Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri noyabrın 26-da Rusiyanın kurort şəhəri olan Soçidə üçtərəfli formatda görüş keçiriblər. Bu, ötən ilin payızında başa çatmış 44 günlük müharibədən sonra keçirilmiş sayca ikinci belə görüşdür. Bəzi siyasi ekspertlər hesab edirlər ki, bu, Moskvanın Bakı ilə Yerevan arasında Aİ-nin vasitəçiliyi ilə keçiriləcək görüşündən qabaq aparıcı vasitəçi olduğunu təsdiqləyib. Söhbət Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında dekabrın 15-də Brüsseldə keçiriləcək görüşündən gedir.
Liderlər arasında görüş səbirsizliklə gözlənilirdi. Hətta mətbuatda bu haqda xəbərlər görüşdən bir neçə həftə əvvəl çıxmağa başlamışdı. Doğrudur, görüş ilkin olaraq 44 günlük müharibənin başa çatmasının birinci ildönümü gününə, yəni noyabrın 9-na planlaşdırılmışdı. Amma sonradan təxirə salınmışdı.
Nikol Paşinyan noyabrın 23-də bu il ilk dəfə keçirdiyi mətbuat konfransında etiraf etmişdi ki, 9 noyabr görüşü məhz onun xahişi ilə təxirə salınıb. Səbəb noyabrın 9-nun ermənilər üçün “ağır və acı gün” olması imiş.
Soçi sammitinə gəlincə, orada postmüharibə dövrünə aid iki əsas məsələ nəzərdən keçirilib: regional nəqliyyat və kommunikasiya əlaqələrinin açılması, Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası. Doğrudur, görüşün nəticələri ilə bağlı dərc edilmiş bəyanatda qəbul edilmiş qərarlarla bağlı çox az məlumat verilib. Buna baxmayaraq, bəzi siyasi ekspertlərin bu görüşü faydasız hesab etməsi doğru deyil.
Görünən odur ki, tərəflər arasında razılaşdırılmış əsas məsələlər ümumi bəyanatda əks olunmayıb. Bunu Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putinin sammitdən sonrakı mətbuat konfransında səsləndirdiyi fikirlər də təsdiqləyir: “Gələn həftə baş nazirlərimizin müavinləri müəyyən yekunlar vurmaq və bu gün razılaşdırdığımız və qəbul etdiyimiz qərarları elan etmək üçün Moskvada toplaşacaqlar”.
Söhbət bu il yanvarın 11-də liderlərin üçtərəfli görüşünün nəticələrinə əsasən yaradılmış, üç dövlətin baş nazirlərinin müavinlərinin başçılıq etdiyi Ermənistan-Azərbaycan-Rusiya işçi qrupundan gedir.
Yeri gəlmişkən, işçi qrupuna regional dəmir və avtomobil yollarının açılması ilə bağlı planları hökumətlərə təqdim etməsi tapşırılıb. Qrup indiyədək azı 10 dəfə toplanıb. Nəhayət, prezident Putinin də dediyi kimi, yaxın günlərdə Azərbaycan, Ermənistan və Rusiyanın baş nazir müavinlərinin həyata keçirdikləri işlərin nəticələri elan olunmalıdır. İşçi qrupu digər məsələlərlə yanaşı, Zəngəzur dəhlizinin keçəcəyi marşrutu da açıqlayacaq. Qeyd edək ki, bu dəhliz Azərbaycanın qərb bölgəsini onun eksklavı olan Naxçıvanla Ermənistanın cənub rayonları vasitəsilə birləşdirməlidir.
Bundan baçqa, liderlərin son bəyanatına əsasən, Yerevanla Bakı dövlətlərarası sərhədi prinsip etibarı ilə qəbul edib və sərhəd mübahisələrinin sülh yolu ilə həll etməyə razılaşıblar. Tərəflər bu məqsədlə dövlət sərhədlərinin delimitasiya prosesinə başlayacaq. Daha sonra sərhədlərinin demarkasiyasının həyata keçirilməsi məqsədilə Rusiyanın da iştirak edəcəyi komissiya yaradılacaq. Bu, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərində çox mühüm hadisədir. Çünki iki dövlət arasında sərhəd mübahisələrinin nizama salınması hərbi gərginliyin qarşısını ala bilər. Xatırladaq ki, 44 günlük müharibə baş çatdıqdan sonra Ermənistanla Azərbaycan arasındakı sərhəddə dəfələrlə toqquşmalar baş verib və bu zaman hər iki tərəfdən ümumilikdə onlarla hərbçi həyatını itirib.
Bu məqamda bir məsələni xüsusilə qeyd etmək lazımdır: Qarabağın statusu məsələsi nə liderlərin birgə bəyanatında, nə də mətbuat konfransında gündəmə gətirilib. Görünən odur ki, Ermənistan tərəfi bu məsələni qaldırmağın qeyri-mümkünlüyünü, məqsədəuyğun olmadığını anlayır. Baş nazir Paşinyan noyabrın 23-də keçirdiyi mətbuat konfransında bu məsələni belə şərh edib: “Bizim düşüncəmizə əsasən, Qarabağ ərazi deyil, hüquqi məsələdir”. O, Ermənistanla Azərbaycanın 1991-ci ildə MDB sənədləri çərçivəsində bir-birinin ərazi bütövlüyünü qəbul etdiyini vurğulayıb. Paşinyan ərazi ilə hüquqi məsələ arasında fərqin nə olduğunu dəqiqləşdirməsə də, onun son bəyanatı əvvəlki çağırışlarından mühüm dərəcədə fərqlənir. Rəsmi Yerevan bunadək “Dağlıq Qarabağ”ın Sovet Azərbaycanına məxsus Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin sərhədləri çərçivəsində “xilas üçün ayrılması”na çağırış edirdi.
