Praqada BMTM və GLOBSEC2024-ün birgə təşkilatçılığı ilə panel keçirilib
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və GLOBSEC2024-ün birgə təşkilatçılığı ilə "COP29 və yaşıl üfüqlər: İqlim dəyişikliyinin idarə edilməsi" mövzusunda panel keçirilib.
The VONA & The Tide təhsil və məşvərət platformasının təsisçisi Sofiia Shevchukun moderatorluğu ilə keçirilən paneldə iqlim dəyişmələrinə qarşı fəaliyyətlərin və dünyada yaşana biləcək arzuolunmaz ssenarilərin qarşısının alınması üçün regionlarası əməkdaşlığın vacibliyi vurğulandı.
Azərbaycan Respublikasının energetika nazirinin müavini və COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov indiyədək Azərbaycan tərəfindən danışıqlar və praktiki addımlar istiqamətləri üzrə görülən işlər barədə məlumat verdi. O bildirdi ki, sözügedən istiqamətlər arasında sinerjinin qurulması vacibdir. Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən 14 təşəbbüs barədə danışan E. Soltanov qeyd etdi ki, onlardan 3-ü maliyyə məsələləri ilə bağlıdır , 4-5 bənd isə enerji və "yaşıl" keçid məsələlərini ehtiva edir.
E.Soltanov həmçinin bildirdi ki, bu ilki COP29 atəşkəs dövrü olacaq:
"Bizim COP atəşkəsi kimi ideyamız mövcuddur. Biz hər kəsə atəşkəsə riayət olunması ilə bağlı çağırış edəcəyik. Çünki 1 saatlıq olsa da, atəşkəs bizim üçün vacibdir. Müharibələr istixana qazlarının əsas mənbəyidir".
Su çatışmazlığı sahəsində vəziyyətin digər iqlim məsələləri müqayisədə daha çox narahatlıq yaratdığını deyən E. Soltanov bunun kənd təsərrüfatı, qida sistemləri, turizm və digər sahələrə də mənfi təsirlərini diqqətə çatdırdı.
İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində maliyyə vasitələrinin əhəmiyyətini qeyd edən nazir müavini Azərbaycanın bütün tərəflərlə ikitərəfli, üçtərəfli, çoxtərəfli və hökumətlərarası səviyyələrdə əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb.

Joint panel co-organized by AIR Center and GLOBSEC2024 was held in Prague
A panel titled "COP 29 and Green Horizons: Navigating Climate Change" was organized by the AIR Center in partnership with GLOBSEC 2024 in Prague.
Moderated by Sofiia Shevchuk, the founder of the VONA & The Tide and GLOBSEC Young Leader 2024, the panel highlighted the importance of urgent actions against climate fluctuations and the inevitability of regional synergies in order to tackle the undesirable scenarios worldwide.
Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan and Chief Executive Officer of COP29, Elnur Soltanov, briefed the audience about negotiation and action tracks, as well as the works implemented by Azerbaijan so far. He said that creating synergies between negotiating and action items is of crucial importance. Speaking about the 14 proposals, he said that 3 of the issues out of them will be about finance, and 4 or 5 points will address the energy, cleaning, and green transition issues.
Soltanov also underscored that this year's COP 29 will be the time for truce:
"We also have a COP truce idea. We will be making a call on everybody to observe a ceasefire. Because even an hour of ceasefire is important for us. Wars are the major source of greenhouse emissions."
He also noted that water shortages are more alarming compared to heatwaves, wildfires, which have knock-on effects on agriculture, food systems and tourism.
Regarding the engagement strategy, he said that Azerbaijan is working with all the parties on the bilateral, trilateral, and multilateral levels, as well as with the governments and international organizations.
Highlighting the role of finances in dealing with climate change, he said that without the basic means, the entire climate architecture can collapse. Thus, active interaction between developed and developing states must be carried out.