Uzun illər davam etmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi əslində, Sovet İttifaqının dağılmasının yan təsiri idi. Doğrudur, münaqişənin kökləri daha uzaq keçmişə gedib çıxır. Lakin 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistan Cənub Qafqazda və ümumilikdə, bu coğrafiyadalı qeyri-sabitlikdən yararlanaraq, Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan ərazisinin 20%-ni işğal etmişdi. Bu işğal ötən il baş vermiş və 44 gün davam etmiş İkinci Qarabağ müharibəsinə qədər davam edib.
Dağlıq Qarabağ münaqişə nəticəsində tərəflər arasında dəfələrlə silahlı toqquşmalar baş verib. O, davamlı gərginlik mənbəyi olub. Bundan başqa, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi Cənubi Qafqaz regionunun iqtisadi inkişafına da əngəl yaradıb, hər iki ölkənin xarici siyasətində aparıcı amilə çevrilib.
Bütün bunların fonunda Yerevan Moskvanın başçılıq etdiyi regional hərbi-siyasi bloklara qoşulmuşdu. Ermənistan bundan Bakı və onun strateji müttəfiqi olan Ankaraya qarşı tarazlaşdırıcı amil kimi istifadə etməyə çalışırdı. Azərbaycan isə əksinə, bütün bu illər ərzində müstəqil xarici siyasət yürütməyə çalışıb və bunu bacarıb.
Bundan başqa, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlaması ciddi təhdid mənbəyi olsa da, ötən illər ərzində Bakı Qərb dövlətləri ilə birgə müxtəlif iqtisadi, geosiyasi layihələr həyata keçirib, üstəlik bu layihələrin təşəbbüskarı məhz Azərbaycanın özü olub. Nəticədə o, Qərbin etibarlı müttəfiqinə çevrilib.
Nəhayət, Ermənistan-Azərbycan münaqişəsinin keçmişdə qaldığını, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini nəzərə alsaq, Bakının daha geniş strateji muxtariyyat əldə etdiyini söyləyə bilərik. Nəticədə indi o, ABŞ-ın Avrasiyadakı siyasətində həlledici rol oynaya bilər.
Bakı ilə Tehran arasında son zamanlar yaşanan gərginlik regionun təhlükəsizliyinə yeni təhdid kimi də qiymətləndirilir. Bu, Vaşinqtonun bölgə ilə bağlı vaxt itirmədən zəruri addımlar atmalı olduğunu göstərir. ABŞ-ın regional məsələlərdən kənarda qalması arzulanmaz nəticələrə səbəb ola bilər. Söhbət təkcə Bakı ilə Vaşinqton arasında əlaqələrdən deyil, həm də ABŞ-ın ümumi regional siyasətindən gedir.
Azərbaycan-ABŞ əməkdaşlığı
Postsovet dönəmində Azərbaycanın xarici siyasəti əsasən balanslı yanaşmaya əsaslanıb. Odur ki, o, əsas geosiyasi qüvvələrlə isti münasibətlər qurub. Azərbaycan hökuməti bunu çəxşaxəli siyasət adlandırır. Bu, Bakıya milli maraqlarını effektli şəkildə qorumağa, bir-biri ilə rəqabət aparan böyük fövqəldövlətlər arasında körpü rolunu oynamağa imkan verir.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Bakının yürütdüyü siyasəti belə xarakterizə edib: çoxşaxəli, çoxtərəfli, multikultural və geniş regional siyasət. Hacıyev hesab edir ki, Azərbaycanın yerləşdiyi regionda geosiyasi reallıqlar elədir ki, onun müxtəlif regional və qlobal oyunçularla tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməkdən başqa yolu yoxdur. Hacıyevin sözlərinə görə, Azərbaycan hansısa oyunçu ilə bir başqasının maraqlarına zidd əməkdaşlıq etmir.
Bu siyasi kursun reallaşdırılması Azərbaycan rəhbərliyinin yürütdüyü xarici siyasət və onun Qərbdən olan tərəfdaşlarının, ilk növbədə ABŞ-ın dəstəyi sayəsində mümkün olub. Odur ki, Bakı ilə Vaşinqton arasında əlaqələr ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın əsasında inkişaf edib. Söhbət onların enerji təhlükəsizliyi, terrorçuluqla mübarizə, birgə iqtisadi layihələr, ticari, siyasi, humanitar sahələrdə əməkdaşlığından gedir.
