BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Gülşən Paşayevanın “Ağ Evdə tarixi sammit: Cənubi Qafqazda sülh və əməkdaşlığa doğru yolun başlanğıcı” sərlövhəli məqaləsi “1news.az” saytında dərc edilib.
Məqalədə ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə 2025-ci il avqustun 7-8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ABŞ-yə işgüzar səfəri, səfər çərçivəsində həm Azərbaycan-ABŞ ikitərəfli münasibətləri kontekstində, həm də Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh gündəliyinin həyata keçirilməsi istiqamətində əldə olunan nailiyyətlərlə bağlı məlumat verilir.
Qeyd olunur ki, səfər nəticəsində Azərbaycan ilə ABŞ arasındakı strateji tərəfdaşlıq keyfiyyətcə yeni mərhələyə daxil oldu:
“Bu məsələ səfər çərçivəsində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə Amerika Birləşmiş Ştatları arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Anlaşma Memorandumu”nda öz əksini tapmışdır.
Prezident İlham Əliyev və Prezident Donald Tramp arasında keçirilmiş ikitərəfli danışıqların yekununa əsasən, tərəflər strateji tərəfdaşlığın üç əsas istiqamət üzrə möhkəmləndirilməsinə hazır olduqlarını təsdiq ediblər:
Regional bağlantılar - Bu istiqamət, həmçinin enerji, ticarət və tranzit marşrutlarını ehtiva edir. Bu kontekstdə Azərbaycan Avropa və Asiya arasında etibarlı enerji təchizatçısı və nəqliyyat qovşağı kimi əhəmiyyətli rolunu təsdiq etmişdir.
İqtisadi investisiyalar - Burda xüsusi diqqət süni intellekt, rəqəmsal infrastruktur və “ağıllı” nəqliyyat sistemlərinə investisiyaların perspektivlərinə yönəldilib.
Təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq - Bura müdafiə sahəsində təchizat və beynəlxalq terrorizmlə mübarizədə qarşılıqlı fəaliyyət aiddir.
Səfərin ən mühüm nəticələrindən biri də ABŞ Prezidentinin “Azadlığa Dəstək Aktı”na edilən 907-ci düzəlişin icrasının dayandırılması barədə sənəd imzalaması oldu. Bu qərar iki dövlət arasında birbaşa hərbi və iqtisadi əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar yaratdı.
Həmçinin, 8 avqustda Vaşinqtonda ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan arasında üçtərəfli görüş keçirildi. Danışıqların yekununda əsas razılaşmaların əks olunduğu birgə bəyanat dərc olundu:
G. Paşayeva yekunda əlavə edir ki, bu sənədin imzalanması Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh, inkişaf və rifahın təmin olunması yolunda yeni mərhələnin əsasını qoyur.
“2025-ci ilin avqustunda keçirilmiş Vaşinqton sammiti diplomatiya, iqtisadi maraqlar və strateji təhlükəsizliyin vahid qərarlar paketində birləşdirilə biləcəyini nümayiş etdirən unikal nümunə oldu. Bu sammit Azərbaycan və ABŞ arasında münasibətlərdə yeni mərhələnin başlanğıcını qoydu və Azərbaycanla Ermənistan arasında uzunmüddətli sülhün qurulmasına doğru atılmış ilk ciddi addım kimi tarixə düşdü”.
*Məqalənin rus dilində dərc edilmiş orijinal mətni ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz:

По приглашению президента США Дональда Трампа 7-8 августа 2025 года состоялся рабочий визит Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в США. В рамках визита были достигнуты важнейшие договоренности как в контексте двусторонних отношениях между Азербайджаном и США, так и в направлении реализации мирной повестки между Азербайджаном и Арменией.
В результате визита стало совершенно очевидным, что двусторонние отношения между Азербайджаном и США переходят на новый качественный уровень, нацеленный на стратегическое партнерство. Это нашло свое отражение и в подписанном в ходе визита «Меморандуме о взаимопонимании между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Соединенных Штатов Америки о создании Стратегической рабочей группы с целью подготовки Хартии о стратегическом партнерстве между Азербайджанской Республикой и Соединенными Штатами Америки».
По итогам двусторонних переговоров Президента Ильхама Алиева и Президента Дональда Трампа стороны подтвердили готовность к укреплению стратегического партнёрства по трём ключевым направлениям:
Региональные связи — включая энергетику, торговлю и транзитные маршруты. Здесь Азербайджан закрепил свою роль надёжного поставщика энергоресурсов и транспортного узла между Европой и Азией.
Экономические инвестиции — особое внимание было уделено перспективам вложений в искусственный интеллект, цифровую инфраструктуру и «умные» транспортные системы.
Сотрудничество в сфере безопасности — в том числе поставки в оборонной сфере и взаимодействие в борьбе с международным терроризмом.
Также одним из важнейших итогов визита стало подписание Президентом США документа о приостановлении действия 907-й поправки к «Акту о поддержке свободы», что открыло дополнительные возможности для прямого военного и экономического сотрудничества между двумя государствами.
Также 8 августа в Вашингтоне состоялась трехсторонняя встреча Президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна при участии Президента США Дональда Трампа. По итогам переговоров было опубликовано совместное декларация, в котором зафиксированы ключевые договорённости:
Таким образом, подписание этого документа открывает новую веху в деле достижения долгосрочного мира, развития и процветания Южного Кавказа.
Вашингтонский саммит августа 2025 года стал уникальным примером того, как дипломатия, экономические интересы и стратегическая безопасность могут быть объединены в едином пакете решений. Он ознаменовал начало нового этапа в отношениях между Азербайджаном и США и стал прологом к установлению долгосрочного мира между Азербайджаном и Арменией.
Благодаря личному взаимодействию Президента Ильхама Алиева и Президента Дональда Трампа, а также готовности сторон к компромиссам, появилась реальная перспектива не только завершить один из самых затяжных конфликтов на постсоветском пространстве, но и превратить Южный Кавказ в единый политико-экономический регион мира и сотрудничества.