Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində 11 oktyabr 2020-ci il tarixində Ermənistanın Gəncəyə etdiyi raket hücumunun ikinci ildönümü ilə əlaqədar dəyirmi masa keçirilib. Tədbir zamanı əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin ruhu sükutla yad edilib. Daha sonra BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, ərazilərimizin işğalı dövründə Ermənistan tərəfindən xalqımıza qarşı saysız cinayətlər törədilib və iki il bundan əvvəl oktyabrın 11-də gecə saatlarında Gəncə şəhərinə edilən raket hücumu da bu cinayətlərdən biridir: “Ermənistan ölkəmizə və xalqımıza qarşı həyata keçirdiyi müharibə cinayətlərinə görə cavab verməlidir. Beynəlxalq təşkilatlar bununla bağlı münasibət bildirməlidir”.
Daha sonra çıxış edən Baş prokurorun xüsusi tapşırıqlar üzrə böyük köməkçisi, kiçik ədliyyə müşaviri İlqar Səfərov  bildirib ki, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncə 2020-ci ilin oktyabrında dəfələrlə raket və artilleriya hücumuna məruz qalıb və  bu hadisələr zamanı 6 ailənin bütün üzvləri tamamilə qətlə yetirilib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Baş Prokurorluğunun İstintaq İdarəsində Gəncə hadisələri ilə bağlı təhqiqatlar aparılır. İlqar Səfərov əlavə edib ki, Vətən Müharibəsi dövründə hərbi cinayətlər Azərbaycan ərazisində törədildiyinə görə bunu edənlər barəsində ölkəmizin Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işləri başlanılıb və günahkarlar məsuliyyətə cəlb olunacaqlar.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat  Xidməti İdarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva deyib ki, Ermənistanın Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı etdiyi raket hücumları birmənalı olaraq müharibə cinayətidir. Onun sözlərinə görə, bu addımlar insan haqları və beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinin pozulması deməkdir: “Müharibə bitdikdən sonra insan hüquqlarının pozulması ilə bağlı Avropa İnsan Haqları Məhkəməsində və irqi ayrı seçkiliklə bağlı Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində vəsatət qaldırılıb. Hər iki vəsatətdə Gəncə hadisələri yer alıb. Bu kimi işlərə uzun müddətdə baxılır və proses davam edir. Azərbaycan Ermənistan tərəfindən törədilən cinayətlərə görə bütün imkanlardan istifadə edəcək”.
Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin Beynəlxalq Təşkilatlarla və Qərb ölkələri ilə əməkdaşlıq şöbəsinin rəis müavini, polkovnik-leytenant, Rəşad Əhmədov çıxışında bildirib ki, müharibə zamanı mülki əhalinin hədəfə alınmasının beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, o cümlədən mülki əhalinin hüquqlarının qorunmasına dair Cenevrə Konvensiyasının kobud şəkildə pozulması deməkdir. Onun sözlərinə görə, hərbi əməliyyatların aparıldığı ərazidən 80 km uzaqlıqda yerləşən Gəncə şəhərinin vurulması hərbi cinayətdir, terror aktıdır və qınanmalıdır. Müdafiə Nazirliyi rəsmisi müharibə zamanı Azərbaycan ordusunun beynəlxalq hüququnun norma və prinsipləri çərçivəsində fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Mətin Məmmədli çıxışında bu kimi müharibə cinayətlərinin sülh prosesinə mane olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanla Ermənistan arasında danışıqlar həmçinin humanitar istiqamətdə aparılır və Ermənistan bu sahədə də qeyri-konstruktivlik nümayiş etdirir: “Bizim Ermənistandan gözləntimiz odur ki, törətdiyi cinayətləri etiraf etsin və bu cinayətlərin hüquqi, siyasi, iqtisadi və mədəni məsuliyyətini daşısın. Bu olmadığı halda regionda davamlı sülhdən danışıla bilməz”.
Dəyirmi masa mövzu ətrafında müzakirələrlə davam etdirilib.
10 May 2024 - 12:52
10 May 2024 - 11:02
İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra Fransa – Azərbaycan münasibətlərində meydana çıxan ziddiyyətlərlə bağlı Arayış

11 октября 2022 года в Центре анализа международных отношений состоялись обсуждения, посвященные второй годовщине ракетного обстрела города Гянджи со стороны Армении. В начале мероприятия память шехидов павших за территориальную целостность Азербайджана была почтена минутой молчания.
Затем председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев заявил, что во время оккупации Азербайджанских территорий Арменией были совершены многочисленные преступления против мирного населения, и ракетный обстрел города Гянджа два года назад в ночь на 11 октября 2020 года было одним из них: «Армения должна ответить за военные преступления, совершенные против нашей страны и народа. Международные организации должны выразить свое мнение касаемо этого повода».
Старший помощник Генерального прокурора по особым поручениям, младший советник юстиции Ильгар Сафаров в своей речи сообщил, что Гянджа, второй по величине город Азербайджана, в октябре 2020 года неоднократно подвергался ракетно-артиллерийскому обстрелу и в ходе этих событий погибли члены шести семей. По его словам, в следственном управлении Генеральной прокуратуры Азербайджана в связи с событиями в Гяндже проводятся расследования. И. Сафаров также добавил, что поскольку на территории Азербайджана в годы Второй Карабахской войны были совершены военные преступления, в отношении тех, кто их совершил, возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса Азербайджана, и виновные будут привлечены к ответственности.
Глава пресс-службы МИД Лейла Абдуллаева заявила, что ракетные обстрелы Арменией мирного населения Азербайджана однозначно являются военным преступлением. По её словам, эти шаги являются нарушением прав человека и основополагающих принципов международного права: «После окончания войны поданы петиции о нарушениях прав человека в Европейский суд по правам человека и о расовой дискриминации в Международный суд.  Так как такого рода дела рассматриваются долго и процесс до сих пор продолжается. «Азербайджан будет использовать все возможности для рассмотрения преступлений, совершенных Арменией».
Заместитель начальника отдела по сотрудничеству с международными организациями и западными странами Управления международного военного сотрудничества Министерства обороны, полковник-лейтенант Рашад Ахмедов, в своем выступлении заявил, что нанесение ударов по гражданскому населению во время войны является грубым нарушением норм и принципов международного права, включая Женевскую конвенцию о защите прав гражданского населения. По его словам, обстрел города Гянджи, расположенного в 80 км от поля боя, где велись боевые действия, является военным преступлением и террористическим актом.
Ведущий советник ЦАМО Метин Мамедли в своем выступлении подчеркнул, что подобные военные преступления мешают мирному процессу. По его словам, переговоры между Азербайджаном и Арменией также ведутся в гуманитарном направлении, и Армения не проявляет конструктивность в этой сфере: «Мы ждем от Армении признания совершенных ею преступлений и несения юридической, политической, экономической и культурной ответственности за эти преступления ибо мы не можем говорить об устойчивом мире в регионе».