15.07.2025-ci il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Ukraynanın Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Qara dəniz regionunda təhlükəsizlik çağırışları və gələcək imkanlar” mövzusunda dəyirmi masa müzakirəsi keçirilib.
Dəyirmi masa müzakirəsində BMTM nümayəndələri, Milli Məclisin üzvləri və digər tərəfdaş qurumların təmsilçiləri iştirak edib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Qara dəniz və Xəzər regionları üzrə fəal müzakirələrin əhəmiyyətini, eləcə də Ukrayna və Azərbaycan arasında müfəssəl ikitərəfli münasibətlərin vacibliyini vurğulayıb.
Ukraynanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yuriy Husyev Qara dəniz regionunun enerji, ticarət və təhlükəsizlik sahələrində dərin təsirləri olan geosiyasi kəsişmə nöqtəsində yerləşdiyini qeyd etdi. Onun sözlərinə görə, Rusiya ilə Ukrayna arasında müharibə regionu qarşıdurma zonasına çevirsə də, bu bölgə hələ də əməkdaşlıq üçün potensiala malikdir.
Səfir çıxışını Ukraynanın ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü ifadə etməklə yekunlaşdırıb.
Ukrayna Milli Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun (NISS) direktoru Oleksandr Bogomolov isə mövcud qlobal vəziyyət fonunda Qara dəniz regionunun misilsiz geosiyasi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, ABŞ-nin Ukraynaya dəstək siyasəti barədə danışıb. Həmçinin, Avropa İttifaqının yeni açıqladığı Qara dəniz Strategiyasına toxunaraq bu strategiyanın Aİ-nin Qara dəniz sahilyanı ölkələri ilə münasibətlərini yenidən formalaşdırmağı hədəflədiyini qeyd edib. Direktor əlavə olaraq, Montrö Konvensiyasının qorunmasında Türkiyənin rolunu vurğulayıb və həm Qara dəniz, həm də Xəzər regionlarında Çinin artan iqtisadi fəallığını diqqətə çatdırıb.
Ukrayna Milli Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun Strateji Planlaşdırma Departamentinin sədr müavini Kostiantyn E. Voitovskyi müharibənin Qara dəniz regionuna təsirlərini qiymətləndirərək bildirib ki, bu hadisələr Ukraynanı öz ərazi bütövlüyünü müdafiə etmək üçün institutlarının və cəmiyyətinin dayanıqlılığını nümayiş etdirməyə vadar edib.
Onun sözlərinə görə, davam edən qarşıdurma və rəqabətə baxmayaraq, regionda mühüm imkanlar mövcuddur, eyni zamanda, bəzi aktorların təcavüzün qarşısının alınması ilə bağlı üst-üstə düşən maraqları mövcuddur.
Topçubaşov Mərkəzinin həmtəsisçisi və sədri Rusif Hüseynov Qara-Xəzər dənizi regionunda “açar dövlətlər” adlandırılan ölkələrin fərqli, lakin bir-biri ilə əlaqəli rollarını şərh edib. O, həmçinin GUAM formatının və Türk Dövlətləri Təşkilatının yenidən canlandırılması potensialı barədə fikirlərini bölüşüb.
Azərbaycanın Ukraynadakı sabiq səfiri Eynulla Məmmədli çıxışında iki ölkə arasında tarixi əlaqələrin formalaşma mərhələlərini nəzərdən keçirərək bu münasibətlərin müasir dövrdəki ikitərəfli əlaqələrin düzgün anlaşılması baxımından əhəmiyyətini vurğuladı.
BMTM-in şöbə müdiri Şahmar Hacıyev Qara dəniz bölgəsinin transregional əlaqələndirmə və enerji təhlükəsizliyi baxımından strateji əhəmiyyətini bir daha vurğuladı. O, regionun əhəmiyyətli enerji istehsalı potensialına malik olduğunu qeyd edib və son illərdə hərbi əməliyyatlar nəticəsində zərər görmüş enerji infrastrukturunun qorunub saxlanılmasının vacibliyini xüsusilə diqqətə çatdırıb.

On 15 July 2025, the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Embassy of Ukraine in the Republic of Azerbaijan co-organized a roundtable themed “Security Challenges and Future Opportunities in the Black Sea Region”.
The roundtable discussion was attended by participants from the AIR Center, members of Parliament and representatives from other partner institutions.
Chairman of the Board of the AIR Center, Dr. Farid Shafiyev stressed the importance of active discussions on the Black Sea and Caspian regions as well as the comprehensive bilateral relationship between Ukraine and Azerbaijan.
In his remarks, Mr Yuriy Husyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to Azerbaijan, emphasized that the Black Sea Region is at a geopolitical crossroads with profound implications for energy, trade and security in the region. He noted that the war between Russia and Ukraine has transformed the region into a zone of confrontation but it still remains also an area of cooperation.
The Ambassador concluded by noting the appreciation of the Ukrainian side for Azerbaijan’s support for the country’s territorial integrity.
Mr Oleksandr Bogomolov, Director of the National Institute for Strategic Studies (NISS), underlined the unprecedented geopolitical significance of the Black Sea region in the context of the current global situation. He outlined the role of the U.S. and its support to Ukraine, while also addressing the newly announced EU Black Sea Strategy, which aims to reshape EU relations with Black Sea littoral states. The Director further highlighted Türkiye’s role in upholding the Montreux Convention and noted China’s growing economic presence in both the Black Sea and Caspian regions.
Mr. Kostiantyn E. Voitovskyi, Deputy Head of the Strategic Planning Department at the National Institute for Strategic Studies (NISS), assessed the impacts of  the war on the Black Sea region, emphasizing how these developments have compelled Ukraine to demonstrate the resilience of its institutions and society in defending its territorial integrity.
The speaker noted that despite ongoing confrontation and competition, the region faces notable opportunities, with several actors having overlapping interests in deterring aggression.
Mr. Rusif Huseynov, Co-founder and Chairman of the Topchubashov Center, outlined the distinct but interconnected role of so-called pivotal states in the Black-Caspian Sea region. He noted the potential of the revitalization of the ‘GUAM’ format and the Organization of Turkic States.  Mr. Eynulla Madatli, former Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Ukraine outlined the evolution of historical ties between the two countries and their importance for understanding the present-day bilateral relationship.
Mr. Shahmar Hajiyev, Head of Department at the AIR Center, reiterated the importance of the Black Sea region for transregional connectivity and energy security. He noted the significant energy production potential of the region and the importance of upholding energy infrastructure, especially given the damage that it has endured as a result of military action in recent years.