Səfir, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Bakı Dövlət Universitetində tarix və hüquq üzrə ali təhsil alıb. O, 2002-2003-cü illərdə ABŞ-ın Harvard Universitetinin Kennedi Dövlət Məktəbində dövlət idarəçiliyi üzrə magistr dərəcəsinə yiyələnib. Daha sonra Kanadanın Karlton Universitetində təhsil alaraq tarix üzrə elmlər doktoru dərəcəsi alıb.
Fərid Şəfiyev 1987-1989-cu illərdə hərbi xidmət keçib. Peşəkar karyerasına 1994-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunda başlayıb.
1996-cı ildən Xarici İşlər Nazirliyində işləməyə başlayıb. Xarici işlər Nazirliyində Hərbi-siyasi məsələlər və BMT ilə iş şöbələrində çalışıb.
Fərid Şəfiyev 1998-2001-ci illərdə Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəliyində, 2005-2009-cu illərdə Azərbaycanın Kanadadakı Səfirliyində işləyib. O, 2009-cu ildə Azərbaycanın Kanadadakı səfiri vəzifəsinə təyin olunub və 2014-cü ilin iyununa kimi bu vəzifəni icra edib. 2014-cü ildən 2019-cu ilin fevralına kimi Azərbaycanın Çexiyadakı səfiri olub.
2019-cu il fevralın 19-da Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin sədri təyin edilib.
Fərid Şəfiyev çoxsaylı məqalələrin, müstəqil şərhlərin (op-ed) və bir sıra akademik nəşrlərin, o cümlədən 2018-ci ildə McGill-Queen’s University Press tərəfindən nəşr olunmuş “Sərhəd bölgələrinin köçürülməsi: Cənubi Qafqazda məskunlaşma siyasəti və etnik münaqişə” adlı kitabın müəllifidir.
Farid Şəfiyev hazırda ADA Universitetində Beynəlxalq Münasibətlər və Xarici Siyasət istiqamətləri üzrə akademik fəaliyyət göstərir.

Ambassador, Chairman of the Center for Analysis of International Relations and Multiculturalism (AIR Center)
info@aircenter.az
(+994 12) 596-82-39
Dr. Farid Shafiyev is the Chairman of the Center for Analysis of International Relations and Multiculturalism (AIR Center), a position he has held since February 2019. He is also an Adjunct Lecturer at ADA University, where he teaches international relations and foreign policy.
Dr. Shafiyev was educated at Baku State University, where he studied history and law. He later earned a Master’s degree in Public Administration from the Harvard Kennedy School and a Ph.D. in History from Carleton University.
He served in the Armed Forces from 1987 to 1989 and began his professional career in 1994 at the Azerbaijan National Academy of Sciences, at the Institute of Ethnography and Archaeology.
In 1996, Dr. Shafiyev joined the Azerbaijani Foreign Service. At the Ministry of Foreign Affairs in Baku, he worked in the Political-Military Issues Division and the United Nations Affairs Division. His diplomatic assignments included postings to the Permanent Mission of Azerbaijan to the United Nations in New York City from 1998 to 2001 and the Embassy of Azerbaijan in Canada from 2005 to 2009.
In 2009, Dr. Shafiyev was appointed Ambassador of Azerbaijan to Canada, serving until July 2014. He subsequently served as Ambassador of Azerbaijan to the Czech Republic from July 2014 to February 2019.
Dr. Shafiyev is the author of numerous op-eds, articles, and academic publications, including the book Resettling the Borderlands: State Relocations and Ethnic Conflict in the South Caucasus, published by McGill-Queen’s University Press in 2018.