“Torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda formalaşan yeni geosiyasi reallıq, eləcə də 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqtonda sülh müqaviləsi mətninin paraflanması Azərbaycan və Ermənistan arasında davamlı sülh üçün əlverişli zəmin yaradıb”.
Bu barədə BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Regional Tədqiqatlar İnstitutunun (IRS) Türkiyə-Azərbaycan Proqramı tərəfindən təşkil olunan onlayn seminardakı çıxışı zamanı bildirib.
F. Şəfiyev Ermənistanda iyunun 7-də keçiriləcək parlament seçkiləri ilə bağlı mümkün ssenarilərə də toxunub.
“Əgər Baş nazir Paşinyan və onun partiyası qalib gələrsə, normallaşma prosesini irəlilədəcəyik. Bu normallaşma yalnız Azərbaycan və Ermənistanı deyil, həm də Ermənistan və Türkiyəni əhatə edəcək. TRIPP layihəsi ilə Azərbaycan və Ermənistan arasında Türkiyəyə qədər uzanan perspektivli nəqliyyat təşəbbüsümüz var və əslində burada Orta Dəhlizin yeni bir qolundan söhbət gedir. Hazırda Orta Dəhliz Qazaxıstan və Azərbaycan üzərindən Xəzər dənizini keçərək Gürcüstana, oradan isə Türkiyəyə uzanır. TRIPP layihəsi isə Türkiyə ilə daha qısa marşrutun formalaşmasına, həmçinin Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında strateji bağlantının təmin edilməsinə xidmət edə bilər”.
BMTM sədri çıxışında davam edən sülh prosesini pozmağa çalışan müəyyən qüvvələrin fəaliyyətinə də diqqət çəkib.
“Regional sülh üçün bütün şərtlər mövcuddur. Lakin təəssüf ki, bəzi pozucu qüvvələr var və onların fəaliyyətini qeyd etmək istərdim. Ermənistandakı seçkilər ərəfəsində bəzi üçüncü ölkələrin münaqişə gündəmini yenidən canlandırmağa yönəlmiş ritorikasının ortaya çıxdığını görürük. Rusiyadan da bu cür fikirlər səsləndirilib. Bəzi siyasətçilər Ermənistan və Azərbaycan arasında keçmiş mübahisəli məsələlərə toxunurlar.
Bu addımlar ədalətin təmin olunması məqsədi daşımır. Çünki ədalət artıq bərpa olunub. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü təmin edib. Biz Ermənistanla birlikdə razılığa gəlmişik ki, irəliyə aparan yeganə yol dövlətlərin ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət prinsipindən keçir.
Lakin təəssüf ki, sülh prosesinə mane olmağa çalışan qüvvələr yalnız Rusiyada deyil, Avropa İttifaqı institutlarında da mövcuddur. Son dövrlərdə Avropa Parlamenti, həmçinin Niderland və Belçikanın qanunverici orqanları erməni lobbi qruplarının təsiri ilə Azərbaycana qarşı qərəzli qətnamələr qəbul ediblər.
Fransa kimi bəzi ölkələr də (xüsusilə Fransanın xarici işlər nazirinin İrəvanda səsləndirdiyi bəyanatlarla) sülh və normallaşma prosesinə xidmət etməyən mövqe nümayiş etdiriblər”.
Fərid Şəfiyev əlavə edib ki, iyunda keçiriləcək seçkilərdə Ermənistan xalqı düzgün seçim etməlidir.
“Burada söhbət əslində Ermənistanın gələcəyindən gedir. Hazırda ölkə müəyyən mənada təcrid vəziyyətindədir və əsas məsələ onların bu vəziyyətdə qalmaq, yoxsa irəliyə doğru addım atmaq istəmələridir. Azərbaycan və Türkiyə geoiqtisadiyyat, nəqliyyat və enerji sahələrində mühüm layihələri uğurla inkişaf etdiriblər. Hazırda Xəzər dənizindən hasil olunan qaz Gürcüstan üzərindən Türkiyəyə, oradan isə Avropa bazarlarına nəql olunur və bu, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə ciddi töhfə verir.
Biz Ukraynadakı müharibənin, eləcə də İrandakı proseslərin gələcək təsirlərini də mütləq görəcəyik. Azərbaycan bütün bu məsələlərdə sülh və diplomatik həll tərəfdarı olaraq qalır. Bir daha aydın olur ki, Avrasiya məkanında qeyri-müəyyənlik hələ də davam edir. Türkiyə və Pakistan kimi əsas tərəfdaşlar regional təhlükəsizliyin təmin edilməsində mühüm rol oynayırlar və üçtərəfli əməkdaşlıq formatımız da bütövlükdə regionun təhlükəsizliyinə töhfə verir”, -deyə o vurğulayıb.

“The geopolitical situation that emerged after the 44-day war, which ended the occupation of Azerbaijani territories, as well as subsequent developments such as the initialing of the text of the peace treaty in Washington on August 8, 2025, have created conditions for durable peace between Azerbaijan and Armenia.”
AIR Center’s Chairman of the Board Farid Shafiyev said in his address at the online seminar titled “Recalibrating Regional Geopolitics in the Age of Greater Eurasia,” organized by the Türkiye-Azerbaijan Program at the Institute of Regional Studies (IRS).
He touched on possible scenarios regarding the June 7 parliamentary elections in Armenia.
“If Prime Minister Pashinyan and his party win, we will advance the normalization process. This normalization will not only involve Armenia and Azerbaijan but also Armenia and Türkiye. With the TRIPP project, we have a promising transport initiative between Azerbaijan and Armenia extending to Türkiye, and basically, we are speaking about a new branch of the Middle Corridor. Currently, the Middle Corridor runs from Kazakhstan through Azerbaijan, across the Caspian Sea, to Georgia and onward to Türkiye. With TRIPP, we will have the shortest route to Türkiye, creating a vital link between Azerbaijan and the Nakhchivan exclave.”
He also touched on the activities of certain forces attempting to derail the ongoing peace process.
“All conditions for regional peace are in place. However, unfortunately, there are also spoilers, which I would like to mention. We see that on the threshold of Armenian elections, certain rhetoric is emerging from third countries that seeks to revive conflict-related agendas. We have heard such comments from Russia, where some policymakers speak about former disputed issues between Armenia and Azerbaijan.
This is not being done in the interest of justice. Justice has already been served. Azerbaijan has restored its territorial integrity. We, together with Armenia, agreed that the only way forward is to respect countries’ territorial integrity. However, such spoiler comments do not come only from Russia but also from EU institutions. Recently, the EU Parliament and the legislative bodies of the Netherlands and Belgium, under the influence of Armenian lobbying groups, passed resolutions that are antagonistic toward Azerbaijan.
Individual countries, such as France, have also made remarks (particularly statements by the foreign minister in Yerevan)  that do not contribute to peace and normalization efforts.”
He added that in the upcoming June elections, the Armenian people must make the right choice.
“It is fundamentally about the future of Armenia, which is currently isolated: whether they wish to remain isolated or move forward. Azerbaijan and Türkiye have successfully advanced geoeconomic, transport, and energy projects. Currently, gas from the Caspian Sea passes through Georgia to Türkiye and is delivered to European markets, contributing significantly to energy security. We will certainly see further effects from the war in Ukraine and developments in Iran. Azerbaijan maintains its position in favor of peaceful, diplomatic solutions. Once again, these events demonstrate that uncertainty in Eurasia persists. Pivotal partners such as Türkiye and Pakistan play an important role in regional security, and our trilateral framework also contributes to the security of the entire region.” he concluded.