Səfir, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Bakı Dövlət Universitetində tarix və hüquq üzrə ali təhsil alıb. O, 2002-2003-cü illərdə ABŞ-ın Harvard Universitetinin Kennedi Dövlət Məktəbində dövlət idarəçiliyi üzrə magistr dərəcəsinə yiyələnib. Daha sonra Kanadanın Karlton Universitetində təhsil alaraq tarix üzrə elmlər doktoru dərəcəsi alıb.
Fərid Şəfiyev 1987-1989-cu illərdə hərbi xidmət keçib. Peşəkar karyerasına 1994-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunda başlayıb.
1996-cı ildən Xarici İşlər Nazirliyində işləməyə başlayıb. Xarici işlər Nazirliyində Hərbi-siyasi məsələlər və BMT ilə iş şöbələrində çalışıb.
Fərid Şəfiyev 1998-2001-ci illərdə Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəliyində, 2005-2009-cu illərdə Azərbaycanın Kanadadakı Səfirliyində işləyib. O, 2009-cu ildə Azərbaycanın Kanadadakı səfiri vəzifəsinə təyin olunub və 2014-cü ilin iyununa kimi bu vəzifəni icra edib. 2014-cü ildən 2019-cu ilin fevralına kimi Azərbaycanın Çexiyadakı səfiri olub.
2019-cu il fevralın 19-da Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin sədri təyin edilib.
Fərid Şəfiyev çoxsaylı məqalələrin, müstəqil şərhlərin (op-ed) və bir sıra akademik nəşrlərin, o cümlədən 2018-ci ildə McGill-Queen’s University Press tərəfindən nəşr olunmuş “Sərhəd bölgələrinin köçürülməsi: Cənubi Qafqazda məskunlaşma siyasəti və etnik münaqişə” adlı kitabın müəllifidir.
Farid Şəfiyev hazırda ADA Universitetində Beynəlxalq Münasibətlər və Xarici Siyasət istiqamətləri üzrə akademik fəaliyyət göstərir.

Посол, Председатель Правления Центр анализа международных отношений и мультикультурализма (ЦАМОМ)
Фарид Шафиев, Председатель правления Центра анализа международных отношений и мультикультурализма (ЦАМОМ), окончил Бакинский Государственный Университет по двум специальностям - история и право. Также он окончил школу государственного управления им. Дж. Кеннеди Гарвардского университета со степенью магистра по специальности «Государственное Управление» в 2002–2003-их годах. Кроме того, Ф.Шафиев получил степень доктора исторических наук в Карлтонском университете в Оттаве.
В 1987-1989-ых годах Ф.Шафиев служил в вооруженных силах. Свою трудовую деятельность он начал в 1994-ом году в Институте Этнографии и Археологии Национальной Академии Наук Азербайджана.
Ф.Шафиев начал дипломатическую службу в 1996-ом году. В Министерстве Иностранных Дел Азербайджана в Баку он работал в отделе Военно-Политических Вопросов и в отделе по делам ООН.
Ф.Шафиев работал в постоянном представительстве Азербайджана при ООН в 1998-2001-ых годах, а в 2005-2009-ых годах - в посольстве Азербайджана в Канаде. В 2009-ом году он был назначен послом Азербайджана в Канаде где проработал до июня 2014-ого года. С 2014-ого года по февраль 2019-ого года он являлся послом Азербайджана в Чехии.
19-ого февраля 2019-ого года Ф.Шафиев был назначен Председателем правления Центра анализа международных отношений.
Ф.Шафиев является автором множества обзоров, статей и нескольких академических публикаций, в том числе книги «Расселение приграничных территорий: политика переселения и этнический конфликт на Южном Кавказе» издательства «McGill-Queen’s University Press» (2018-го года).
Фарид Шафиев в настоящее время преподает курсы по Дипломатии и внешней политики, а также по урегулированию конфликтов в Университете «ADA».