Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) şöbə müdiri Cavid Vəliyevin “Rusiya sülhməramlılarının Qarabağdakı mübahisəli mövcudluğu bitdi” başlıqlı məqaləsi Anadolu Agentliyində dərc edilib.
2020-ci ilin 10 noyabr Üçtərəfli bəyanatından sonra Rusiya sülhməramlılarının Azərbaycan ərazisində müvəqqəti yerləşdirilməsi ilə bağlı detallardan bəhs edən Cavid Vəliyev qeyd edir ki, Ermənistan rəsmiləri sözügedən qüvvələrin bölgədə daimi qalması üçün bütün qüvvələrini səfərbər etdilər.
Cavid Vəliyev qeyd edir ki, bölgəyə gəldiyi andan etibarən, Rusiya sülhməramlılaırnın fəaliyyətləri müxtəlif mübahisələrə səbəb oldu.
“Sülhməramlılar qanunsuz erməni birləşmələrini ərazidən çıxarmadı. Hətta onların bölgəyə silah daşımasına, qanunsuz erməni birləşmələrinin bölgədə mövqelərini gücləndirməsinə yardım etdi.
Rusiya sülhməramlılarının Qarabağa gəlməsi separatçı erməniləri ümidləndirdi. Rusiya sülhməramlıları ərazidə daxil olduqları andan etibarən, humanitar fəaliyyət adı altında yeni binalar və yaşayış məntəqələri inşa etməyə, ərazidəki ermənilərə yardımlar etməyə başladı. Hətta sülhməramlılar kənardan daha çox insanın Qarabağda yerləşdirilməsinə çalışdı. Çünki erməni əhalinin sayının artması Rusiya sülhməramlılarının bölgədəki mövcudluğunu davam etdirməsi üçün səbəb idi.
Rusiya sülhməramlıları nəzarət məntəqələrində olmasına baxmayaraq, başqa ölkə vətəndaşları və siyasətçilərinin Qarabağa girməsinə əngəl olmadı. Məsələn, 2022-ci ilin noyabrında 27 İran vətəndaşı, Ermənistanın səlahiyyətli şəxsləri, Fransa prezident seçkilərində namizəd olmuş milliyyətçi-populist Valeri Pekres Rusiya sülhməramlılarının nəzarət məntəqəsindən keçərək Qarabağa daxil olmuşdu. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi öz bəyanatında bu addımların Üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd olduğunu bildirərək etiraz etdi. Lakin Rusiya sülhməramlıları bu etirazları nəzərə almadılar".
Cavid Vəliyev bildirir ki, Rusiya Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana reinteqrasiya prosesinin öz nəzarəti altında reallaşdırılmasını istəyib.
“Azərbaycan və Qarabağdan olan ermənilər arasında başlayan reinteqrasiya müzakirələrində Rusiya sülhməramlılarının nümayəndələri də qatılaraq Azərbaycanın şərtlərinin qəbul edilməsinə əngəllər yaratmağa çalışdı. Həmin ərəfədə Azərbaycana səfər edən Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov Qarabağdan olan ermənilərin məsələsinin gələcəyə saxlanılmasının lazım olduğunu şəxsən bildirdi. Lakin Azərbaycan Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana reinteqrasiyası prosesinin sürətlə tamamlanmasında israrlı idi.
Davam edən diplomatik danışıqlarda isə Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın Qarabağı Azərbaycan ərazisi olaraq tanıması Rusiya sülhməramlı kontingentinin bölgədəki qanuniliyinin mühakimə olunmasına səbəb oldu”.
Azərbaycanın 2023-cü il antiterror tədbirləri zamanı Qarabağdakı qanunsuz rejimi zərərsizləşdirdiyini bildirən C.Vəliyev Rusiya sülhməramlılarının prosesə müdaxilə etməməsinin Azərbaycanda müsbət qarşılandığını vurğuladı.
“Anitterror tədbirlərindən sonra Azərbaycanın yenidən reinteqrasiya təklifini qəbul etməyən Qarabağ erməniləri öz istəkləri ilə hər hansı problem yaşanmadan bölgəni tərk etdi. Bu prosesdən ən zərərli çıxan tərəflərdən biri Rusiya sülhməramlıları oldu, çünki bölgədəki mövcudluqlarını davam etdirmək üçün bir səbəb qalmamışdı”.
Məqalənin sonunda qeyd edilir ki, Rusiya sülhməramlılarının bölgədən problemsiz çıxarılması ikitərəfli münasibətlərdə narahatlıq yaradan məsələnin aradan qalxması mənasına gəlir.
“Bu mənada, Rusiya sülhməramlılarının Qarabağdan çəkilməsi iki ölkə münasibətlərini və hətta Azərbaycan-Türkiyə-Rusiya üçtərəfli münasibətlərinə də müsbət təsir edəcək”.

The contentious presence of the Russian Peacekeeping Forces in Karabakh came to an end
The article titled ‘The contentious presence of the Russian Peacekeeping Force in Karabakh came to an end’ by AIR Center Head of Department Javid Valiyev has been published on the Anadolu Agency.
Speaking about the details of the temporary stationing of the Russian peacekeepers on the territory of Azerbaijan after the trilateral statement of November 10, 2020, Javid Valiyev noted that Armenian officials have mobilised all their forces in order to achieve the permanent stay of the Russian peacekeepers in the region.
Javid Veliyev noted that since its deployment in the region, the activities of the Russian peacekeepers have caused controversies.
“The peacekeepers did not remove the Armenian armed gangs from the region. In fact, they helped them carry weapons to the region and deploy illegal armed Armenian units in the region. The Russian Peacekeeping Forces’ arrival in Karabakh gave hope to the separatist Armenians. From the day they entered Karabakh, Russian troops started to construct new buildings and settlements under the pretext of humanitarian activities and to provide assistance to the Armenians in the region. The troops even tried to settle more people from abroad in Karabakh. Because the increase in the number of Armenians was the reason for the troops to maintain their presence in the region.
Despite the checkpoints, the Russian Peacekeeping Force did not prevent foreign citizens and politicians from entering Karabakh. For example, in November 2022, 27 Iranian citizens, Armenian officials, national populist candidate in the French presidential elections, Valeri Pekres, entered Karabakh through the checkpoint where the Russian Peacekeeping Forces were stationed. The Azerbaijani Foreign Ministry objected to these steps, stating that they violated the trilateral declaration, but the Russian peacekeepers ignored these objections.”.
Javid Valiyev underscores that Russia wanted the process of reintegrating Karabakh Armenians into Azerbaijan to be carried out under its control.
“Representatives of the Russian Peacekeeping Forces participated in the reintegration negotiations between Azerbaijan and the Karabakh Armenians and tried to prevent the Karabakh Armenians from accepting Azerbaijan’s conditions. In the same days, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov visited Azerbaijan and personally stated that the solution to the Karabakh Armenians issue should be left for the future. However, Azerbaijan insisted on the rapid completion of the process of reintegrating Karabakh Armenians into Azerbaijan.”
Touching on the anti-terror measures carried out by Azerbaijan in September 2023, J. Valiyev emphasized that Russian peacekeepers’ non-interference in the process was welcomed in Azerbaijan.
In the end, J. Valiyev noted that the smooth withdrawal of the Russian Peacekeeping Forces from the region means the elimination of a problematic issue in Russian-Azerbaijani relations.
“In this sense, the withdrawal of the Russian Peacekeeping Forces from Karabakh will positively affect the relations between the two countries and even the Azerbaijan-Turkey-Russia trilateral relations.”