Bu da son deyil. Azərbaycan NATO-ya mühüm əhəmiyyət kəsb edən nəqliyyat dəhlizi də vermişdi. NATO-nun Əfqanıstandakı missiyası üçün nəql edilən yüklərin təxminən 40%-i məhz Azərbaycan vasitəsilə daşınırdı. Bundan başqa, “Taliban” hərəkatı ölkədə vəziyyətə nəzarəti tam ələ keçirəcəklərini bəyan etdikdən sonra belə, Azərbaycan Əfqanıstandakı missiyaya dəstəyini davam etdirirdi. 120 azərbaycanlı sülhməramlı Türkiyə qoşunları ilə birlikdə ötən il avqustun sonuna qədər Kabil Beynəlxalq Hava Limanının təhlükəsizliyini təmin edib, mülki əhalinin və qoşunların təhlükəsiz təxliyyəsinə yardım göstərib.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan İsrailin milli təhlükəsizliyi daxil olmaqla, mühüm əhəmiyyət kəsb edən geosiyasi məsələlərdə də ABŞ-ın etibarlı tərəfdaşıdır. Avropa İttifaqı ilə isə enerji məsələlərində tərədaşlıq qurulub. Məsələn, o, Aİ-nin Rusiyadan enerji asılılığının azaldılmasında vacib alternativdir. 3500 kilometr uzunluğa malik olan, 40 milyard dollardan çox investisiyanın qoyulduğu “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin işə düşməsi ilə Xəzər dənizinin qaz resurslarının ilk dəfə Avropa bazarlarına tədarükü üçün lazımi infrastruktur yaradılıb.
Məlum olduğu kimi, təbii qazın bahalaşması ilə son dövrlərdə Avropada enerji böhranı yaşanır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 4-6 noyabrda keçirilmiş VIII Qlobal Bakı Forumunda çıxışı zamanı haqlı olaraq bildirib ki, “Azərbaycan qazı ilə təchiz edilən ölkələrdə nə qaz böhranı, nə qiymət böhranı və nə də soyuqdan donma var. Bu, göstərir ki, “Cənub Qaz Dəhlizi” Avropa üçün əsl enerji təhlükəsizliyi layihəsidir”.
Bu layihə faktiki olaraq, təkcə Avropanın enerji təhlükəsizliyini təmin etmir, həm də Qərbin geosiyasi gündəmi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Məsələn, “Cənub Qaz Dəhlizi” Türkmənistanın enerji resursunu bu yolla Avropa bazarlarına tədarük etməklə, qaz ixracında Çindən asılılığını azaltmasına da imkanı yaradır.
İsraillə münasibətlərə gəlincə, Azərbaycanın yəhudi dövləti ilə sıx əlaqələri hər iki ölkənin milli təhlükəsizliyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan Azərbaycan dünyəvi dövlət kimi, cənub qoşusu İrandan gələn təhdidlərə və çağırışlara baxmayaraq, İsraillə münasibətlərə xüsusi diqqət göstərir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Quba rayonundakı Qırmızı qəsəbə İsrail hüdudlarından kənarda ən böyük yəhudi məskənidir. ABŞ-ın Bakıdakı səfəri bu yaxınlarda səfər etdiyi Qırmızı qəsəbədə məscidlərin və sinaqoqların olduğunu xüsusi vurğulayaraq, Azərbaycanı “xüsusi ölkə” adlandırıb.
Azərbaycan İsraildən hərbi avadanlıqlar alan əsas ölkələrdən biridir. Bu, Bakının regional təhdidlərə sinə gərməsinə yardım göstərir. Azərbaycan öz növbəsində, İsrailin neftə olan təlabatının 40%-ni təmin edir.
Postmünaqişə dövründə Azərbaycanın gələcəyi
ABŞ daxilində və xaricindəki müqavimətə baxmayaraq, Bakı ilə Vaşinqton arasında çoxşaxəli əlaqələr qorunub-saxlanılır. Senator Bob Menendez və konqresmen Adam Şift kimi ermənipərəst qanunvericilər ABŞ-da Azərbaycana qarşı davamlı təbliğat aparır, ölkə rəhbərliyini Bakının Ermənistanla bağlı siyasətinə qarşı durmağa çağırırlar. Bundan başqa, Amerika mediasında kampaniya aparılır və Azərbaycan ABŞ üçün “strateji yük” kimi təqdim olunur. Bu cür kampaniyanı aparanlar Bakının istər ABŞ-ın, istərsə də onun müttəfiqlərinin milli təhlükəsizliyinə hansı töhfələri verdiyini yada salmırlar.
