27 Sentyabr - Anım Günü ilə əlaqədar Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) tədbir təşkil olunub. Mərkəzin kollektivi və təcrübə proqramında iştirak edən tələbələrin qatıldığı tədbir Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev İkinci Qarabağ Müharibəsinin bölgədə yaratdığı yeni reallıqlardan, bu reallıqların regional və qlobal miqyasda əhəmiyyətindən bəhs edib. O, Prezident İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında etdiyi çıxışa istinad edərək, Azərbaycanın sülh təşəbbüslərinin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb.
BMTM-in baş məsləhətçisi Mətin Məmmədli, şöbə müdiri Şahmar Hacıyev və aparıcı məsləhətçi Sultan Zahidov da çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsinin nəticələrindən və Azərbaycanın haqlı mövqeyinin beynəlxalq müstəvidə doğurduğu əks-sədadan danışıblar.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycanın müharibə zamanı beynəlxalq humanitar hüquqa riayət etdiyi, mülki əhali və obyektlərə deyil, yalnız legitim hərbi hədəflərə yönəlik əməliyyatlar apardığı vurğulanıb. Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının ləğv edilməsinin zəruriliyi də xüsusi qeyd olunub.
Sonda gənc nəsil arasında vətənpərvərlik ruhunun aşılanmasının və qorunmasının vacibliyi vurğulanıb, bu istiqamətdə təbliğat və maarifləndirmə işlərinin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.

The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) hosted an event in connection with September 27 - Remembrance Day. The event was attended by the Center’s staff and interns.
It began with a one-minute silence in memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
In his speech, Farid Shafiyev, Chairman of the Board of the AIR Center, discussed the new realities created in the region by the Second Karabakh War and the significance of these developments at both regional and global levels. Referring to President Ilham Aliyev’s address at the 80th session of the United Nations General Assembly, he emphasized that Azerbaijan’s peace initiatives have been recognized and accepted by the international community.
AIR Center’s Senior Advisor Matin Mammadli, Head of Department Shahmar Hajiyev, and Leading Advisor Sultan Zahidov also spoke about the outcomes of the 44-day Patriotic War and the impact of Azerbaijan’s just position in the international arena.
The event further highlighted Azerbaijan’s adherence to international humanitarian law during the conflict, emphasizing that military operations were directed solely at legitimate military targets and not at civilians or civilian infrastructure. The necessity of abolishing territorial claims against Azerbaijan in the Armenian Constitution was also specifically noted.
In conclusion, the importance of fostering and preserving a spirit of patriotism among the younger generation was emphasized.