24.04.2025-cü il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində "Azərbaycan və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT): İmkanlar və perspektivlər" mövzusunda tədbir keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın son illərdə beynəlxalq təşkilatlarla fəal əməkdaşlığına və uğurlu sədrliyinə diqqət çəkdi. O,  90-cı illərdə Azərbaycan və Mərkəzi Asiya dövlətlərinin İƏT-ə üzv olması ilə təşkilatın genişləndiyini, görüşlərin intensivliyinin artdığını bildirdi. F.Şəfiyevin sözlərinə görə, qurum çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın zəif getməsinin səbəbi bəzi üzv dövlətlər arasında siyasi və iqtisadi mövzulardakı fikir ayrılıqları olub.
“Son dövrlərdə Azərbaycan yeni təşkilatlara da qoşulur. Ötən il cənab Prezident İlham Əliyevin Misirə səfəri çərçivəsində Azərbaycan D-8 təşkilatına üzv olmuşdu. Ümumiyyətlə, biz çalışırıq, beynəlxalq platformalarda öz mövcudluğumuzu təsdiq edək və kənarda qalmayaq”.
BMTM-in şöbə müdiri Şahmar Hacıyevin moderatorluğu ilə davam etdirilən tədbirdə Milli Məclisin deputatı Qaya Məmmədov, Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) İqtisadi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəis müavini Rövşən Mirzəyev, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn, Topçubaşov Mərkəzinin həmtəsisçisi və direktoru Rusif Hüseynovun çıxışları dinlənildi.
Milli Məclisin deputatı Qaya Məmmədov İƏT-in geosiyasi əhəmiyyətinə toxunaraq onu ölkəmiz üçün vacib mexanizm adlandırdı, real potensialının isə yüksək olduğunu qeyd etdi.
Azərbaycanın İƏT-lə münasibətləri barədə məlumat verən Q. Məmmədov real əməkdaşlıq prosesləri gedən platformalarda ölkəmizin iştirakının vacibliyini və qurumun bundan sonrakı inkişafına töhfələrini əlavə etdi.
İƏT üzvlərinin əsasən Azərbaycanın müttəfiqləri və yaxın qonşuları olduğuna diqqət çəkən XİN-in İqtisadi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəis müavini Rövşən Mirzəyev nəqliyyat, enerji, bağlantılar sahələrində əməkdaşlığın ölkəmiz üçün vacib olduğunu bildirdi.
Onun sözlərinə görə, bəzi İƏT üzvləri arasındakı fikir ayrılıqları təşkilatın real potensialını materiallaşdırmağa imkan vermir və bu səbəbdən vahid nəqliyyat siyasətinin formalaşmasında əngəl olaraq çıxış edir.
Azərbaycanın İƏT-ə töhfəsindən danışan R. Mirzəyev ölkəmizdə təşkilatın Təmiz Enerji Mərkəzi və Tədqiqat Mərkəzinin yaradılacağını, hazırda son hüquqi proseslərin icra edildiyini bildirdi.
XİN rəsmisi, həmçinin davamlı inkişaf və dayanıqlı iqtisadi əməkdaşlıq mövzularına həsr edilən İƏT-in 17-ci sammitinin Xankəndi şəhərində keçiriləcəyini vurğuladı.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn ölkəmizin iqtisadi diplomatiya sahəsindəki uğurlarına, İƏT-ə üzv ölkələrlə ticarət dövriyyəmizi əks etdirən göstəricilərə diqqət çəkdi. Onun sözlərinə görə, mövcud proqnozlar göstəriri ki, gələcəkdə hər hansı münaqişə baş verməyəcəyi halda, İƏT-in coğrafi arealında inkişaf ardıcıl templə davam edəcək. R. Hüseyn, həmçinin Azərbaycanın İƏT-ə üzv dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvilərdəki uğurlu əməkdaşlığının təşkilatın işinə töhfəsindən bəhs etdi və ölkəmizin təmiz enerji üzrə nümunəvi addımlar atdığını diqqətə çatdırdı.
