15.07.2025-ci il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Ukraynanın Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Qara dəniz regionunda təhlükəsizlik çağırışları və gələcək imkanlar” mövzusunda dəyirmi masa müzakirəsi keçirilib.
Dəyirmi masa müzakirəsində BMTM nümayəndələri, Milli Məclisin üzvləri və digər tərəfdaş qurumların təmsilçiləri iştirak edib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Qara dəniz və Xəzər regionları üzrə fəal müzakirələrin əhəmiyyətini, eləcə də Ukrayna və Azərbaycan arasında müfəssəl ikitərəfli münasibətlərin vacibliyini vurğulayıb.
Ukraynanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yuriy Husyev Qara dəniz regionunun enerji, ticarət və təhlükəsizlik sahələrində dərin təsirləri olan geosiyasi kəsişmə nöqtəsində yerləşdiyini qeyd etdi. Onun sözlərinə görə, Rusiya ilə Ukrayna arasında müharibə regionu qarşıdurma zonasına çevirsə də, bu bölgə hələ də əməkdaşlıq üçün potensiala malikdir.
Səfir çıxışını Ukraynanın ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü ifadə etməklə yekunlaşdırıb.
Ukrayna Milli Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun (NISS) direktoru Oleksandr Bogomolov isə mövcud qlobal vəziyyət fonunda Qara dəniz regionunun misilsiz geosiyasi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, ABŞ-nin Ukraynaya dəstək siyasəti barədə danışıb. Həmçinin, Avropa İttifaqının yeni açıqladığı Qara dəniz Strategiyasına toxunaraq bu strategiyanın Aİ-nin Qara dəniz sahilyanı ölkələri ilə münasibətlərini yenidən formalaşdırmağı hədəflədiyini qeyd edib. Direktor əlavə olaraq, Montrö Konvensiyasının qorunmasında Türkiyənin rolunu vurğulayıb və həm Qara dəniz, həm də Xəzər regionlarında Çinin artan iqtisadi fəallığını diqqətə çatdırıb.
Ukrayna Milli Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun Strateji Planlaşdırma Departamentinin sədr müavini Kostiantyn E. Voitovskyi müharibənin Qara dəniz regionuna təsirlərini qiymətləndirərək bildirib ki, bu hadisələr Ukraynanı öz ərazi bütövlüyünü müdafiə etmək üçün institutlarının və cəmiyyətinin dayanıqlılığını nümayiş etdirməyə vadar edib.
Onun sözlərinə görə, davam edən qarşıdurma və rəqabətə baxmayaraq, regionda mühüm imkanlar mövcuddur, eyni zamanda, bəzi aktorların təcavüzün qarşısının alınması ilə bağlı üst-üstə düşən maraqları mövcuddur.
Topçubaşov Mərkəzinin həmtəsisçisi və sədri Rusif Hüseynov Qara-Xəzər dənizi regionunda “açar dövlətlər” adlandırılan ölkələrin fərqli, lakin bir-biri ilə əlaqəli rollarını şərh edib. O, həmçinin GUAM formatının və Türk Dövlətləri Təşkilatının yenidən canlandırılması potensialı barədə fikirlərini bölüşüb.
Azərbaycanın Ukraynadakı sabiq səfiri Eynulla Məmmədli çıxışında iki ölkə arasında tarixi əlaqələrin formalaşma mərhələlərini nəzərdən keçirərək bu münasibətlərin müasir dövrdəki ikitərəfli əlaqələrin düzgün anlaşılması baxımından əhəmiyyətini vurğuladı.
BMTM-in şöbə müdiri Şahmar Hacıyev Qara dəniz bölgəsinin transregional əlaqələndirmə və enerji təhlükəsizliyi baxımından strateji əhəmiyyətini bir daha vurğuladı. O, regionun əhəmiyyətli enerji istehsalı potensialına malik olduğunu qeyd edib və son illərdə hərbi əməliyyatlar nəticəsində zərər görmüş enerji infrastrukturunun qorunub saxlanılmasının vacibliyini xüsusilə diqqətə çatdırıb.

15 июля 2025 года Центр анализа международных отношений (ЦАМО) и Посольство Украины в Азербайджанской Республике совместно организовали дискуссию в формате круглого стола под названием «Проблемы безопасности и будущие возможности в Черноморском регионе».
В дискуссии приняли участие представители ЦАМО, члены парламента и представители других партнерских учреждений.
Председатель Правления ЦАМО Фарид Шафиев подчеркнул важность активных бесед по поводу Черноморского и Каспийского регионов, а также на тему всеобъемлющих двусторонних отношений между Украиной и Азербайджаном.
В своем выступлении, Юрий Гусев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Украины в Азербайджане отметил, что Черноморский регион находится на геополитическом перепутье, что имеет серьезные последствия для энергетики, торговли и региональной безопасности. Он упомянул, что война между Россией и Украиной трансформировала регион в зону конфронтации, но он по-прежнему остается сферой сотрудничества. В заключение посол отметил признательность украинской стороны за поддержку Азербайджаном территориальной целостности страны.
Александр Богомолов, директор Национального института стратегических исследований (НИСИ), подчеркнул беспрецедентную геополитическую значимость Черноморского региона в контексте текущей глобальной ситуации. Он рассказал о роли США и их поддержке Украины, а также коснулся недавно представленной новой стратегии ЕС по Черному Морю, направленной на переосмысление отношений ЕС с прибрежными государствами Черного моря. Далее, Директор подчеркнул роль Турции в поддержке Конвенции Монтрё и отметил растущее экономическое присутствие Китая как в Черноморском, так и в Каспийском регионах.
Константин Евгеньевич Войтовский, заместитель начальника отдела стратегического планирования Национального института стратегических исследований (НИСИ), оценил последствия войны для Черноморского региона, подчеркнув, как эти события вынудили Украину проявить устойчивость своих институтов и общества в защите своей территориальной целостности. Он отметил, что несмотря на продолжающуюся конфронтацию и противостояние, регион имеет значимые возможности поскольку интересы ряда субъектов совпадают в вопросах сдерживания агрессии.
Русиф Гусейнов, соучредитель и директор Центра Топчибашева, отметил особую, но взаимосвязанную роль так называемых «ключевых государств» в Черноморском и Каспийских регионах. Он обратил внимание на возможное возрождение формата «ГУАМ», а также роль Организации Тюркских Государств.
Эйнулла Мадатли, бывший Посол Азербайджанской Республики в Украине, отметил эволюцию исторических связей между двумя странами и их значимость для понимания современных двусторонних отношений.
Шахмар Гаджиев, Глава Департамента ЦАМО, подчеркнул важность Черноморского региона для трансрегиональной взаимосвязанности и энергетической безопасности. Он отметил значительный энергетический потенциал региона и важность поддержания энергетической инфраструктуры, учитывая тот ущерб, который ей был нанесен в результате военных действий последних лет.