Varşavada Polşa – Azərbaycan diplomatik əlaqələrinin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunub
Fevralın 21-də Varşavada Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) və Şərqi Araşdırmalar Mərkəzinin (OSW) birgə təşkilatçılığı və Azərbaycanın Polşadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Polşa-Azərbaycan diplomatik əlaqələrinin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunub. Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirinin müavini Xələf Xələfov, Polşanın Xarici İşlər Nazirinin müavini Marcin Przydacz, Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, BMTM-in sədri Fərid Şəfiyev, OSW-ın sədri Adam Eberhardt, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, millət vəkili Aydın Mirzəzadə, Polşadan və Azərbaycandan olan ictimai-siyasi xadimlərin və ekspertlərin iştirakı ilə təşkil olunmuş dəyirmi masada iki ölkə arasındakı əlaqələr müxtəlif aspektlərdən müzakirə olunub. İştirakçılar 2022-ci ilin Azərbaycan və Polşa arasındakı diplomatik əlaqələrin qurulmasının ilk dönümü ilə yanaşı, iki ölkə arasında tarixi əlaqələrin qurulmasının 550-ci və strateji əməkdaşlıq sazişinin imzalanmasının 5-ci il dönümü kimi qeyd olunduğunu vurğulayıblar.
Ölkəmizin müstəqillik əldə etməsindən sonra Azərbaycan və Polşa arasındakı əlaqələrin sürətlə inkişaf etdiyi və son illərdə xüsusi dinamika aldığı qeyd olunub. Tədbir iştirakçılarına bu əlaqələrin tarixi və müasir aspektləri barəsində ətraflı məlumat verən nazir müavini X.Xələfov ölkələr arasında iqtisadi, mədəni, humanitar əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğuna diqqət çəkib. İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra Cənubi Qafqazda yaranmış yeni vəziyyət haqqında dinləyiciləri məlumatlandıran X.Xələfov polşalı investorları və şirkətləri Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarında yenidənqurma işlərində iştirak etməyə dəvət edib.
İkitərəfli əlaqələrin inkişaf potensialının yüksək olduğunu təsdiq edən Polşanın Xarici İşlər Nazirinin müavini M.Przydaczın 2017-ci ildə Prezident İlham Əliyev və Prezident Andrzej Duda tərəfindən imzalanmış strateji əməkdaşlıq sazişinin bunun üçün möhkəm təməl yaratdığını qeyd edib. O, İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra Cənubi Qafqazdakı vəziyyəti və Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesini yaxından izlədiklərini və ATƏT-in hazırki sədri kimi bu prosesə dəstək olduqlarını vurğulayıb.
BMTM-in sədri Fərid Şəfiyev tədbir iştirakçılarına post-müharibə dövründə yaranmış vəziyyət, Azərbaycanın quruculuq planları və eyni zamanda bölgədə sülh və əməkdaşlıq üçün ortaya çıxan imkanlar və təhdidlərdən bəhs edib. Azərbaycanın Ermənistanla qarşılıqlı olaraq ərazi bütövlüyünü tanımaq prinsipi ilə sülh müqaviləsini imzalamağa hazır olduğunu, lakin Ermənistandakı millətçi və revanşist qüvvələrin buna qarşı çıxdığını bildirib. O, Avropa İttifaqının bu münasibətlərin normallaşmasında son aylarda aktiv rol oynadığını və bunun bütövlükdə Cənubi Qafqazda sülh və stabillik üçün əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə Polşa Poçt Xidməti tərəfindən Azərbaycan və Polşa arasında diplomatik əlaqələrinin qurulmasının 30-cu il dönümü münasibəti ilə hazırlanmış poçt markaları təqdim edilib. Təqdimatı edən Polşa Poçt Xidmətinin Prezidenti Tomasz Zdzikot Azərbaycan və Polşa arasındakı əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bəyan edib.
Dəyirmi masa Azərbaycan və Polşadan olan ictimai-siyasi xadimlərin və ekspertlərin çıxışları ilə davam edib.

The 30th anniversary of Azerbaijan-Poland diplomatic relations was marked in Warsaw
The 30th anniversary of the establishment of Azerbaijan-Poland diplomatic relations was marked in Warsaw on February 21, 2022. A roundtable was jointly organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Center for Eastern Studies (OSW) with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Poland. During this event relations between the two countries were discussed with the participation of the Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov, Deputy Foreign Minister of Poland Marcin Przydacz, Azerbaijani Ambassador to Poland Nargiz Gurbanova, the AIR Center Chairman Farid Shafiyev, the OSW Chairman Adam Eberhardt, ADA University Vice-Rector Fariz Ismayilzade, MP Aydin Mirzazade as well as of public and political figures and experts from Azerbaijan and Poland. The participants noted that 2022 marked not only the first anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Poland, but also the 550th anniversary of the establishment of historical ties between the two countries and the 5th anniversary of the signing of the Strategic Cooperation Agreement.
Rapid development and special dynamics in recent years in bilateral relations between Azerbaijan and Poland was pointed out. Giving detailed information about the historical and modern aspects of these relations, Deputy Foreign Minister Khalafov highlighted that there is great potential for further development of economic, cultural, and humanitarian ties between the two countries.He also informed the audience about the new situation in the South Caucasus after the Second Karabakh War and invited Polish investors and companies to take part in the reconstruction of the liberated lands of Azerbaijan.
Confirming the high potential for development of bilateral relations, Polish Deputy Foreign Minister M. Przydacz noted that the strategic cooperation agreement signed by President Ilham Aliyev and President Andrzej Duda in 2017 laid a solid foundation in this regard. He stressed that Poland closely followed the situation in the South Caucasus and the Armenian-Azerbaijani peace process after the Second Karabakh War and supported this process during its Chairmanship at the OSCE.
The AIR Center Chairman Farid Shafiyev briefed the participants on the situation in the post-war period, Azerbaijan's constructive plans, as well as opportunities and threats to peace and cooperation in the region. He said that Azerbaijan was ready to sign a peace agreement with Armenia on the principle of mutual recognition of territorial integrity, but nationalist and revanchist forces in Armenia opposed it. He noted that the European Union has played an active role in the normalization of relations in recent months, which is important for peace and stability in the South Caucasus. Further, stamps made by the Polish Postal Service on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Poland were presented at the event. During the presentation President of the Polish Postal Service Tomasz Zdzikot expressed his hope for further development of relations between Azerbaijan and Poland.
The roundtable continued with speeches by public and political figures and experts from Azerbaijan and Poland.