BMTM nümayəndə heyəti Qazaxıstanda görüşlər keçirib
19-20 avqust tarixlərində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev və Mərkəzin aparıcı məsləhətçisi Nağı Əhmədov Qazaxıstana səfər edib. Səfər çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar İnstitutu və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Nur-Sultan şəhərində keçirilən Azərbaycan-Qazaxıstan Ekspert Şurasının növbəti iclasında iştirakla yanaşı bir sıra beyin mərkəzləri ilə görüşlər də keçirilib.
Qazaxıstan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Xarici Siyasət Araşdırmaları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədr müavini Amangeldi Tajenov ilə keçirilən görüşdə son dövrlərdə regionda və dünyada baş verən geosiyasi hadisələr fonunda Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin perspektivləri müzakirə edilib. Tərəflər gələcəkdə iki beyin mərkəzi arasında əlaqələrin davam etdirilməsi və birgə nəşrlərin həyata keçirilməsi barədə razılığa gəlib. “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyasında baş tutan görüşdə baş katib Qaydar Abdikerimov ilə Orta Koridorun inkişaf ilə bağlı qarşıda duran çağırışlar və onların həlli yolları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırəli ilə keçirilən görüşdə tərəflər türk dövlətlərinin elmi və akademik institutlarının əməkdaşlığının ümumi inteqrasiya proseslərinin vacib elementi olması haqqında ortaq qənaətə gəlib.

Представители ЦАМО провели встречи в Казахстане
19-20 августа Председатель Правления Центра анализа международных отношений, Фарид Шафиев, и ведущий советник, Наги Ахмедов, посетили Казахстан. В рамках визита, помимо участия в очередном заседании Азербайджано-Казахстанского экспертного совета, проведенном в Нур-Султане при совместной организации Института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан и Центра анализа международных отношений, были проведены встречи с рядом аналитических центров.
На встрече с заместителем председателя правления Института внешнеполитических исследований МИД РК Амангельди Таженовым были обсуждены перспективы азербайджано-казахстанских отношений на фоне последних геополитических событий в регионе и в мире. Стороны договорились и в дальнейшем продолжать отношения между двумя аналитическими центрами и осуществлять совместные публикации. На встрече, состоявшейся в Международной ассоциации «Транскаспийский международный транспортный маршрут», состоялся обмен мнениями с генеральным секретарем Гайдаром Абдикеримовым о предстоящих вызовах, связанных с развитием Среднего коридора, и путях их решения. На встрече с президентом Международной тюркской академии Дарханом Кидирали стороны пришли к общему выводу, что сотрудничество научных и академических учреждений тюркских государств является важным элементом общих интеграционных процессов.