Paşinyanın çıxışında ümumən narrativin münaqişə yox, sülhlə bağlı olması müsbət haldır. Bununla belə, burda bəzi qarışıq məqamlar var:
Ermənistan Konstitusiyasında (preambula vasitəsilə Müstəqillik Bəyannaməsinə) “Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi”nə istinad var. Oxşar presedentlə Konstitusiyada dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı beynəlxalq təcrübə mövcuddur. Məsələn, dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, Böyük Britaniya ilə məsələni yoluna qoymaq məqsədilə 1998-ci ildə İrlandiya referendum keçirdi. Qeyd edək ki, İrlandiya nümunəsində referendum keçirmək öhdəliyi sülh sazişində aydın şəkildə öz əksini tapıb və ölkə sazişi imzaladıqdan sonra bir ay ərzində referendumu reallaşdırıb. Azərbaycan və Ermənistan arasındakı sülh müqaviləsi layihəsində belə bir bənd yoxdur, çünki Ermənistan tərəfi belə bir maddənin mətnə salınmasına qarşı çıxıb. Əvəzində sadəcə daxili qanunvericiliklə bağlı qeydlər var və bu da  problemi tam həll etmir.
Eyni zamanda, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan Konstitusiyasının gündəmə gətirilməsi faydasız cəhddir. Azərbaycan Konstitusiyasında və ya Müstəqillik Bəyannaməsi kimi hər hansı digər sənəddə Ermənistan ərazisinə heç bir iddia yoxdur. 1918-1920-ci illərin birinci respublikasına istinad da əsassızdır. Eyni qaydada, Gürcüstanın Müstəqillik Bəyannaməsində 1918-1920-ci illərin ilk respublikasına istinad edilir. Həmin dövrdə Gürcüstan Ermənistanın indiki Lori bölgəsinə nəzarət edirdi. Ermənistan hakimiyyəti heç vaxt bununla bağlı narahatlığını bildirməyib.
Ermənistan-Azərbaycan məsələsində müasir münaqişənin (1987-2023) səbəbi doğrudan da Qarabağdır. Bundan başqa, Ermənistan Konstitusiyasının/Bəyannaməsinin “Dağlıq Qarabağ”la bağlı bəndinin praktik tətbiqi var. Robert Köçəryan ikinci prezident seçiləndə (1998-ci il) Konstitusiya Məhkəməsi onun Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşamasını Ermənistan prezident seçkiləri üçün məqbul olaraq qəbul etmişdi. Çox sayda Ermənistanın başqa rəsmi sənədləri də var.
Belə bir referendum Şimali Makedoniyada olduğu kimi Ermənistanda da qeyri-populyar ola bilər, lakin rəsmi Skopye onu keçirdi və insanlar problemin həlli naminə müsbət səs verdilər.
Minsk Qrupuna gəlincə, Paşinyan və ətrafı onun rəsmi şəkildə ləğvi üçün ATƏT-də konsensus olmasının zəruriliyini vurğulamağı xoşlayır. Lakin bu yaxınlarda, 2024-cü ilin dekabrında Maltada ATƏT Nazirlər Şurasının iclasında təkcə Ermənistan deyil, Fransa, sonra isə ABŞ-də Bayden administrasiyası Minsk Qrupunun buraxılmasının əleyhinə çıxmışdı. Ona görə də tamamilə mümkündür ki, sabah bu qrupun ləğvi məsələsi yenidən gündəmə gəlsə, Ermənistanın müttəfiqləri konsensusun olmadığını əsas gətirərək, sadəcə olaraq, yenidən qərarın qarşısını alacaqlar. Bu, tipik siyasi oyundur. Buna görə də sülh müqaviləsi naminə Minsk Qrupu rəsmi olaraq ləğv edilməlidir.
Artıq verdiyim bəzi müsahibələrdə bildirmişdim ki, bütün bu addımlar gələcəyə hesablanaraq atılır. Ermənistan rəhbərliyi 10-20 il ərzində bu problemə geri dönmə ehtimalını az da olsa saxlamaq məqsədilə bəzi mexanizm və strukturları qorumaq istəyir. Minsk Qrupu mövcud olduğu müddətcə, faktiki olaraq qeyri-funksional olsa belə, o, “davam edən münaqişə” ilə məşğul olan struktur kimi qəbul ediləcək. Eyni məsələni Ermənistan Konstitusiyasına da şamil etmək olar: orada ərazi iddiaları kimi təfsir edilə biləcək müddəalar qaldıqca, bu, gələcəkdə münaqişəni yenidən alovlandıra biləcək əlavə spekulyasiyalar üçün potensial səbəb olacaq.

Комментарий Председателя Правления ЦАМО о последних взглядах Пашиняна относительно процесса нормализации – 16.04.2025
2025-04-16 10:06
Хорошо, что повествование по-прежнему остается вокруг мира, а не конфликта. Несмотря на это, есть некоторые запутанные моменты. Конституция Армении (через преамбулу к Декларации независимости) имеет ссылку на «присоединение Нагорного Карабаха к Армении». Существует международный опыт реформирования Конституций с похожим прецедентом. Например, как уже было упомянуто, в 1998 году Ирландия провела референдум для урегулирования вопроса с Великобританией. В этом случае обязательство организовать референдум было четко прописано в мирном договоре. Референдум состоялся через месяц после подписания мирного договора. Армения категорически против включения такого пункта в текст проекта мирного соглашения.
Попытка указать на Конституцию Азербайджана не заслуживает внимания. Конституция Азербайджана или любой другой документ как Декларация о Независимости не содержит никаких ссылок на территорию Армении. Упоминание первой республики 1918–1920 годах также не имеет территориальных претензий. В то время Грузия имела контроль над сегодняшней Лорийской областью Армении. Официальные власти Армении никогда не высказывали свое беспокойство на этот счет.
Карабах действительно является причиной современного конфликта между Азербайджаном и Арменией (1987–2023). Более того, пункт в Конституции/Декларации Армении о «НК» имеет практическое применение. Роберт Кочарян был избран вторым президентом (1998) когда как Конституционный Суд Армении считал его резиденцию в Карабахе резиденцией в Армении. Есть и большое количество других документов. Такой референдум может быть непопулярен в Армении, как и в Македонии, но Скопье все же провел его и люди проголосовали положительно в пользу решения проблемы. Что касается Минской Группы, Пашинян и его окружение любят упоминать о необходимости консенсуса в ОБСЕ для ее официального роспуска. Но если вспомнить, относительно недавно, в Декабре 2024 года, не только Армения, но и Франция, а также Администрация Байдена выступили против расформирования группы на встрече ОБСЕ в Мальте. Следовательно, вполне возможно, что, если завтра вопрос о ликвидации группы снова встанет, союзники Армении просто заблокируют процесс, ссылаясь на отсутствие консенсуса. Это типичная политическая игра. Ради достижения мирного договора Минская Группа должна быть официально расформирована. Я уже говорил в интервью азербайджанским СМИ, что все это делается с расчетом на будущее. Руководство Армении хочет оставить в силе определенные механизмы и институты, чтобы была хоть какая-то возможность вернуться к этой проблеме через 10–20 лет. Пока Минская Группа существует, даже если она «де факто» не функциональна, она будет интерпретироваться как структура, занимающаяся «текущим конфликтом». То же самое относится к Конституции Армении: пока в ней имеют место положения, которые могут интерпретироваться как территориальные претензии, всегда будет присутствовать повод для спекуляции, что в будущем может возобновить конфликт.