04.06.2025-ci ildə Azərbaycan-Özbəkistan Ekspert Şurasının II iclası keçirilib. Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Özbəkistan Respublikası Prezidentinin yanında Strateji və Regionlararası Tədqiqatlar İnstitutu (ISMI) tərəfindən birgə təşkil olunan tədbirin əsas mövzusu “Azərbaycan və Özbəkistan: qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri” olub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri, səfir Fərid Şəfiyev Azərbaycan və Özbəkistan arasında dərin tarixi bağlar və strateji tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlərin sürətli inkişafına diqqət çəkərək iki ölkənin regional və beynəlxalq məsələlərdə ortaq mövqedən çıxış etdiyini, qlobal platformalardakı səmərəli ortaq fəaliyyətini vurğuladı.
“Özbəkistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə prinsipial dəstək ifadə edən, ölkəmizə ilk təbrik ünvanlayan ölkələrdəndir. Özbəkistan təkcə sözdə deyil, praktiki olaraq dəstəyini bildirib. Belə ki, azad edilmiş torpaqlarda-Füzuli şəhərində Özbəkistanın maliyyə dəstəyi ilə tikilən müasir məktəb bu dəstəyə praktiki töhfədir”.
Özbəkistan Prezidenti yanında Strateji və Regionlararası Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Eldor Aripov çıxışında son illərdə dövlət başçılarının siyasi iradəsi nəticəsində ikitərəfli əməkdaşlığın strateji səviyyəyə çatdığını qeyd edib.
“Ölkələrimiz üçün təkcə ikitərəfli əməkdaşlıq deyil, həm də “Mərkəzi Asiya - Cənubi Qafqaz” formatında regional əlaqələrin fəallaşdırılması üçün perspektivlər açılır. Özbəkistan və Azərbaycan bu əməkdaşlığın inkişafına yön verə biləcək lokomotivə çevrilə bilər”.
Özbəkistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Səfir Baxrom Aşrafxanov siyasi-diplomatik, iqtisadi və mədəni sahələrdə dinamik inkişaf edən əlaqələrə və onların müqavilə-hüquq bazasına diqqət çəkdi.
“Azərbaycanla əlaqələrin hərtərəfli inkişafı Özbəkistanın əsas xarici siyasət prioritetlərindən biridir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyatın bütün sahələrində aparılan genişmiqyaslı islahatlar göz önündədir”.
Ekspert Şurası çərçivəsində “Özbəkistan və Azərbaycanın çoxşaxəli əməkdaşlığının genişləndirilməsi: aqrosənaye əməkdaşlığı, “yaşıl” energetika və rəqəmsallaşma” mövzusundakı müzakirələrdə Azərbaycanın Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi sədr müavini Rəna Hümbətova, Özbəkistan Prezidenti Administrasiyası yanında İqtisadi Araşdırmalar və İslahatlar Mərkəzinin direktoru Obid Xəkimov, STEM araşdırmalar mərkəzinin direktoru Orxan Yolçuyev, “IT Park Uzbekistan”ın biznesin inkişafı direktoru Caxongir Racabov çıxış ediblər.
"Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqazın dayanıqlı inkişafında Özbəkistan və Azərbaycan arasında nəqliyyat-logistika inteqrasiyasının rolu" mövzusundakı ikinci paneldə Azərbaycan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat Siyasəti Şöbəsinin direktoru Azər Əliyev, “Nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması strategiyası” layihəsinin rəhbəri, “Özbəkistan Dəmir Yolları” ASC sədrinin birinci müavininin müşaviri Umidulla İbragimov çıxış edərək, regional nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşması və dayanıqlı inkişafda oynadığı rolu vurğulayıblar.
“Elmi və təhsil əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi vasitəsilə insan kapitalının inkişafı” mövzusundakı paneldə isə Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər kafedrasının dosenti Fərhad Hüseynov, Özbəkistanın Ali Təhsil, Elm və İnnovasiya Nazirliyinin idarə rəisi Fazlıddin Muminov, BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Roza Bayramlı, Özbəkistan Respublikası Prezidentinin yanında Strateji və Regionlararası Tədqiqatlar İnstitutunun (ISMI) şöbə müdiri Milana Bazarova çıxış edərək, ortaq təhsil proqramları, tələbə və tədqiqatçı mübadiləsinin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Yekunda Eskpert Şurasının ikinci iclasının növbəti mərhələlər üçün birgə fəaliyyət planlarının formalaşdırılmasının vacibliyi qeyd edilib.

The second meeting of the Azerbaijan-Uzbekistan Expert Council was held on June 4, 2025. Jointly organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan (ISRS), the discussion was dedicated to “Azerbaijan and Uzbekistan: Development Prospects for Mutually Beneficial Cooperation”.
In his opening remarks, Chairman of the Board of the AIR Center, Ambassador Farid Shafiyev, drew attention to the rapid development of relations based on deep historical ties and strategic partnership between Azerbaijan and Uzbekistan. He highlighted that the two countries act from a common position on regional and international issues and underlined their effective joint activities on global platforms.
“Uzbekistan is one of the countries that expressed principled support for the territorial integrity of Azerbaijan and was the first to congratulate our country on victory. Uzbekistan expressed its support not only in words, but also in practice. Thus, the modern school built in the liberated lands - in the city of Fuzuli with the financial support of Uzbekistan - is a practical contribution to this support”.
In his address, Eldor Aripov, Director of the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of Uzbekistan, emphasized that, in recent years, bilateral cooperation has reached a strategic level as a result of the political will demonstrated by the heads of state.
“Prospects are opening up for our countries not only for bilateral cooperation, but also for the intensification of regional relations in the “Central Asia - South Caucasus” format. Uzbekistan and Azerbaijan have the potential to become a driving force in shaping the future development of this cooperation.”
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Azerbaijan, Ambassador Bakhrom Ashrafkhanov, drew attention to the dynamically developing relations in the political-diplomatic, economic and cultural spheres and their contractual and legal basis.
“The comprehensive development of relations with Azerbaijan is one of the main foreign policy priorities of Uzbekistan. The large-scale reforms being carried out in all spheres of life under the leadership of President Ilham Aliyev are clearly evident."
Within the framework of the Expert Council, panel sessions were held on the following topics: “Expanding the Multifaceted Cooperation between Uzbekistan and Azerbaijan: Agro-Industrial Collaboration, Green Energy, and Digitalization”; “The Role of Uzbekistan–Azerbaijan Transport and Logistics Integration in the Sustainable Development of Central Asia and the South Caucasus”; and “The Development of Human Capital through the Deepening of Scientific and Educational Cooperation.”
In conclusion, the importance of formulating joint action plans for the next stages of the second meeting of the Expert Council was noted.