Topçubaşov Mərkəzinin həmtəsisçisi və direktoru Rusif Hüseynov Mərkəzi Asiyanın artan geosiyasi əhəmiyyətini, hazırda daha çox aktorların cəlb olunduğu “İkinci Böyük Oyun”un əsas həlqəsinə çevrilməsi barədə çıxış etdi. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə intensivləşən əlaqələri onu bu geosiyasi bölgənin bir üzvünə çevirir. Bu səbəbdən, Mərkəzi Asiya ilə birgə keçirilən görüşlər 5+1+1 formatında reallaşdırılmalıdır.
R. Hüseynov, həmçinin Azərbaycanın multilateral formatlarda fəallığının artırılmasının ölkəmizin siyasi və iqtisadi mənada imkanlarını artıra biləcəyini qeyd etdi.

AIR Center hosted an event titled "Azerbaijan and the Economic Cooperation Organization (ECO): Opportunities and Prospects"
2025-04-24 12:35
The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) hosted an event titled “Azerbaijan and the Economic Cooperation Organization (ECO): Opportunities and Prospects.”
In his remarks, Chairman of the Board of the AIR Center Farid Shafiyev highlighted Azerbaijan's active cooperation with international organizations and successful chairmanship within them in recent years.
He noted that the inclusion of Azerbaijan and Central Asian countries in the ECO during the 1990s has expanded the organization and has intensified the frequency of meetings.
“Azerbaijan has recently become a member of new organizations. Last year, during President Ilham Aliyev's visit to Egypt, Azerbaijan joined the D-8 organization. Overall, we aim to establish our presence on international platforms and ensure we are not left aside.”
The event, which was moderated by AIR Center’s Head of Department Shahmar Hajiyev, featured speeches by Member of Milli Majlis Gaya Mammadov, Deputy Head of the Economic Cooperation Department at the Ministry of Foreign Affairs Rovshan Mirzayev, Deputy Executive Director at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Ramil Huseyn, and Co-founder and Director of the Topchubashov Center Rusif Huseynov.
Member of Millis Majlis Gaya Mammadov discussed the geopolitical importance of the ECO, describing it as an important mechanism for our country, thereby pointing out its great potential. He provided information about Azerbaijan's relationship with ECO and emphasized the significance of our country’s participation in the platforms where genuine cooperation is realized, as well as its contribution to the organization's continued growth.
Noting that ECO members are mainly allies and close neighbors of Azerbaijan, Deputy Head of the Economic Cooperation Department at the Ministry of Foreign Affairs Rovshan Mirzayev said that cooperation in the spheres of transport, energy, and communication is important for our country. Talking about Azerbaijan's contribution to ECO, he said a ‘Clean Energy' and 'Research Center’ of this organization will be established in our country, and the final legal procedures are currently underway. The Foreign Ministry representative also underlined that the 17th ECO summit dedicated to sustainable development and stable economic cooperation will be held in the city of Khankendi.
Deputy Executive Director at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Ramil Huseyn drew attention to our country's successes in the field of economic diplomacy and indicators reflecting trade turnover with the ECO member states. He said the current forecasts show that if there are no future conflicts, the development in the ECO geographical zone will continue at a stable pace. He also noted the exemplary steps taken by our country in the field of clean energy.
Co-founder and Director of Topchubashov Center Rusif Huseynov discussed the growing geopolitical importance of Central Asia, which is now becoming a key area in the ‘Second Great Game’ that involves more and more geopolitical actors. He said that Azerbaijan's intensified relations with Central Asian countries make it a part of this geopolitical region. Therefore, joint meetings with Central Asia should be held in the 5+1+1 format. He also noted that Azerbaijan's increased activity in multilateral formats can expand political and economic opportunities for our country.