Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində 11 oktyabr 2020-ci il tarixində Ermənistanın Gəncəyə etdiyi raket hücumunun ikinci ildönümü ilə əlaqədar dəyirmi masa keçirilib. Tədbir zamanı əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin ruhu sükutla yad edilib. Daha sonra BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, ərazilərimizin işğalı dövründə Ermənistan tərəfindən xalqımıza qarşı saysız cinayətlər törədilib və iki il bundan əvvəl oktyabrın 11-də gecə saatlarında Gəncə şəhərinə edilən raket hücumu da bu cinayətlərdən biridir: “Ermənistan ölkəmizə və xalqımıza qarşı həyata keçirdiyi müharibə cinayətlərinə görə cavab verməlidir. Beynəlxalq təşkilatlar bununla bağlı münasibət bildirməlidir”.
Daha sonra çıxış edən Baş prokurorun xüsusi tapşırıqlar üzrə böyük köməkçisi, kiçik ədliyyə müşaviri İlqar Səfərov  bildirib ki, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncə 2020-ci ilin oktyabrında dəfələrlə raket və artilleriya hücumuna məruz qalıb və  bu hadisələr zamanı 6 ailənin bütün üzvləri tamamilə qətlə yetirilib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Baş Prokurorluğunun İstintaq İdarəsində Gəncə hadisələri ilə bağlı təhqiqatlar aparılır. İlqar Səfərov əlavə edib ki, Vətən Müharibəsi dövründə hərbi cinayətlər Azərbaycan ərazisində törədildiyinə görə bunu edənlər barəsində ölkəmizin Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işləri başlanılıb və günahkarlar məsuliyyətə cəlb olunacaqlar.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat  Xidməti İdarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva deyib ki, Ermənistanın Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı etdiyi raket hücumları birmənalı olaraq müharibə cinayətidir. Onun sözlərinə görə, bu addımlar insan haqları və beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinin pozulması deməkdir: “Müharibə bitdikdən sonra insan hüquqlarının pozulması ilə bağlı Avropa İnsan Haqları Məhkəməsində və irqi ayrı seçkiliklə bağlı Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində vəsatət qaldırılıb. Hər iki vəsatətdə Gəncə hadisələri yer alıb. Bu kimi işlərə uzun müddətdə baxılır və proses davam edir. Azərbaycan Ermənistan tərəfindən törədilən cinayətlərə görə bütün imkanlardan istifadə edəcək”.
Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin Beynəlxalq Təşkilatlarla və Qərb ölkələri ilə əməkdaşlıq şöbəsinin rəis müavini, polkovnik-leytenant, Rəşad Əhmədov çıxışında bildirib ki, müharibə zamanı mülki əhalinin hədəfə alınmasının beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, o cümlədən mülki əhalinin hüquqlarının qorunmasına dair Cenevrə Konvensiyasının kobud şəkildə pozulması deməkdir. Onun sözlərinə görə, hərbi əməliyyatların aparıldığı ərazidən 80 km uzaqlıqda yerləşən Gəncə şəhərinin vurulması hərbi cinayətdir, terror aktıdır və qınanmalıdır. Müdafiə Nazirliyi rəsmisi müharibə zamanı Azərbaycan ordusunun beynəlxalq hüququnun norma və prinsipləri çərçivəsində fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Mətin Məmmədli çıxışında bu kimi müharibə cinayətlərinin sülh prosesinə mane olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanla Ermənistan arasında danışıqlar həmçinin humanitar istiqamətdə aparılır və Ermənistan bu sahədə də qeyri-konstruktivlik nümayiş etdirir: “Bizim Ermənistandan gözləntimiz odur ki, törətdiyi cinayətləri etiraf etsin və bu cinayətlərin hüquqi, siyasi, iqtisadi və mədəni məsuliyyətini daşısın. Bu olmadığı halda regionda davamlı sülhdən danışıla bilməz”.
Dəyirmi masa mövzu ətrafında müzakirələrlə davam etdirilib.
10 May 2024 - 12:52
10 May 2024 - 11:02
İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra Fransa – Azərbaycan münasibətlərində meydana çıxan ziddiyyətlərlə bağlı Arayış

Round Table discussions dedicated to the second year since the missile attack on Ganja city were held at the AIR Center
2022-10-11 17:09
On October 11, 2022, a round table discussions were held at the AIR Center dedicated to the second year since the missile attack on Ganja city of Azerbaijan. At the beginning, a minute of silence was observed to honor the memory of the martyrs, who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan. Then, the AIR Center Chairman Farid Shafiyev, started the discussions by noting that in 30 years Armenia committed numerous crimes against Azerbaijani civilians, and the missile attack on the city of Ganja two years ago at night on October 11, 2020, was one of them: "Armenia should be held responsible for the war crimes committed against peaceful Azerbaijani civilians and international organizations must express their opinion in this regard."
Speaking later, Ilgar Safarov, junior judicial adviser and senior assistant to the General Prosecutor General for special tasks said that Ganja, the second largest city of Azerbaijan, was repeatedly attacked by rockets and artillery in October 2020, and during those attacks members of 6 families were completely killed. According to him, investigations are being conducted in the Investigation Department of the General Prosecutor's Office of Republic of Azerbaijan regarding the attacks on Ganja. He added that since war crimes were committed on the territory of Azerbaijan during the 44-day Karabakh War, criminal cases have been initiated against those who committed them under the relevant articles of the Criminal Code of our country, thus the culprits will soon be brought to justice.
Leyla Abdullayeva, head of the Press Office Department of the Ministry of Foreign Affairs, said that the rocket attacks by Armenia against the peaceful population of Azerbaijan doubtlessly are war crimes. According to her, these actions represent an obvious violation of human rights and the fundamental principles of international law: "After the end of the war, a petition was filed in the European Court of Human Rights and in the International Court of Justice regarding racial discrimination. Ganja events were included in both petitions. The process is time consuming, thus the cases are still under review. Azerbaijan will use all opportunities to hold Armenia responsible for the crimes against its civilians."
Deputy Head of the Cooperation Department with International Organizations and Western Countries of the International Military Cooperation Department of the Ministry of Defense, Rashad Ahmadov, noted that targeting the civilian population during the war is a gross violation of the norms and principles of international law, including the Geneva Convention on the Protection of the Rights of the Civilian Population. According to him, missile attack on Ganja, located 80 km away from the area where the military operations were conducted, is a war crime, an act of terrorism and should be condemned. The Ministry of Defense official representative emphasized that during the war, in contrast to Armenia, Azerbaijani army operated within the norms and principles of international law during the 44-day Karabakh War.
Matin Mammadli, leading advisor at the AIR Center, noted in his speech that such war crimes hinder the peace process. According to him, the negotiations between Azerbaijan and Armenia are conducted with humanitarian purposes, but unfortunately Armenia shows non-constructive stance in this area: "Our expectation from Armenia is to admit the committed war crimes and to bear the legal, political, economic and cultural responsibility for them. Without this, we cannot guarantee sustainable peace in the region."