“Torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda formalaşan yeni geosiyasi reallıq, eləcə də 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqtonda sülh müqaviləsi mətninin paraflanması Azərbaycan və Ermənistan arasında davamlı sülh üçün əlverişli zəmin yaradıb”.
Bu barədə BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Regional Tədqiqatlar İnstitutunun (IRS) Türkiyə-Azərbaycan Proqramı tərəfindən təşkil olunan onlayn seminardakı çıxışı zamanı bildirib.
F. Şəfiyev Ermənistanda iyunun 7-də keçiriləcək parlament seçkiləri ilə bağlı mümkün ssenarilərə də toxunub.
“Əgər Baş nazir Paşinyan və onun partiyası qalib gələrsə, normallaşma prosesini irəlilədəcəyik. Bu normallaşma yalnız Azərbaycan və Ermənistanı deyil, həm də Ermənistan və Türkiyəni əhatə edəcək. TRIPP layihəsi ilə Azərbaycan və Ermənistan arasında Türkiyəyə qədər uzanan perspektivli nəqliyyat təşəbbüsümüz var və əslində burada Orta Dəhlizin yeni bir qolundan söhbət gedir. Hazırda Orta Dəhliz Qazaxıstan və Azərbaycan üzərindən Xəzər dənizini keçərək Gürcüstana, oradan isə Türkiyəyə uzanır. TRIPP layihəsi isə Türkiyə ilə daha qısa marşrutun formalaşmasına, həmçinin Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında strateji bağlantının təmin edilməsinə xidmət edə bilər”.
BMTM sədri çıxışında davam edən sülh prosesini pozmağa çalışan müəyyən qüvvələrin fəaliyyətinə də diqqət çəkib.
“Regional sülh üçün bütün şərtlər mövcuddur. Lakin təəssüf ki, bəzi pozucu qüvvələr var və onların fəaliyyətini qeyd etmək istərdim. Ermənistandakı seçkilər ərəfəsində bəzi üçüncü ölkələrin münaqişə gündəmini yenidən canlandırmağa yönəlmiş ritorikasının ortaya çıxdığını görürük. Rusiyadan da bu cür fikirlər səsləndirilib. Bəzi siyasətçilər Ermənistan və Azərbaycan arasında keçmiş mübahisəli məsələlərə toxunurlar.
Bu addımlar ədalətin təmin olunması məqsədi daşımır. Çünki ədalət artıq bərpa olunub. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü təmin edib. Biz Ermənistanla birlikdə razılığa gəlmişik ki, irəliyə aparan yeganə yol dövlətlərin ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət prinsipindən keçir.
Lakin təəssüf ki, sülh prosesinə mane olmağa çalışan qüvvələr yalnız Rusiyada deyil, Avropa İttifaqı institutlarında da mövcuddur. Son dövrlərdə Avropa Parlamenti, həmçinin Niderland və Belçikanın qanunverici orqanları erməni lobbi qruplarının təsiri ilə Azərbaycana qarşı qərəzli qətnamələr qəbul ediblər.
Fransa kimi bəzi ölkələr də (xüsusilə Fransanın xarici işlər nazirinin İrəvanda səsləndirdiyi bəyanatlarla) sülh və normallaşma prosesinə xidmət etməyən mövqe nümayiş etdiriblər”.
Fərid Şəfiyev əlavə edib ki, iyunda keçiriləcək seçkilərdə Ermənistan xalqı düzgün seçim etməlidir.
“Burada söhbət əslində Ermənistanın gələcəyindən gedir. Hazırda ölkə müəyyən mənada təcrid vəziyyətindədir və əsas məsələ onların bu vəziyyətdə qalmaq, yoxsa irəliyə doğru addım atmaq istəmələridir. Azərbaycan və Türkiyə geoiqtisadiyyat, nəqliyyat və enerji sahələrində mühüm layihələri uğurla inkişaf etdiriblər. Hazırda Xəzər dənizindən hasil olunan qaz Gürcüstan üzərindən Türkiyəyə, oradan isə Avropa bazarlarına nəql olunur və bu, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə ciddi töhfə verir.
