub.
“Son dövrlərdə Azərbaycan yeni təşkilatlara da qoşulur. Ötən il cənab Prezident İlham Əliyevin Misirə səfəri çərçivəsində Azərbaycan D-8 təşkilatına üzv olmuşdu. Ümumiyyətlə, biz çalışırıq, beynəlxalq platformalarda öz mövcudluğumuzu təsdiq edək və kənarda qalmayaq”.
BMTM-in şöbə müdiri Şahmar Hacıyevin moderatorluğu ilə davam etdirilən tədbirdə Milli Məclisin deputatı Qaya Məmmədov, Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) İqtisadi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəis müavini Rövşən Mirzəyev, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn, Topçubaşov Mərkəzinin həmtəsisçisi və direktoru Rusif Hüseynovun çıxışları dinlənildi.
Milli Məclisin deputatı Qaya Məmmədov İƏT-in geosiyasi əhəmiyyətinə toxunaraq onu ölkəmiz üçün vacib mexanizm adlandırdı, real potensialının isə yüksək olduğunu qeyd etdi.
Azərbaycanın İƏT-lə münasibətləri barədə məlumat verən Q. Məmmədov real əməkdaşlıq prosesləri gedən platformalarda ölkəmizin iştirakının vacibliyini və qurumun bundan sonrakı inkişafına töhfələrini əlavə etdi.
İƏT üzvlərinin əsasən Azərbaycanın müttəfiqləri və yaxın qonşuları olduğuna diqqət çəkən XİN-in İqtisadi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəis müavini Rövşən Mirzəyev nəqliyyat, enerji, bağlantılar sahələrində əməkdaşlığın ölkəmiz üçün vacib olduğunu bildirdi.
Onun sözlərinə görə, bəzi İƏT üzvləri arasındakı fikir ayrılıqları təşkilatın real potensialını materiallaşdırmağa imkan vermir və bu səbəbdən vahid nəqliyyat siyasətinin formalaşmasında əngəl olaraq çıxış edir.
Azərbaycanın İƏT-ə töhfəsindən danışan R. Mirzəyev ölkəmizdə təşkilatın Təmiz Enerji Mərkəzi və Tədqiqat Mərkəzinin yaradılacağını, hazırda son hüquqi proseslərin icra edildiyini bildirdi.
XİN rəsmisi, həmçinin davamlı inkişaf və dayanıqlı iqtisadi əməkdaşlıq mövzularına həsr edilən İƏT-in 17-ci sammitinin Xankəndi şəhərində keçiriləcəyini vurğuladı.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn ölkəmizin iqtisadi diplomatiya sahəsindəki uğurlarına, İƏT-ə üzv ölkələrlə ticarət dövriyyəmizi əks etdirən göstəricilərə diqqət çəkdi. Onun sözlərinə görə, mövcud proqnozlar göstəriri ki, gələcəkdə hər hansı münaqişə baş verməyəcəyi halda, İƏT-in coğrafi arealında inkişaf ardıcıl templə davam edəcək. R. Hüseyn, həmçinin Azərbaycanın İƏT-ə üzv dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvilərdəki uğurlu əməkdaşlığının təşkilatın işinə töhfəsindən bəhs etdi və ölkəmizin təmiz enerji üzrə nümunəvi addımlar atdığını diqqətə çatdırdı.
Topçubaşov Mərkəzinin həmtəsisçisi və direktoru Rusif Hüseynov Mərkəzi Asiyanın artan geosiyasi əhəmiyyətini, hazırda daha çox aktorların cəlb olunduğu “İkinci Böyük Oyun”un əsas həlqəsinə çevrilməsi barədə çıxış etdi. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə intensivləşən əlaqələri onu bu geosiyasi bölgənin bir üzvünə çevirir. Bu səbəbdən, Mərkəzi Asiya ilə birgə keçirilən görüşlər 5+1+1 formatında reallaşdırılmalıdır.
R. Hüseynov, həmçinin Azərbaycanın multilateral formatlarda fəallığının artırılmasının ölkəmizin siyasi və iqtisadi mənada imkanlarını artıra biləcəyini qeyd etdi.

Состоялась конференция на тему «Азербайджан и Организация экономического сотрудничества: возможности и перспективы»
2025-04-24 12:35
В Центре анализа международных отношений (ЦАМО) состоялось мероприятие на тему «Азербайджан и Организация экономического сотрудничества (ОЭС): возможности и перспективы».
В ходе открытия мероприятия председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев обратил внимание на активное сотрудничество Азербайджана с международными организациями и успешное председательство в них за последние годы.
Он отметил, что с вступлением в 1990-х годах в ОЭС Азербайджана и государств Центральной Азии организация расширилась, а интенсивность встреч возросла.
«В последнее время Азербайджан вступает в новые организации. В прошлом году в рамках визита Президента Ильхама Алиева в Египет Азербайджан стал членом организации D-8. В целом, мы стараемся подтвердить свое присутствие на международных площадках и не остаться в стороне», - отметил Ф.Шафиев.
На мероприятии, продолжившемся при модераторстве заведующего отделом ЦАМО Шахмара Гаджиева, были заслушаны выступления депутата Милли Меджлиса Гая Мамедова, заместителя начальника Управления экономического сотрудничества Министерства иностранных дел (МИД) Ровшана Мирзоева, заместителя исполнительного директора Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Рамиля Гусейна, а также соучредителя и директора Центра Топчибашева Русифа Гусейнова.
Коснувшись геополитического значения ОЭС, депутат Милли Меджлиса Г. Мамедов назвал ее важным механизмом для нашей страны и отметил ее высокий реальный потенциал. Предоставив информацию об отношениях Азербайджана с ОЭС, он подчеркнул важность участия нашей страны на площадках, где реализуются реальные процессы сотрудничества, и ее вклада в дальнейшее развитие организации.
Заместитель начальника Управления экономического сотрудничества МИД Ровшан Мирзоев, отметив, что членами ОЭС в основном являются союзники и близкие соседи Азербайджана, заявил, что для нашей страны важно сотрудничество в сферах транспорта, энергетики и связи. Говоря о вкладе Азербайджана в ОЭС, он сообщил, что в нашей стране будет создан «Центр чистой энергии и исследований» этой организации, и в настоящее время ведутся завершающие юридические процедуры. Представитель МИД также подчеркнул, что 17-й саммит ОЭС, посвященный устойчивому развитию и стабильному экономическому сотрудничеству, пройдет в городе Ханкенди.
Заместитель исполнительного директора Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Рамиль Гусейн обратил внимание на успехи нашей страны в сфере экономической дипломатии и показатели, отражающие товарооборот со странами-членами ОЭС. По его словам, текущие прогнозы показывают, что при условии отсутствия будущих конфликтов развитие в географической зоне ОЭС будет продолжаться стабильными темпами. Он также рассказал о вкладе успешного сотрудничества Азербайджана со странами-членами ОЭС на двустороннем и многостороннем уровнях в работу организации и обратил внимание на образцовые шаги, предпринятые нашей страной в сфере чистой энергетики.
Соучредитель и директор Центра Топчибашева Русиф Гусейнов рассказал о растущем геополитическом значении Центральной Азии, которая сегодня становится ключевым звеном во «Второй большой игре», в которую вовлекается все больше участников. По его словам, активизация отношений Азербайджана со странами Центральной Азии делает его членом этого геополитического региона. Поэтому совместные встречи с Центральной Азией следует проводить в формате 5+1+1. Он также отметил, что повышение активности Азербайджана в многосторонних форматах может повысить политические и экономические возможности нашей страны.