“Azərbaycan-Özbəkistan: əməkdaşlığın yeni üfüqləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Özbəkistanın Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə avqustun 8-də “Azərbaycan-Özbəkistan: əməkdaşlığın yeni üfüqləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın xarici siyasətində Özbəkistanın mühüm yer tutduğunu qeyd edib. F.Şəfiyev bildirib ki, 2022-ci ildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin üç dəfə bu ölkəyə səfər etməsi ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayıb.
Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutunun direktor müavini Şerzod Fayziyev iki ölkə arasındakı əlaqələrin xülasəsini verərək Azərbaycanın Özbəkistan üçün əhəmiyyətli tərəfdaş olduğuna vurğulayıb.
Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov bildirib ki, Özbəkistan və Azərbaycan siyasi, iqtisadi, mədəni, parlamentlərarası və digər sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edir.
Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev iki ölkə arasında münasibətlərin cari vəziyyəti haqqında danışıb və inkişaf perspektivlərinə toxunub. O bildirib ki, Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlər qarşılıqlı etimada əsaslanan mehriban qardaşlıq xarakteri daşıyır.
Daha sonra çıxış edən BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Nağı Əhmədov Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulması və inkişafındakı rolundan danışıb.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz, Qərbi və Mərkəzi Asiya idarəsinin rəis müavini Zamin Əliyev bildirib ki, 2022 və 2023-cü illər iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı baxımından çox uğurlu illər olub. O əlavə edib ki, dövlət başçıları arasında sıx təmaslar və dostluq əlaqələri ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafının dinamizm və intensivliyini müəyyən edir.
Milli Məclisin deputatı Rauf Əliyev öz çıxışında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin əhəmiyyətini qeyd edib. O əlavə edib ki, Özbəkistan daim Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib.
Digər çıxış edən natiqlər ikitərəfli münasibətlərin geosiyasi, iqtisadi, mədəni və s. aspektlərini geniş şərh ediblər. Bundan başqa, Özbəkistan prezidentinin Azərbaycana gözlənilən dövlət səfəri ərəfəsində baş tutan dəyirmi masada iştirakçılar tərəfindən ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi ilə bağlı bir sıra təkliflər də səsləndirilib. Tədbir Mərkəzi Asiya ölkələrinin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndəliklərinin, elm və ictimaiyyət təmsilçilərinin iştirakı ilə baş tutub. Tədbirin sonunda BMTM və Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Round table on “Azerbaijan-Uzbekistan: New Horizons of Cooperation” was held at the AIR Center
On August 8, the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and Uzbekistan's International Institute for Central Asian Studies jointly organized a roundtable themed “Azerbaijan-Uzbekistan: New Horizons of Cooperation”. The event took place with the participation of diplomatic missions of Central Asian countries in Azerbaijan, academicians and public representatives. At the end of the event, a Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation between the AIR Center and the International Institute of Central Asia was signed.
At the opening speech the AIR Center Chairman, Farid Shafiyev noted that Uzbekistan plays an important part in Azerbaijan's foreign policy. He mentioned that the visit of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to Uzbekistan three times in 2022 has played an important role in the development of bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Uzbekistan.
Deputy director of the International Institute of Central Asia, Sherzod Fayziyev noted that the most important driving force behind the development of cooperation is the trusting relationship between the two countries.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov mentioned that two countries are successfully cooperating in political, economic, cultural, inter-parliamentary and other fields.
The AIR Center Leading Advisor Naghi Ahmadov spoke about the role of the national leader Heydar Aliyev in the establishment and development of diplomatic relations between the two countries.
Deputy Head of Department of the Eastern Europe, South Caucasus, West and Central Asia Department of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, Zamin Aliyev noted that political relations between Azerbaijan and Uzbekistan remain at the highest level.
Member of Parliament, Rauf Aliyev noted the importance of inter-parliamentary relations in the development of bilateral relations. He also added that Uzbekistan has always supported the territorial integrity of Azerbaijan.
The event participants mainly focused on the current state of cooperation between the two countries, defining of promising areas of bilateral and multilateral cooperation, as well as the development of specific proposals and initiatives for their implementation.