Brüssel görüşü Cənubi Qafqaza sülh və təhlükəsizlik vəd etmir
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin eksperti Mətin Məmmədlinin “Brüssel görüşü Cənubi Qafqaza sülh və təhlükəsizlik vəd etmir” başlıqlı məqaləsi “news.az” saytında dərc edilib.
Ermənistan Baş naziri, ABŞ dövlət katibi və Avropa Komissiyasının Prezidenti arasında aprelin 5-də Brüsseldə keçirilməsi nəzərdə tutulan görüşün detallarına toxunan M. Məmmədli qeyd edir ki, sözügedən toplantının gündəmi olacaq hərb paktın sülh və təhlükəsizlik nöqteyi-nəzərindən perspektivləri sual doğurur.
“Regionda və postsovet məkanında cərəyan edən hadisələri nəzərə aldıqda, birmənalı şəkildə demək olar ki, Brüssel görüşü və Ermənistanla hər hansı hərbi paktın imzalanması regiona sülh gətirməyəcək. Əksinə, Brüssel görüşünün nəticələri Azərbaycan və Ermənistan arasındakı həssas sülh prosesinə ağır zərbə vuracaq və beləcə, regionu böyük güclərin yeni münaqişə ocağına çevirə bilər”.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının hələ də gündəmdə olduğunu diqqətə çatdıran müəllif qeyd edir ki, Qərb bu məsələləri görməzdən gəlir və uzun illər ölkəmizə qarşı təcavüzkar siyasət aparan Ermənistanı revanşa həvəsləndirir.
“Bəzi Qərb ölkələri və Avropa İttifaqı rəsmilərinin Azərbaycana qarşı qərəzli və ikili standartlara söykənən mövqeləri regionda vəziyyəti gərginləşdirən növbəti məqamdır. Bu proseslər fonunda Qərb və Ermənistanın yeni hərbi-təhlükəsizlik ittifaqı yaratmaq niyyəti regional sülh üçün ciddi təhlükələr formalaşdırır. Aydındır ki, bu, Azərbaycana qarşı yönəlib. Şübhəsiz, Ermənistan Qərbdən aldığı istənilən təhlükəsizlik təminatını Azərbaycana qarşı istifadə edəcək. Qeyd etməliyik ki, Ermənistan uzun illər, Rusiya ilə olan müttəfiqlik münasibətlərini Azərbaycana qarşı təcavüzkar planlarını həyata keçirmək məqsədilə istifadə edib”.
M. Məmmədli bildirir ki, kollektiv Qərb hazırda Ermənistanı Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı təsirini zəiflətmək üçün əsas alət kimi görür və beləliklə, Rusiyaya qarşı bu regionda əlavə cəbhə açmağa çalışır.
“Azərbaycanın qətiyyətli mövqeyi ondan ibarətdir ki, Cənubi Qafqaz böyük güclər arasında münaqişə ocağına çevrilməməlidir və Bakı-İrəvan xətti üzrə sülh prosesi davam etdirilməlidir. Cənubi Qafqazda davamlı sülh və təhlükəsizlik xarici qüvvələrin müdaxiləsi ilə yox, region dövlətlərinin ortaq maraqları və ədalət prinsipləri əsasında bərqərar ola bilər.

Встреча в Брюсселе не обещает мира и безопасности Южному Кавказу
Статья ведущего советника Центра анализа международных отношений Метина Меммедли под названием «Встреча в Брюсселе не обещает мира и безопасности Южному Кавказу» была опубликована на сайте news.az.
Касаясь деталей запланированной на 5 апреля в Брюсселе встречи премьер-министра Армении, госсекретаря США и председателя Еврокомиссии, М.Мамедли отмечает, что перспективы обсуждения военного пакта, который включен в повестку дня указанной встречи, вызывает вопросы с точки зрения мира и безопасности.
«Учитывая события, происходящие в регионе и на постсоветском пространстве, можно однозначно отметить, что предстоящие переговоры по безопасности с Арменией в Брюсселе или подписание какого-либо военного пакта не принесут мира в регион. Напротив, возможные результаты встречи в Брюсселе нанесут тяжелый удар по продолжающемуся хрупкому мирному процессу между Азербайджаном и Арменией и могут превратить регион в новый очаг конфликта для крупных держав.»
Отмечая, что территориальные претензии Армении к Азербайджану по-прежнему стоят на повестке дня, автор подчеркивает, что Запад игнорирует эти вопросы и призывает к реваншу Армению, которая уже много лет проводит агрессивную политику против нашей страны.
«Франция и некоторые западные страны продолжают поставлять оружие в Армению. На фоне всего этого намерение Запада и Армении создать новый союз военной безопасности представляет собой серьезную угрозу миру в регионе, направленную против Азербайджана. Необходимо обратить пристальное внимание на цели ЕС, США и Армении в достижении нового соглашения в Брюсселе. Армения, несомненно, будет использовать любую гарантию безопасности, которую она получит от Запада в целом, против Азербайджана. Стоит также отметить, что на протяжении многих лет Армения использовала свои союзнические отношения с Россией для реализации своих агрессивных планов против Азербайджана.»
М.Мамедли утверждает, что коллективный Запад в настоящее время рассматривает Армению как главный инструмент ослабления влияния России на Южном Кавказе и таким образом пытается открыть дополнительный фронт против России в этом регионе.
«Однако решительная позиция Азербайджана заключается в том, что Южный Кавказ не должен превращаться в очаг конфликта между крупными державами, а продолжающийся мирный процесс между Баку и Ереваном должен оставаться в стороне от этих геополитических конкурентных тенденций. Долгосрочный мир и безопасность на Южном Кавказе могут быть установлены не с помощью вмешательства внешних сил, а на основе общих интересов региональных государств и принципов справедливости.»