“Azərbaycan-Qazaxıstan: regional əməkdaşlıq” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin və Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan-Qazaxıstan: regional əməkdaşlıq” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Açılışda çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev iki ölkə arasında münasibətlərin gündən-günə daha da inkişaf etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, Mərkəzi Asiya ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrin qurulması Azərbaycan xarici siyasətinin prioritet sahələrindən biridir. Fərid Şəfiyev konfrans zamanı həm ikitərəfli, həm regional əməkdaşlıq, həm də Qazaxıstanda baş verən yeniliklər barədə müzakirə aparılacağını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel iki ölkə arasında əlaqələrin son bir ildə yeni səviyyəyə çatdığını və artıq əlaqələrdə yeni mərhələnin başladığını deyib. Onun sözlərinə görə, bütün bunlar həm də yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər hesabına baş verib və bu baxımdan səfir ötən ilin oktyabrında Qazaxıstan Prezidenti Kasım Jomart Tokayevin Azərbaycana və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu ilin aprelində Qazaxıstana baş tutmuş səfərini qeyd edib. Səfir bildirib ki, ötən il ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 40 faiz artaraq 450 milyon dollara çatıb və bu ilin ilk altı ayı ərzində bu rəqəm artıq 300 milyon dollar olub: “Qazaxıstan artıq Baku-Tbilisi-Ceyhan boru xətti ilə neft ixrac etməyə başlayıb. Biz Azərbaycanla əlaqələrə böyük regional əməkdaşlıq çərçivəsində baxırıq. Azərbaycan və Qazaxıstan regionun vacib ölkələridir”.
Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Ağalar Atamoğlanov video bağlantı ilə konfransa qoşularaq son illər iki ölkə arasında imzalanmış vacib sənədlərə toxunub. Onun sözlərinə görə, Orta Dəhliz layihəsinin əhəmiyyəti getdikcə daha da artır. Səfir əlavə edib ki, bu layihə nəinki region ölkələrinin, həm də xarici investorların diqqətini cəlb edir. Ağalar Atamoğlanov əlavə edib ki, hökumətlərarası komissiya Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ikitərəfli münasibətlərdə vacib rol oynayır və komissiyanın növbəti iclasının onlayn şəkildə bu ay keçirilməsi nəzərdə tutulub. Səfir həmçinin Zəngəzur dəhlizi barədə danışaraq deyib ki, bu xətt Orta Dəhlizin vacib  qollarından biridir və onun açılması ümumilikdə bütün regionun rifahına xidmət edəcək.
Qazaxıstan parlamentinin deputatı Aydos Sarım video bağlantı zamanı Qazaxıstan prezidentinin Parlament palatalarının birgə iclasında Qazaxıstan xalqına müracəti barədə danışıb və çıxış zamanı Transxəzər marşrutunun əhəmiyyətinin vurğulandığını deyib. O, regionda tarixi hadisələrin baş verdiyini və regionun geosiyasi arxitekturasının dəyişdiyini diqqətə çatdırıb. Parlament üzvü bildirib ki, bu gün Qazaxıstanla Azərbaycan arasında əməkdaşlıq strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatıb və Qazaxıstan hazırda nəqliyyat layihələrinin inkişafına böyük diqqət yetirir.
Azərbaycan parlamentinin üzvü Rasim Musabəyov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının müəllimi, politoloq Zaur Məmmədov və nəqliyyat sahəsi üzrə ekspert Rauf Ağamirzəyev çıxışları zamanı əlaqələri geosiyasi, Xəzər dənizi vasitəsilə qonşuluq, dini etnik radikalizmə qarşı birgə mübarizə, türk dünyasının inteqrasiyası regional layihələr, kontekstində təhlil ediblər.

Круглый стол: «Азербайджан-Казахстан: региональное сотрудничество»
При совместной организации Центра анализа международных отношений и посольства Казахстана в Азербайджане состоялся круглый стол на тему «Азербайджан-Казахстан: региональное сотрудничество». Выступивший на открытии председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев отметил, что отношения между двумя странами развиваются день ото дня. По его словам, установление тесных отношений сотрудничества со странами Центральной Азии является одним из приоритетных направлений внешней политики Азербайджана. Фарид Шафиев отметил, что в ходе конференции будут обсуждаться двустороннее и региональное сотрудничество, а также инновации в Казахстане.
Позднее выступая, посол Казахстана в Азербайджане Алим Баел заявил, что отношения между двумя странами за последний год вышли на новый уровень и этот новый этап уже начался. По его словам, все это произошло благодаря взаимным визитам на высоком уровне, и в этой связи посол отметил визит президента Казахстана Касыма Жомарта Токаева в Азербайджан в октябре прошлого года и визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Казахстан в апреле этого года. Посол сообщил, что в прошлом году товарооборот между странами увеличился на 40 процентов и достиг 450 миллионов долларов, а за первые шесть месяцев этого года этот показатель составил уже 300 миллионов долларов: «Казахстан уже начал экспортировать нефть по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан. Мы рассматриваем отношения с Азербайджаном в рамках большого регионального сотрудничества. Азербайджан и Казахстан являются важными странами региона».
Посол Азербайджана в Казахстане Агалар Атамогланов присоединился к конференции по видеосвязи и коснулся важных документов, подписанных между двумя странами за последние годы. По его словам, важность проекта «Среднего коридора» возрастает. Посол добавил, что этот проект привлекает внимание не только стран региона, но и иностранных инвесторов. Агалар Атамогланов добавил, что межправительственная комиссия играет важную роль в двусторонних отношениях между Азербайджаном и Казахстаном, и следующее заседание комиссии планируется провести в онлайн-режиме в этом месяце. Говоря о Зангезурском коридоре, посол сказал, что эта линия является одной из важных ветвей Среднего коридора, и ее открытие послужит благополучию всего региона.
Депутат Парламента РК Айдос Сарим в ходе видеосвязи рассказал об обращении Президента Казахстана к народу Казахстана на совместном заседании палат Парламента, в котором сообщил о важности Транскаспийского маршрута. Он отметил, что в регионе произошли исторические события и изменилась геополитическая архитектура региона. Депутат сообщил, что сегодня сотрудничество между Казахстаном и Азербайджаном вышло на уровень стратегического партнерства и в настоящее время Казахстан уделяет большое внимание развитию транспортных проектов.
Депутат Парламента Азербайджана Расим Мусабеков, политолог Заур Мамедов, преподаватель Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, и Рауф Агамирзаев, эксперт в области транспорта, в ходе своих выступлений проанализировали отношения в контексте геополитики, соседства через Каспийское море, совместной борьбы с религиозным этническим радикализмом, интеграции тюркского мира и региональных проектов.