Biz Ukraynadakı müharibənin, eləcə də İrandakı proseslərin gələcək təsirlərini də mütləq görəcəyik. Azərbaycan bütün bu məsələlərdə sülh və diplomatik həll tərəfdarı olaraq qalır. Bir daha aydın olur ki, Avrasiya məkanında qeyri-müəyyənlik hələ də davam edir. Türkiyə və Pakistan kimi əsas tərəfdaşlar regional təhlükəsizliyin təmin edilməsində mühüm rol oynayırlar və üçtərəfli əməkdaşlıq formatımız da bütövlükdə regionun təhlükəsizliyinə töhfə verir”, -deyə o vurğulayıb.

«Новая геополитическая реальность, сформировавшаяся в регионе после 44 дневной Отечественной войны, завершившейся освобождением наших территорий от оккупации, а также парафирование текста мирного договора 8 августа 2025 года в Вашингтоне создали благоприятную основу для устойчивого мира между Азербайджаном и Арменией».
Об этом заявил председатель Правления Центра анализа международных отношений (ЦАМO) Фарид Шафиев в ходе выступления на онлайн семинаре, организованном Турецко Азербайджанской программой Института региональных исследований (IRS).
Ф. Шафиев также коснулся возможных сценариев, связанных с парламентскими выборами в Армении, которые состоятся 7 июня.
«Если премьер министр Пашинян и его партия одержат победу, мы продолжим процесс нормализации. Эта нормализация будет охватывать не только Азербайджан и Армению, но и Армению и Турцию. В рамках проекта TRIPP у нас есть перспективная транспортная инициатива между Азербайджаном и Арменией, которая будет простираться до Турции. Речь фактически идет о новой ветви Среднего коридора. В настоящее время Средний коридор проходит через Казахстан и Азербайджан, пересекает Каспийское море, далее через Грузию выходит в Турцию. Проект TRIPP может способствовать формированию более короткого маршрута с Турцией, а также обеспечению стратегической связи между основной частью Азербайджана и Нахчываном».
Председатель ЦАМO в своем выступлении также обратил внимание на деятельность определенных сил, пытающихся сорвать продолжающийся мирный процесс.
«Для регионального мира существуют все условия. Однако, к сожалению, есть определенные деструктивные силы, и я хотел бы отметить их деятельность. В преддверии выборов в Армении мы наблюдаем появление риторики некоторых третьих стран, направленной на реанимацию конфликтной повестки. Подобные заявления звучали и из России. Некоторые политики вновь поднимают бывшие спорные вопросы между Арменией и Азербайджаном.
Эти шаги не преследуют цель восстановления справедливости. Потому что справедливость уже восстановлена. Азербайджан обеспечил свою территориальную целостность. Мы вместе с Арменией пришли к согласию, что единственный путь вперед основан на принципе взаимного уважения территориальной целостности государств.
Однако, к сожалению, силы, пытающиеся препятствовать мирному процессу, существуют не только в России, но и в институтах Европейского союза. В последнее время Европейский парламент, а также законодательные органы Нидерландов и Бельгии под влиянием армянских лоббистских групп приняли предвзятые резолюции против Азербайджана.
Некоторые страны, такие как Франция, также демонстрируют позицию, не способствующую миру и процессу нормализации, особенно с учетом заявлений министра иностранных дел Франции, прозвучавших в Ереване».
Фарид Шафиев добавил, что на июньских выборах народ Армении должен сделать правильный выбор.
«Речь, по сути, идет о будущем Армении. В настоящее время страна в определенной степени находится в изоляции, и главный вопрос заключается в том, хотят ли они оставаться в этом положении или сделать шаг вперед. Азербайджан и Турция успешно развивают важные проекты в сферах геоэкономики, транспорта и энергетики. Сегодня газ, добываемый в Каспийском море, транспортируется через Грузию в Турцию, а затем на европейские рынки, что вносит серьезный вклад в энергетическую безопасность Европы.
Мы обязательно увидим будущие последствия войны в Украине, а также процессов, происходящих в Иране. Азербайджан во всех этих вопросах продолжает выступать сторонником мира и дипломатического урегулирования. Еще раз становится очевидно, что неопределенность в евразийском пространстве все еще сохраняется. Такие ключевые партнеры, как Турция и Пакистан, играют важную роль в обеспечении региональной безопасности, а наш трехсторонний формат сотрудничества также способствует безопасности всего региона», – подчеркнул он.