Azərbaycan-Qazaxıstan Ekspert Şurasının üçüncü iclasına həsr olunan dəyirmi masa təşkil edilib
Martın 13-də Azərbaycan-Qazaxıstan Ekspert Şurasının üçüncü iclasına həsr olunan hibrid formatda dəyirmi masa təşkil edilib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev ikitərəfli siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qarşılıqlı marağın artdığını deyən F. Şəfiyevin sözlərinə görə, hər iki ölkə energetika, nəqliyyat sahələrində strateji layihələr üzərində çalışır.
“İkitərəfli ticarət dövriyyəsinin, eləcə də Orta Dəhliz vasitəsilə yükdaşımaların həcmi artır. Son iki il ərzində Orta Dəhlizlə bağlı gömrük sahəsində, həm də bürokratik sahədə mövcud maneələrin aradan qaldırılması istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyişin şahidi oluruq. Ümumi trendi müsbət dəyərləndirirəm”.
Türk Dövlətləri Təşkilatının qlobal çəkisinin artdığını deyən Fərid Şəfiyev qeyd etdi ki, Qazaxıstan təkcə sözlərdə deyil, həm də əməldə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib.
“Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin iki günlük səfəri çərçivəsində Şuşaya ziyarəti və Füzuli şəhərində inşa olunan Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin açılışı azad edilmiş torpaqlarda aparılan bərpa-quruculuq işlərinə qardaş ölkənin açıq dəstəyinin təzahürüdür”.
İntellektual çevrələr arasında ortaq fəaliyyətlərin zəruriliyini önə çəkən Fərid Şəfiyev BMTM-in bu istiqamətdə təşəbbüslərə açıq olduğunu deyib.
Qazaxıstan Strateji Araşdırmalar İnstitutunun direktoru Yerkin Tukumov Ekspert Şurasının iclaslarının iki ölkə lideri tərəfindən başladılan prosesin məntiqi yekunu kimi xarakterizə edib. Onun sözlərinə görə, yeni regional və subregional reallıqların yaratdığı çağırışlara uyğun olaraq, beyin mərkəzləri hazırlıqlı olmalıdır. Gənclər siyasəti ilə bağlı problematikanın önə çəkilməli olduğunu deyən Y. Tukumov iki ölkə gəncləri arasında təmasların artırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
O, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarının yaxınlaşmasında Azərbaycan və Qazaxıstanın açar rol oynamalı olduğunu bildirib.
Y. Tukumov intellektual çevrələr arasında fikir mübadilələrinin davam etidirməli oluğunu, ekspert diplomatiyasının vacibliyini vurğulayıb.
Tərəflər arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın intensivləşdiyini deyən Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel bildirib ki, icra edilməkdə olan irimiyaslı layihələr konkret regionlarla yanaşı, həm də qlobal səpkidə vacib töhfələr verəcək. A. Bayel həm də Qazaxıstandan elektrik enerjisinin Azərbaycan vasitəsilə Avropaya ixracının mümkünlüyü məsələsinin müzakirə edildiyini deyib.
Qazaxıstan Prezidentinin Azərbaycana səfərinin uğurlu olmasını vurğulayan Azərbaycan Respublikasının Qazaxıstan Respublikasındakı səfirliyinin müşaviri Rövşən Kazımov ortaq dəyərlərin ölkələrarası sıx əməkdaşlıq üçün zəmin formalaşdırdığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Qazaxıstan Respublikası Parlamenti Məclisinin deputatı Aydos Sarım, “Tətbiqi Etnosiyasi Araşdırmalar İnstitutu”nun direktoru Talqat Kaliyev, Cənubi Qafqaz Politoloqlar klubunun rəhbəri İlqar Vəlizadə, Beynəlxalq Türk Akademiyasının baş eksperti Timur Kozırev, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin eksperti Roza Bayramova və Qazaxıstan Strateji Araşdırmalar İnstitutunun Asiyaşünaslıq şöbəsinin müdiri Aydar Kurmaşevin çıxışları dinlənilib.

Baku hosted a roundtable on the 3rd meeting of the Azerbaijan- Kazakhstan Expert Council
On March 13, a round table within the framework of the third meeting of the Azerbaijan-Kazakhstan Expert Council was organized in a hybrid format.
Farid Shafiyev, the Chairman of the Board of the Center for Analysis of International Relations (AIR Center), pointed out that the bilateral political dialogue between Azerbaijan and Kazahstan is at a high level. Highlighting the increased mutual interest, Farid Shafiyev noted that the parties are working on several projects of strategic importance in the fields of energy and transport.
“The volume of bilateral trade turnover, as well as cargo transportation through the Middle Corridor, is increasing. Over the past two years, we have witnessed significant progress in the elimination of existing obstacles in the customs, as well as in the bureaucratic areas related to the Middle Corridor. My overall assessment is positive.”
Speaking about the growing global influence of the Organization of Turkic States (OTS), Farid Shafiyev said that Kazakhstan had always supported Azerbaijan’s territorial integrity, not only in words, but also in deeds.
“The visit to Shusha and the opening of the Kurmangazy Children’s Creativity Center built in the city of Fuzuli as part of the two-day visit, showcases the fraternal country’s open support for the restoration works carried out in the liberated lands.”
Stressing the need for joint activities among intellectual circles, Farid Shafiyev said that the AIR Center is open to such initiatives.
Director of the Kazakhstan Institute for Strategic Studies Yerkin Tukumov characterized the meetings of the Expert Council as the logical continuation of the process started by the leaders of the two countries. According to him, think tanks should be prepared for the challenges emerging as a result of new regional and subregional realities. Y. Tukumov said that the issue related to youth policies must be high on the agenda. He emphasized the importance of increasing contact between the youth of the two countries.
He said that Azerbaijan and Kazakhstan should play a key role in bringing closer the South Caucasus and the Central Asia regions.
Y. Tukumov also emphasized the need to continue exchange of ideas between intellectual circles and the importance of expert diplomacy.
Alim Bayel, the Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan, said that the cooperation between the parties has intensified in all fields. A. Bayel also noted that the possibility of exporting electricity from Kazakhstan to Europe through Azerbaijan was on the table for discussions.
For his part, Counselor of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Kazakhstan Rovshan Kazimov drew attention to the common values forming the basis for close cooperation between the two countries.
Then Aydos Sarim, the member of the Kazakh Parliament, Talgat Kaliyev, the Director of the Institute of Applied Ethnopolitical Studies, Ilgar Velizade, the head of South Caucasus Political Scientists Club, Timur Kozyrev, the chief expert of the International Turkic Academy, Roza Bayramova, the AIR Center expert, and Aidar Kurmashev, the head of the Asian Studies Department at the Kazakhstan Institute for Strategic Studies delivered speeches.