Amma ABŞ administrasiyası belə təbliğatlara nadir hallarda uyur. Məsələn, erməni libbiçilərinin və diasporunun səylərinə baxmayaraq, Bayden administrasiyası ötən ilin aprelində 907-ci düzəlişi müvəqqəti dı olsa dayandırıb. Nəticədə ABŞ hökumətinin Azərbaycana yardım etməsinə maneə qalmayıb. Üstəlik, bu, Bakı-Vaşinqton münasibətləri üçün çox mühüm dönəmində baş verib: 907-ci düzəliş Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ilə nəticələnən İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından təxminən 6 ay sonra dayandırılıb.
Beləliklə, postmüharibə dönəmində Azərbaycanın daha fəal yardıma ehtiyacı var, çünki o, təhlükəsizliyi ilə bağlı yeni təhdidlərlə üzləşir. Məsələn, Bakı ilə Tehran arasında son gərginlik Azərbaycanın milli təhlükəsizliyi baxımından bir çağırışdır. Üstəlik, Ermənistanla İran arasındakı müttəfiqlik hər kəsə məlumdur. Yerevanla Tehran Bakının İsraillə dərin əlaqələrindən, həmçinin Azərbaycanın ərazilərini azad etdikdən sonra daha geniş strateji muxtariyyat qazanmasından narahatdır. Onlar postmüharibə dövründəki regional status-kvonu pozmaqda, həmçinin Bakı ilə qərbli tərəfdaşları arasında əlaqələrə zərbə vurmaqda maraqlıdırlar.
İranın xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian bu il sentyabrın 30-da, yəni iki ölkə arasında gərginliyin artdığı dövrdə Azərbaycanın İrana təyin edilmiş yeni səfiri ilə görüşdə deyib k, “biz sionist rejiminin sərhədlərimizin yaxınlığında milli təhlükəsizliyimizə təhdid yaradan iştirakı və fəallığı ilə barışmayacağıq. Bu mənada lazımi tədbirləri görəcəyik”.
Hadisələrin belə cərəyan etdiyi vaxtda ABŞ-ın Azərbaycana dəstəyi hər iki tərəfin maraqlarına cavab verir. Azərbaycan 30 ildir ki, beynəlxalq terrorçuluqla mübarizəyə, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, Şərqi Avropada sülh və sabitliyə töhfələr verir. Bütün bunlar isə Azərbaycanın ABŞ-ın etibarlı tərəfdaşı olduğunu göstərir.

Baku has gained more strategic autonomy and could play a crucial role in U.S. policy toward Eurasia.
The Armenia-Azerbaijan conflict over the formerly occupied territories of Azerbaijan was a byproduct of the collapse of the Soviet Union, although it had roots from before then. Seizing the opportunity created by the political turbulence in and around the South Caucasus in the early 1990s, Armenia occupied up to twenty percent of Azerbaijan’s internationally recognized territories and succeeded in keeping them under its control until last year’s forty-four-day Karabakh War.
The conflict was a source of frequent armed escalations and constant tension between the two countries; it hampered the economic progress of the entire South Caucasus region and shaped the foreign policies of both countries. While Armenia eagerly joined the Russia-led regional political and military structures in hopes of counterbalancing Azerbaijan and its strategic ally Turkey, Azerbaijan succeeded in pursuing a more independent foreign policy. Notwithstanding the threats from and pressure by parts of its territories that remained under Armenian control, Azerbaijan initiated or participated in various Western economic and geopolitical projects, proving to be a reliable ally.
Given that the Armenia-Azerbaijan conflict is relegated to history, and Azerbaijan has restored its territorial integrity, Baku has gained more strategic autonomy and could play a crucial role in U.S. policy toward Eurasia. The emergence of new security threats in the region, like the recent tensions between Baku and Tehran, necessitates the quick and substantial engagement of the United States. The lack of such engagement risks undesired consequences not only for Azerbaijan–U.S. relations but also for U.S. policy toward the entire region.
Azerbaijan-U.S. Cooperation
The post-Soviet foreign policies of the Republic of Azerbaijan have mostly belonged to a “balanced approach,” denoting the country’s cordial relations with all major geopolitical forces. For the Azerbaijani government, this policy, which it presents as multilateralism, allows it to effectively pursue national interests and act as a bridge between rival great powers.
he Azerbaijani presidential aide on foreign policy Hikmet Hajiyev has aptly characterized this approach as the “4 Ms,” which stands for multi-vectorism, multilateralism, multi-regionalism, and multiculturalism. According to Hajiyev, the geopolitical realities of the region where Azerbaijan is located give Baku no choice but to develop partnerships with various regional and global players, rather than allying with a geopolitical pole at the expense of relations with other actors.
This political course of action has been made possible thanks to the policies of Azerbaijan’s leaders and the support of its Western partners—primarily the United States. Relations between Azerbaijan and the United States developed through bilateral and multilateral cooperation in energy security; counter-terrorism; joint economic projects; and trade, political, and humanitarian initiatives.
