"Müstəmləkəçiliyin tamamilə aradan qaldırılmasına doğru” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində Bakıda keçirilən Nazirlər Toplantısına paralel olaraq Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə "Müstəmləkəçiliyin tamamilə aradan qaldırılmasına doğru” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Konfransda Fransanın müstəmləkəsi olan bir sıra dənizaşırı ərazilər – Yeni Kaledoniya, Fransız Polineziyası, Fransız Qvianası, Martinik, eləcə də Solomon Adalarının yüksək rəsmi şəxsləri və siyasətçiləri iştirak edib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, Azərbaycan qlobal güclərin mübarizəsindən əziyyət çəkmiş ölkədir. Onun sözlərinə görə, ölkəmiz imperiyanın bir parçası olub və imperiyaların təsiri, onların siyasətinin fəsadları Cənubi Qafqazda hələ də hiss edilir. Fərid Şəfiyev əlavə edib ki, bu gün tədbirdə iştirak edən bir çox ölkələrin nümayəndələri müstəmləkə siyasətindən əziyyət çəkirlər. “Burada Afrikadan olan nümayəndələr də bir sıra məsələlər qaldırıblar. Hesab edirəm ki, üzləşdiyi problemləri müzakirə etmək hər bir ölkənin hüququdur”, - deyə F.Şəfiyev vurğulayıb. O həmçinin Fransanın müstəmləkə siyasətinin müzakirəsinin gələcəkdə də davam etdiriləcəyini qeyd edib.
Panel müzakirələri zamanı Yeni Kaledoniya Parlamentinin sədri Rok Uamytan, Fransa Milli Assambleyasının Fransız Qvianasından olan deputatı Jan-Viktor Kastor, Martinikin Azadlığı Partiyasının nümayəndəsi Luk Fransis Karole, Solomon Adaları, Melaneziya Təşəbbüs Qrupunun siyasi məsələlər üzrə direktoru İlan Kiloe, Müstəqil Martinik naminə ekoloqlar və demokratlar Hərəkatının nümayəndəsi Klaudette Duhamel, Fransız Qvianasının sosial azadlığı və dekolonizasiyası naminə Hərəkatının üzvü Mauris Pindard və digər qonaqlar Fransanın müstəmləkə siyasətinin törətdiyi fəsadlar, xalqların sosial, demoqrafik, mənəvi həyatına təsirləri, müasir müstəmləkəçilik siyasətinin aradan qaldırılması yolları, Afrika qitəsində və dünyanın müxtəlif regionlarında de-fakto mövcud olan köləliyin kökünün kəsilməsi üçün zəruri addımların atılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparıblar.
Dəyirmi masanın yekunlarına dair bəyanat qəbul edilib. Bəyanatda Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Martinika, Qayana, Yeni Kaledoniya, Fransız Polineziyasının müstəqillik tərəfdarları və GFLM alyansının katibliyi (Groupe Fer de Lance Mélanésien) Qoşulmama Hərəkatının müstəmləkəçi və neokolonial təcrübələrə qarşı mübarizədə prinsipial mövqeyinin etibarlılığını bir daha təsdiqləyib və vurğulayıblar.
Sonda tərəflər Fransa müstəmləkəçiliyinə qarşı Bakı Təşəbbüs Qrupunun yaradılması barədə razılığa gəliblər.

A round table discussion on “Towards Complete Elimination of Colonialism” was organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) on the sidelines of the Ministerial Meeting of the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement (NAM) in Baku on 6 July 2023.
The panelists from Martinique, French Guiana, New Caledonia and French Polynesia, as well as representatives of local NGOs and MPs of Azerbaijani Parliament (Milli Majlis) attended the side-event and discussed the colonial situations in their countries, their fights for more justice and freedom.
Farid Shafiyev, the AIR Center Chairman, highlighted in his opening remarks that Azerbaijan has suffered from a confrontation of global powers. Azerbaijan, he said, was once a part of an empire, and the consequences of the imperial policies can still be felt in the South Caucasus. Dr. Shafiyev continued, saying that many of the countries represented at the event are victims of colonial policy: “African and other representatives raised a number of issues here as well. I believe that every country has the right to discuss its problems.” He added that the AIR Center will continue to provide a platform for discussions over France’s colonial policies in the future.
During the panels, Roch Wamytan, President of the Congress of New Caledonia, Jean-Victor Castor, Deputy in the National Legislative Assembly of France and member of the Decolonization and Social Emancipation Movement, a pro-independence party in French Guiana, Francis Carole, Chairman of the Party for the Liberation of Martinique (Le PALIMA), Ilan Kiloe, Programme Manager Political & Security Affairs at Melanesian Spearhead Group Secretariat, Claudette Duhamel, Lawyer and Vice-President of MIR and other guests discussed the consequences of the French colonial policy, its effects on the social, demographic, and spiritual life of the peoples, ways to eliminate the modern colonial policy, de facto existing on the African and other continents.
At the end of the round table, the participants adopted a communique. By the initiative of the Center of Analysis of International Relations, supporters of Martinique’s independence, French Guiana, New Caledonia, French Polynesia, and the secretariat of the GFLM alliance (Groupe Fer de Lance Mélanésien) reaffirmed and emphasized the Non-Aligned Movement’s principled position in the fight against colonial and neo-colonial practices. Also, the parties agreed to establish the Baku Initiative Group to oppose French colonialism.