Bakıda "Rusiya və Azərbaycanın çoxtərəfli layihə və təşəbbüslər çərçivəsində əməkdaşlığı" mövzusuna həsr edilmiş Ekspert Şurasının V iclası keçirilib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin moderatorluğu ilə keçirilən iclasda Rusiya-Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlər, regional və qlobal gündəmin müxtəlif məsələləri əsas müzakirə mövzuları olub.
Fərid Şəfiyev bildirdi ki, 2021-ci ildən fəaliyyət göstərən Ekspert Şurasının fəaliyyəti müsbət məqamlarla yadda qalıb. O, iki ölkə beyin mərkəzlərinin birgə əməkdaşlığı ilə hazırlanan ortaq layihə və məruzələrin qarşılıqlı əməkdaşlığa töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev iki ölkə arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib və Müttəfiqlik Qarşılıqlı Fəaliyyəti haqqında Bəyannaməni ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılan ardıcıl addımların məntiqi yekunu kimi xarakterizə edib.
Onun sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə də əməkdaşlıq inkişaf etməkdədir.
"Qeyd edilənlərdə iki dövlət rəhbəri arasındakı yüksək səviyyəli qarşılıqlı anlaşmanın da payı böyükdür".
Ekspert Şurasının fəaliyyətini müsbət qiymətləndirən Rusiya Federasiyası Prezidentinin xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr idarəsinin rəisi İqor Maslov 2022-ci ildə ikitərəfli münasibətlərin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu, ikitərəfli gündəmin daha da genişləndiyini, regional və qlobal problematikanın bir çox məsələlərini əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Ekspert Şurasının toplantılarının praktiki nəticələr verdiyini vurğulayan Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin bütün istiqamətlər üzrə müsbət dinamika üzrə inkişaf etdiyini qeyd edib, ikitərəfli münasibətlərin regional baxımdan da əhəmiyyətinə diqqət çəkib.
Daha sonra çıxış edən Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Yevdokimov Rusiyanın Cənubi Qafqazda sülh və çiçəklənmədə maraqlı olduğunu, Bakı və İrəvan arasında normallaşmaya töhfə verməyə hazır olduğunu qeyd etdi.
Rusiya Beynəlxalq Məsələlər Şurasının baş direktoru İvan Timofeyev isə iki ölkə arasındakı hökumətlərarası və parlamentlərarası münasibətlərin məmnunluq doğurduğunu diqqətə çatdırıb.
Ekspert Şurası öz işini "Rusiya-Azərbaycan müttəfiqlik qarşılıqlı əlaqələrinin prioritetləri” və “Rusiya və Azərbaycanın regional tərəfdaşlığının aktual formatları və aspektləri” mövzularında panel sessiyaları ilə davam etdirib.
Yekunda növbəti dövr üçün fəaliyyət planı müzakirəyə qoyulub və kommünike qəbul edilib.
28 İyun 2024 - 12:05
AZƏRBAYCAN-MİSİR ƏLAQƏLƏRİNİN TARİXİ VƏ PERSPEKTİVLƏRİ
28 May 2024 - 11:05
Peruca universitetində "Azərbaycan-İtaliya: Yeni enerji siyasəti və ikitərəfli münasibətlər" mövzusunda tədbir keçirilib

Baku hosted the fifth meeting of the Russian-Azerbaijani Expert Council
Baku hosted the fifth meeting of the Expert Council dedicated to "Cooperation between Russia and Azerbaijan within the framework of multilateral projects and initiatives."
Bilateral relations between Russia and Azerbaijan, various issues of regional and global agenda were the major highlights of the meeting moderated by Farid Shafiyev, the Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations.
Farid Shafiyev said the activity of the Expert Council, which has been operating since 2021, yielded positive results. He noted that projects and reports jointly prepared by the think tanks of the two countries contribute to mutual cooperation.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev noted that relations between the two countries are at a high level and characterised the Declaration on “Allied Interaction between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation” as a logical outcome of these consistent steps.
According to him, cooperation between our countries is also developing in the economic, humanitarian, and other spheres.
"High-level mutual understanding between the heads of the two states also has a big share."
Praising the Expert Council's activity, the head of the Presidential Department for Interregional and Cultural Relations with Foreign Countries, Igor Maslov, noted that in 2022, bilateral relations have entered a new stage and the agenda has expanded; moreover, it covers many issues of regional and global importance.
Pointing out the tangible results of the Expert Council meetings, Ambassador-at-Large of Azerbaijan's Foreign Ministry, Elshad Iskandarov, noted that Azerbaijan-Russia relations are developing in positive dynamics in all directions, and drew attention to the importance of bilateral relations in the regional context.
For his part, Russian Ambassador to Azerbaijan Mikhail Yevdokimov said Russia is interested in peace and prosperity in the South Caucasus and is ready to contribute to the normalisation of relations between Baku and Yerevan.
Director-General of the Russian International Affairs Council, Ivan Timofeev, assessed the intergovernmental and interparliamentary relations between the two countries as satisfactory.
The Expert Council continued its work with panel sessions on "Priorities of Russia-Azerbaijan allied interaction" and "Topical formats and aspects of regional partnership between Russia and Azerbaijan".
In the end, an action plan for the next period was discussed, and a communiqué was adopted.
21 June 2024 - 15:47
10 June 2024 - 17:00
HIGHLIGHTS OF THE FOREIGN POLICY OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN-MAY 2024
07 June 2024 - 19:01
AIR Center hosted a roundtable on "The Participation of Azerbaijani Women in International Platforms on Foreign Policy Issues: Challenges and Perspective"