Bir sözlə, Ermənistanın baş nazirinin son bəyanatı və Soçi görüşünün nəticələri bir məsələni ehtimal verməyə əsas verir: Ermənistanla Azərbaycan arasında danışıqlar keyfiyyətcə fərqli mərhələyə daxil olub. Onun parametrləri isə yaxın aylarda aydınlaşacaq. Tərəflər də Soçi sammitinin nəticələrini müsbət qiymətləndirib. Bundan başqa, Azərbaycan liderlərinin görüşündən qabaq daha 2 erməni məhbusu azad edib. Bütün bunlara əsasən söyləyə bilərik ki, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında noyabrın 26-da keçirilmiş görüş Yerevanla Bakı arasında sülh və barışığın yaranması üçün yeni perspektivlər açıb.

The trilateral meeting between the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, held in Sochi on 26 November, "was a constructive stage in the post-war peace process in the region and has opened up new prospects for peace and reconciliation between Armenia and Azerbaijan" says Vasif Huseynov in this op-ed.
On November 26, the leaders of Armenia, Azerbaijan, and Russia came together in the Russian resort town of Sochi again in a trilateral format – the second such a meeting of the three leaders since the end of the 44 Day Karabakh War in Autumn 2020.  Some observers hastily interpreted this as Moscow’s attempt to assert its leading mediating role between Baku and Yerevan against the backdrop of the announcement of an EU-mediated meeting of President Ilham Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia in Brussels on December 15.
On the contrary, this meeting was long awaited in the region and was even leaked to the media a few weeks in advance. Although the meeting was originally scheduled for November 9, the first anniversary of the end of the 44 Day War, it was later postponed. On November 23, in his first press conference in over a year, Armenian Prime Minister admitted that the meeting was put off at his request since the proposed date symbolized a “difficult and bitter day” for Armenians.
As expected, the Sochi summit focused on two major issues of the post-war agenda: the unblocking of regional transportation and communication channels and the delimitation and demarcation of the Armenia-Azerbaijan state borders. The statement issued after the meeting did not disclose much about the adopted decisions; therefore, the meeting was incorrectly  assessed by some as fruitless.
Apparently, the major decisions agreed by the sides were not reflected in the joint statement. This is confirmed also by the statement of Russia’s President Vladimir Putin who said to reporters following the meeting that “Next week, the deputy prime ministers will summarize some of the results in Moscow and announce the decisions we have agreed on today”. This statement of President Putin referred to the Armenian-Azerbaijani-Russian working group, which was established during the January 11 trilateral leaders’ summit and headed by deputy prime ministers of the three countries.
The group was tasked with presenting action plans (including implementation schedules) to their governments regarding regional railroad and highway projects. Having met at least ten times since then, the deputy prime ministers may soon announce the outcomes of their work as announced by President Putin. The group is expected, among other things, to reveal the route through which the Zangazur corridor, the land passage linking the western regions of  mainland Azerbaijan with its Nakhchivan exclave through the southern regions of Armenia, will run
According to what was mentioned in the statement, Armenia and Azerbaijan have basically recognised the interstate borders between the two countries and agreed to peacefully resolve  border disputes. Towards this end, the sides will start the process of delimitation of the state border and then to establish a commission on bilateral demarcation with the participation of the Russian Federation.
This is a very important development for Armenia-Azerbaijan relations. The negotiated settlement of the border disputes between the two countries would prevent the recurrence of armed escalations as seen on several occasions since the end of the 44 day war and which resulted in the death of dozens of servicemen on both sides.
Particularly noteworthy is the fact that neither the joint statement nor the subsequent press conference mentioned the issue of Karabakh’s status. In general, it now seems that even the Armenian side realises that it is no longer possible or reasonable to raise this issue as before. During his November 23 press conference, Prime Minister Pashinyan, commenting on this, stated that “Based on our understanding, it is not a matter of territory, the Artsakh [the Armenian name for Karabakh] issue is a matter of law, and has nothing to do with territory”, adding that “Armenia and Azerbaijan [have already] recognized each other’s territorial integrity under the documents of the Commonwealth of Independent States (CIS) in 1991”.
Although Pashinyan did not elaborate how he sees the difference between a matter of law and a matter of territory in this context, this statement is markedly different from Armenia’s previous calls for “remedial secession” of “Nagorno-Karabakh” within the borders of Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast of Soviet Azerbaijan. This statement and the results of the Sochi meeting therefore give ground to assume that we have entered a qualitatively different stage in Armenia-Azerbaijan negotiations,   the parameters of which may become clearer in the upcoming months.
Based on the positive assessment of the Sochi summit by each of the three parties, those outcomes of this meeting which have so far been made public, and the fact that Azerbaijan released two more Armenian detainees prior to the summit, it can be argued that the November 26 meeting was a constructive stage in the post-war peace process in the region and has opened up new prospects for peace and reconciliation between Armenia and Azerbaijan.