“Azərbaycan-Özbəkistan: əməkdaşlığın yeni üfüqləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Özbəkistanın Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə avqustun 8-də “Azərbaycan-Özbəkistan: əməkdaşlığın yeni üfüqləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın xarici siyasətində Özbəkistanın mühüm yer tutduğunu qeyd edib. F.Şəfiyev bildirib ki, 2022-ci ildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin üç dəfə bu ölkəyə səfər etməsi ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayıb.
Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutunun direktor müavini Şerzod Fayziyev iki ölkə arasındakı əlaqələrin xülasəsini verərək Azərbaycanın Özbəkistan üçün əhəmiyyətli tərəfdaş olduğuna vurğulayıb.
Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov bildirib ki, Özbəkistan və Azərbaycan siyasi, iqtisadi, mədəni, parlamentlərarası və digər sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edir.
Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev iki ölkə arasında münasibətlərin cari vəziyyəti haqqında danışıb və inkişaf perspektivlərinə toxunub. O bildirib ki, Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlər qarşılıqlı etimada əsaslanan mehriban qardaşlıq xarakteri daşıyır.
Daha sonra çıxış edən BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Nağı Əhmədov Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulması və inkişafındakı rolundan danışıb.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz, Qərbi və Mərkəzi Asiya idarəsinin rəis müavini Zamin Əliyev bildirib ki, 2022 və 2023-cü illər iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı baxımından çox uğurlu illər olub. O əlavə edib ki, dövlət başçıları arasında sıx təmaslar və dostluq əlaqələri ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafının dinamizm və intensivliyini müəyyən edir.
Milli Məclisin deputatı Rauf Əliyev öz çıxışında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin əhəmiyyətini qeyd edib. O əlavə edib ki, Özbəkistan daim Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib.
Digər çıxış edən natiqlər ikitərəfli münasibətlərin geosiyasi, iqtisadi, mədəni və s. aspektlərini geniş şərh ediblər. Bundan başqa, Özbəkistan prezidentinin Azərbaycana gözlənilən dövlət səfəri ərəfəsində baş tutan dəyirmi masada iştirakçılar tərəfindən ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi ilə bağlı bir sıra təkliflər də səsləndirilib. Tədbir Mərkəzi Asiya ölkələrinin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndəliklərinin, elm və ictimaiyyət təmsilçilərinin iştirakı ilə baş tutub. Tədbirin sonunda BMTM və Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Cостоялся круглый стол на тему «Азербайджан-Узбекистан: новые горизонты сотрудничества»
8 августа в рамках совместной организации Центра анализа международных отношений (ЦАМО) и Международного института Центральной Азии Узбекистана состоялся круглый стол на тему «Азербайджан-Узбекистан: новые горизонты сотрудничества».
В своей вступительной речи председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев отметил, что сотрудничество с Узбекистаном занимает важное место во внешней политике Азербайджана. Фарид Шафиев сказал, что трехкратный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в эту страну в 2022 году сыграл важную роль в развитии двусторонних и многосторонних отношений.
Шерзод Файзиев, заместитель директора Международного института Центральной Азии, резюмировал отношения между двумя странами и подчеркнул, что Азербайджан является важным партнером для Узбекистана.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Бахром Ашрафханов заявил, что Узбекистан и Азербайджан успешно сотрудничают в политической, экономической, культурной, межпарламентской и других сферах.
Выступивший позже главный советник ЦАМО Наги Ахмедов рассказал о роли общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в установлении и развитии дипломатических отношений между двумя странами.
Замин Алиев, заместитель начальника управления Восточной Европы, Южного Кавказа, Западной и Центральной Азии Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики, сказал, что 2022 и 2023 годы были очень успешными с точки зрения развития отношений между двумя странами. Он добавил, что тесные контакты и дружеские отношения между главами государств определяют динамику и интенсивность развития отношений между нашими странами.
В своем выступлении депутат Рауф Алиев отметил важность межпарламентских связей в развитии двусторонних отношений. Он добавил, что Узбекистан всегда поддерживал территориальную целостность Азербайджана.
Другие выступавшие также прокомментировали геополитические, экономические, культурные и другие аспекты двусторонних отношений. Кроме того, ряд предложений по дальнейшему развитию двусторонних отношений был озвучен участниками круглого стола, состоявшегося в преддверии предстоящего государственного визита Президента Узбекистана в Азербайджан. Мероприятие состоялось при участии дипломатических миссий стран Центральной Азии в Азербайджане, представителей науки и общественности. В завершение мероприятия был подписан Меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве между ЦАМО и Международным институтом Центральной Азии.