22.04.2025-ci il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) tanınmış videobloger Albert İsakovun iştirakı ilə "Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması: Tarixə baxış və gələcək imkanlar" mövzusunda dəyirmi masa müzakirələri keçirilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev normallaşma prosesindəki çətinliklər və perspektivlər barədə çıxış etdi.
BMTM sədri bildirdi ki, Ermənistan və bəzi Qərb dairələri Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsinin tarixini Sumqayıt hadisələri ilə əlaqələndirmək və fərqli narrativlər irəli sürməyə çalışsalar da, Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyanın 1993-cü il iyulun 23-də Azərbaycanın Ağdam şəhərinin işğalı ilə bağlı “Yerkrapa” terror təşkilatının üzvləri qarşısında çıxışı zamanı səsləndirdiyi fikirlər əsl həqiqəti ortaya qoyur.
F.Şəfiyev, həmçinin üçüncü qüvvələrin Cənubi Qafqaz regionuna müdaxiləsinin sülh qarşısındakı əsas maneələrdən biri olduğunu əlavə edib.
Daha sonra çıxış edən əslən Azərbaycandan olan, hazırda Kanadada yaşayan videobloger Albert İsakov Azərbaycan və Ermənistan arasında münaqişənin baş vermə səbəbləri və informasiya məkanındakı tendensiyalar barədə fikirlərini bölüşdü. O, 44 günlük müharibə zamanı Ermənistanın manipulyativ, təhrif olunmuş məlumatlar yaydığını və erməni ictimaiyyətinin yanlış təbliğatın qurbanı olduğunu qeyd etdi.
“Keçmişi tam unudaraq gələcəyə baxmaq mümkün deyil. Sülh və gələcək haqqında danışırıqsa, keçmişdə baş verənləri görməzdən gələ, onlara mücərrəd hadisələr kimi yanaşa bilmərik”,-deyə A. İsakov bildirdi.
Ermənistan ictimai-siyasi həyatında zaman-zaman baş qaldıran revanşist təşəbbüslər, mitinqlər barədə danışan A. İsakov rəsmi İrəvanın bu istiqamətdə daha sərt addımlar atmalı olduğunu əlavə etdi:
“Azəbaycan haqqında təhrif olunmuş fikirləri yaymaq niyyəti daşıyanlara demokratiya pərdəsi altında şərait yaradılmamalıdır”.
Dəyirmi masa sual-cavab sessiyası ilə davam etdi.
Qeyd edək ki, bu ilin yanvarında Albert İsakov Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyanın 1993-cü il iyulun 23-də Azərbaycanın Ağdam şəhərinin işğalı ilə bağlı “Yerkrapa” terror təşkilatının üzvləri qarşısında çıxışının videoyazısını yayıb. Çıxışı zamanı Petrosyan “Ermənistanı başqa millətlərdən təmizləmək”dən fəxr hissi keçirir və etiraf edir ki, Ermənistanda və Qarabağdakı azərbaycanlıların öz yurdlarından didərgin salınması erməni millətçilərinin siyasətinin əsas hissəsini təşkil edirdi.

The AIR Center hosted roundtable discussions on the Azerbaijan-Armenia normalization
On April 22, 2025, a roundtable discussion titled "Normalization of Azerbaijan-Armenia Relations: A Look at History and Future Opportunities" was held at the Center of Analysis of International Relations (AIR Center), featuring prominent video blogger Albert Isakov. Farid Shafiyev, Chairman of the Board of the AIR Center, delivered a speech addressing the challenges and prospects associated with the normalization process. He stated that while Armenia and certain Western circles attempt to link the history of the Azerbaijan-Armenia conflict to the Sumgait events and promote various narratives, the remarks made by the first president of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, during his address to members of the "Yerkrapa" terrorist organization regarding the occupation of the Azerbaijani city of Agdam on July 23, 1993, reveal the underlying truth.
F. Shafiyev also added that the intervention of third forces in the South Caucasus region is one of the main obstacles to peace.
Later, Azerbaijani-born video blogger Albert Isakov, who now resides in Canada, shared his thoughts on the causes of the conflict between Azerbaijan and Armenia and trends in the information space. He noted that during the 44-day war, Armenia spread manipulative, distorted information and that the Armenian public became victims of false propaganda.
“Looking to the future while utterly ignoring the past is impossible. We cannot disregard the past and treat it as an abstract event if we are discussing peace and the future," A. Isakov said.
Speaking about the revanchist initiatives and rallies that occur in the socio-political life of Armenia, A. Isakov added that official Yerevan should take tougher steps in this direction:
“Conditions should not be created under the guise of democracy for those who intend to spread distorted ideas about Azerbaijan.” The roundtable continued with a question-and-answer session.