Azerbaijan was one of the first countries to declare unwavering support to the United States after 9/11 and sent troops to Afghanistan and, later, Iraq. While other countries reduced their troop presence in Afghanistan, Azerbaijan, as the only Muslim-majority partner of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) in the mission, increased boots on the ground from ninety-four to 120 in early 2018, reaffirming its support of its Western allies.
Azerbaijan has also provided critical transportation passage for NATO; approximately forty percent of cargo destined for NATO troops in Afghanistan passed through the country. Azerbaijan’s support for the Afghanistan mission continued even after the Taliban announced it would take full control of the country. A 120-man peacekeeping unit from the Azerbaijan Army, together with Turkish troops, ensured the security of Kabul International Airport until the end of August, providing the necessary security for the safe evacuation of civilians and troops.
Azerbaijan has been also a reliable U.S. partner in critical geopolitical issues, including the energy security of the European Union (EU) and the national security of Israel. Azerbaijani oil and gas exports provide the EU with an important alternative for reducing its energy dependency on Russia. The inauguration of the 3,500-kilometer-long Southern Gas Corridor with an investment volume of about $40 billion created the necessary infrastructure to carry Caspian gas reserves to the European market for the first time.
Against the background of Europe’s recent energy crisis due to skyrocketing gas prices, Azerbaijani president Ilham Aliyev rightly said at the VIII Global Baku Forum from November 4 to 6: “In those countries where Azerbaijan’s gas is delivered, there is no gas crisis, there is no price crisis, and there is no freezing. So, this demonstrates that the Southern Gas Corridor is a project of energy security of Europe.”
In fact, this pipeline provides more than just European energy security—it is also of great importance for the Western geopolitical agenda. For example, the Southern Gas Corridor will provide a window of opportunity for Turkmenistan to reduce its dependency on China after it starts to export its natural gas to Europe via the pipeline.
Azerbaijan’s close relations with Israel have proved to be critically important for the national security of both countries. As a Muslim-majority country that is a secular state, Azerbaijan has prioritized these relations despite all the challenges and threats posed by the country’s southern neighbor Iran. The Azerbaijani city of Qirmizi Qasaba is thought to be the world’s only all-Jewish city outside of Israel. During a recent visit to Qirmizi Qasaba, the U.S. Ambassador to Azerbaijan, celebrating the coexistence of synagogues and mosques in the city, called Azerbaijan “a special place.” Azerbaijan has also been one of the top buyers of Israeli military technology, which has empowered the country against regional security threats. Azerbaijan also provides Israel with forty percent of its oil requirements.
Azerbaijan’s Post-Karabakh Conflict Future
The multilayered relations between Azerbaijan and the United States have persisted despite opposition inside and outside the United States. Pro-Armenian legislators like Senator Bob Menendez (D-NJ) and Congressman Adam Schiff (D-CA) consistently promote anti-Azerbaijani views within the United States and call upon the country’s leaders to oppose Azerbaijan’s policies that concern its conflict with Armenia. Media campaigns also do not shy away from calling Azerbaijan a “strategic liability” for the United States, thereby disregarding all the contributions that Azerbaijan has made to the national security of the United States and its allies.
But American administrations rarely buy into the propaganda. Despite efforts by the pro-Armenian lobby and Armenian diaspora organizations, the Joe Biden administration waived the provisions of Section 907 of the Freedom Support Act in April and enabled U.S. assistance to Azerbaijan. This action took place during a critical period for Azerbaijan-U.S. relations as it happened less than six months after the end Second Karabakh War that reclaimed Azerbaijan’s territorial integrity.
The post-war period necessitates more robust support for Azerbaijan, as the country faces new security threats. The recent tensions in Baku-Tehran relations taken alongside Armenia’s alignment with Iran challenge Azerbaijan’s national security. Both Yerevan and Tehran are concerned about Azerbaijan’s deep relations with Israel and the strategic autonomy that the country regained after its occupied territories were liberated. Both are interested in disrupting the post-war regional status quo as well as Baku’s ties with its Western partners.
At a meeting with Azerbaijan’s new ambassador amid strained tensions on September 30, Iran’s foreign minister Hossein Amir-Abdollahian said, “We do not tolerate the presence and activity against our national security of the Zionist regime next to our borders and will take any necessary action in this regard.”
Against this backdrop, U.S. support for Azerbaijan is beneficial for both parties. Azerbaijan’s thirty years of post-Soviet era contributions to—among other things, counterterrorism efforts, European energy security, and Middle Eastern peace and stability—demonstrate that Azerbaijan is a reliable partner of the United States.