Həsən Həsənovun “Topların gurultusu altında diplomatiya" kitabının təqdimatı keçirilib
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində Azərbaycanın keçmiş baş və xarici işlər naziri, dövlət xadimi, diplomat Həsən Həsənovun müəllifi olduğu “Topların gurultusu altında diplomatiya: Azərbaycan Respublikasının ilk diplomatik missiyası” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib. Açılış mərasimində çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev kitabda kitabda 1992-1993-cü illərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair qətnamələrinin qəbulu prosesindən bəhs olunduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, münaqişə həll olunsa da qətnamələr hələ də vacib sənəd olaraq qalır. Belə ki, sənədlərdə Dağlıq Qarabağın Azərbaycana məxsus olduğu açıq qeyd olunur. Fərid Şəfiyev kitabda qətnamələrdən başqa BMT-də qəbul edilmiş digər vacib sənədlərə də toxunulduğunu bildirib və həmin sənədlərin də ən azı qətnamələr qədər əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Kitabın müəllifi Həsən Həsənov çıxışı zamanı Azərbaycanın BMT-dəki ilk səfiri olaraq şəxsi təcrübəsi əsasında qətnamələrin qəbulu prosesindən, BMT yanındakı nümayəndəliyinin təsisi olunmasından və hansı çətinliklərlə üzləşməsindən danışıb. O bildirib ki, BMT nümayəndəliyinə sədrlik etdiyi dövrdə 4-ü qətnamə və 6-sı bəyanat olmaqla 10 sənəd qəbul edilib. Həsən Həsənov deyib ki, qətnamələr heç zaman aktuallığını itirməyəcək və məhz bu səbəbdən ermənilər uzun illər bu qətnamələri unutdumağa çalışıblar.
Müəllif bildirir ki, əsərdə həmçinin Qarabağ haqqında tarixçi arayış verilib və ermənilərin Qarabağı əldə etmə cəhdələrinə dair tarixi faktlar göstərilib.

Состоялась презентация книги Гасана Гасанова «Дипломатия под грохот орудий: первая дипломатическая миссия Азербайджанской Республики»
2022-04-06 17:06
В Центре анализа международных отношений состоялась презентация книги бывшего премьер-министра и министра иностранных дел Азербайджана, государственного деятеля, дипломата Гасана Гасанова «Дипломатия под грохот орудий: первая дипломатическая миссия Азербайджанской Республики». Выступая на церемонии открытия, председатель ЦАМО Фарид Шафиев сообщил, что книга посвящена процессу принятия резолюций Совета Безопасности ООН касательно армяно-азербайджанского конфликта в 1992-1993 годах. По словам Ф.Шафиева несмотря на то, что конфликт урегулирован, резолюции не теряют свою актуальность. Таким образом, в документах четко указано, что «Нагорный Карабах» является неотъемлемой частью территории Азербайджанской Республики. Помимо резолюций, Ф.Шафиев также упомянул и другие документы, принятые со стороны ООН, отметив их важность.
Автор книги Гасан Гасанов, основываясь на личный опыт первого посла Азербайджана в ООН, рассказал о процессе принятия резолюций, а также о процессе создания представительства и стоящих перед ним задачах. Он сообщил, что в период его председательства было принято 10 документов, в том числе 4 резолюции и 6 деклараций. Гасан Гасанов отметил, что резолюции никогда не потеряют своей актуальности, и именно поэтому армяне долгие годы пытались забыть о них.
В книге также содержится историко-справочная информация о Карабахе и исторические факты о попытках армян завоевать данную территорию.
Материал опубликован на русском языке и вскоре будет переведен на азербайджанский и английский языки.
Книга рекомендована Университетом АДА в качестве дополнительного пособия для студентов, изучающих международные отношения.