Qazaxıstan və Azərbaycan münasibətləri. Türk dünyası yüksəlişdə
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin şöbə müdiri Cavid Vəliyevin “Qazaxıstan və Azərbaycan münasibətləri. Türk dünyası yüksəlişdə” sərlöhvəli məqaləsi “Yeni Şafak” nəşrində dərc edilib.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycana səfərinin təfərrüatlarına toxunan Cavid Vəliyev qeyd edir ki, bütün ziyarətlər Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) gücləndirilməsinə yönəlik addımlardır.
“Tokayevin səfərinin ən önəmli gündəmi işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində məşhur qazax sənətkar Kurmangazının adını daşıyan və Qazaxıstan dövləti tərəfindən tikilərək Azərbaycana hədiyyə edilən Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin açılışı oldu. Səfər zamanı, eyni zamanda, Füzuli şəhər xəstəxanasının Qazaxıstan şirkətləri tərəfindən inşa ediləcəyi bəlli oldu.  Bölgənin bərpasında Qazaxıstan şirkətlərinin daha fəal olacağı gözlənilir. Bu, Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərindəki siyasi etimadın təzahürüdür. İşğaldan azad edilən torpaqların yenidən qurulması prosesində Azərbaycan türk dövlətlərindən yatırılan investisiyalara önəm verir. Bu, əslində türk dövlətlərinin azad edilmiş torpaqlarda Azərbaycanın suverenliyini tanımasının göstəricisidir. Təəssüf ki, bəzi ölkələr bu yeni geosiyasi reallıqla barışa bilməyib. Bəzi səfirliklər işğaldan azad edilən torpaqlara səfər etməməkdə israrlı davranır. Yəni Azərbaycanın müttəfiqlərinin işğaldan azad edilən torpaqları ziyarət etməsi və hətta bərpasında iştirak etməsi Azərbaycan üçün hüquqi, siyasi və mənəvi dəstəkdir”.
İki ölkə arasında önəmli iqtisadi anlaşmaların imzalandığına diqqət çəkən C. Vəliyev Qarabağ zəfərindən sonra Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin sürətlə inkişaf etdiyini, son il yarım müddətində 40-a yaxın sənəd imzalandığını qeyd edib.
“İki ölkə arasında münasibətlərin bu qədər sürətli inkişafının başqa səbəbləri də var. Son dövrlərdə baş verən geosiyasi dəyişikliklərlə yanaşı, Orta Dəhlizin artan əhəmiyyəti, Qazaxıstanın alternativ enerji ixracı marşrutu axtarışı və Qazaxıstan uranına artan ehtiyac da münasibətlərə öz töhfəsini verib”.
Müəllif həmçinin, Azərbaycan-Qazaxıstan əməkdaşlığının türk və daha geniş coğrafiyalar üçün vacibliyinə toxunub.

Relations between Kazakhstan and Azerbaijan. The Turkic World’s elevation
AIR Center head of the department, Javid Valiyev’s article entitled “Relations between Kazakhstan and Azerbaijan. The Turkic world's elevation” was published in “Yeni Şafak.”
Touching upon the details of the visit of President of Kazakhstan Kasim-Jomart Tokayev to Azerbaijan, Javid Valiyev notes that all these steps are aimed at strengthening the Organization of Turkic States.
“The most important agenda of Tokayev's visit was the opening of the Children's Creativity Center, named after the famous Kazakh artist Kurmangazy, built and donated to Azerbaijan by Kazakhstan in the liberated Fuzuli. At the same time, during the visit, it became clear that the city hospital in Fuzuli would be constructed by Kazakh companies. Kazakh companies are expected to be more active in the restoration of the region. This is a manifestation of political trust in Azerbaijan-Kazakhstan relations. In the process of reconstruction of lands freed from occupation, Azerbaijan attaches importance to investments made by Turkic states. In fact, this is an indicator of the recognition of the sovereignty of Azerbaijan in the liberated lands by the Turkic states. Unfortunately, some countries cannot accept the newly emerged geopolitical realities. Some embassies are determined not to visit the lands liberated from occupation. In other words, the visit of Azerbaijan's allies to the lands freed from occupation and even active participation in the restoration processes are manifestations of legal, political, and moral support for Azerbaijan.”
Underscoring the important economic agreements signed between the two countries, J. Valiyev said that Azerbaijan-Kazakhstan relations developed rapidly after the Karabakh victory, and about 40 documents were signed in the past year and a half.
“There are other reasons for the rapid development of relations between the two countries. Along with the recent geopolitical changes, the growing importance of the Middle Corridor, Kazakhstan's search for an alternative energy export route, and growing need for Kazakhstan’s uranium have contributed to the relations between the two countries.”
The author also touched on the importance of Azerbaijan-Kazakh cooperation for Turkic geography and beyond.