Bakıda "Rusiya və Azərbaycanın çoxtərəfli layihə və təşəbbüslər çərçivəsində əməkdaşlığı" mövzusuna həsr edilmiş Ekspert Şurasının V iclası keçirilib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin moderatorluğu ilə keçirilən iclasda Rusiya-Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlər, regional və qlobal gündəmin müxtəlif məsələləri əsas müzakirə mövzuları olub.
Fərid Şəfiyev bildirdi ki, 2021-ci ildən fəaliyyət göstərən Ekspert Şurasının fəaliyyəti müsbət məqamlarla yadda qalıb. O, iki ölkə beyin mərkəzlərinin birgə əməkdaşlığı ilə hazırlanan ortaq layihə və məruzələrin qarşılıqlı əməkdaşlığa töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev iki ölkə arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib və Müttəfiqlik Qarşılıqlı Fəaliyyəti haqqında Bəyannaməni ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılan ardıcıl addımların məntiqi yekunu kimi xarakterizə edib.
Onun sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə də əməkdaşlıq inkişaf etməkdədir.
"Qeyd edilənlərdə iki dövlət rəhbəri arasındakı yüksək səviyyəli qarşılıqlı anlaşmanın da payı böyükdür".
Ekspert Şurasının fəaliyyətini müsbət qiymətləndirən Rusiya Federasiyası Prezidentinin xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr idarəsinin rəisi İqor Maslov 2022-ci ildə ikitərəfli münasibətlərin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu, ikitərəfli gündəmin daha da genişləndiyini, regional və qlobal problematikanın bir çox məsələlərini əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Ekspert Şurasının toplantılarının praktiki nəticələr verdiyini vurğulayan Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin bütün istiqamətlər üzrə müsbət dinamika üzrə inkişaf etdiyini qeyd edib, ikitərəfli münasibətlərin regional baxımdan da əhəmiyyətinə diqqət çəkib.
Daha sonra çıxış edən Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Yevdokimov Rusiyanın Cənubi Qafqazda sülh və çiçəklənmədə maraqlı olduğunu, Bakı və İrəvan arasında normallaşmaya töhfə verməyə hazır olduğunu qeyd etdi.
Rusiya Beynəlxalq Məsələlər Şurasının baş direktoru İvan Timofeyev isə iki ölkə arasındakı hökumətlərarası və parlamentlərarası münasibətlərin məmnunluq doğurduğunu diqqətə çatdırıb.
Ekspert Şurası öz işini "Rusiya-Azərbaycan müttəfiqlik qarşılıqlı əlaqələrinin prioritetləri” və “Rusiya və Azərbaycanın regional tərəfdaşlığının aktual formatları və aspektləri” mövzularında panel sessiyaları ilə davam etdirib.
Yekunda növbəti dövr üçün fəaliyyət planı müzakirəyə qoyulub və kommünike qəbul edilib.
28 İyun 2024 - 12:05
AZƏRBAYCAN-MİSİR ƏLAQƏLƏRİNİN TARİXİ VƏ PERSPEKTİVLƏRİ
28 May 2024 - 11:05
Peruca universitetində "Azərbaycan-İtaliya: Yeni enerji siyasəti və ikitərəfli münasibətlər" mövzusunda tədbir keçirilib

Состоялось Пятое заседание Российско-Азербайджанского экспертного совета (РАЭС)
В Баку состоялось Пятое заседание Российско-Азербайджанского экспертного совета (РАЭС) на тему «Сотрудничество России и Азербайджана в рамках многосторонних проектов и инициатив».
При модераторстве Председателя правления ЦАМО Фарида Шафиева стороны обсудили различные вопросы региональной и глобальной повестки дня, а также двухстороннее сотрудничество Азербайджана и России.
Ф.Шафиев подчеркнул положительную динамику деятельности РАЭС, действующего с 2021 года. Он отметил, что совместные проекты и отчеты, подготовленные в результате взаимодействия аналитических центров двух стран, способствуют двухстороннему сотрудничеству.
Помощник Президента Азербайджанской Республики – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Азербайджанской Республики Хикмет Гаджиев отметил, что отношения между двумя странами находятся на высоком уровне и охарактеризовал Декларацию о взаимном сотрудничестве как логическое завершение последовательных шагов, предпринятых в направлении укрепления двусторонних отношений.
По его словам, сотрудничество между Азербайджаном и Россией развивается по всем направлениям, в том числе в экономической, гуманитарной и других сферах.
«В данном вопросе высокий уровень взаимопонимания между главами государств также играет важную роль.»
Положительно оценивая деятельность экспертного совета, начальник Управления Президента Российской Федерации по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Игорь Маслов отметил, что в 2022 году двусторонние отношения между Азербайджаном и Россией вышли на новый уровень, двусторонняя повестка дня стала включать в себя большее количество вопросов, и на данный момент она охватывает обширный спектр региональных и глобальных проблем.
Эльшад Искандеров, Посол по особым поручениям МИД Азербайджана, подчеркнул, что заседания экспертного совета дали практические результаты.
Посол РФ в Азербайджане Михаил Евдокимов в своем выступлении отметил, что Россия заинтересована в мире и процветании на Южном Кавказе и готова способствовать нормализации отношений между Баку и Ереваном.
Генеральный директор Российского совета по международным делам Иван Тимофеев отметил, что межправительственные и межпарламентские отношения между двумя странами находятся на высоком уровне.
Экспертный совет продолжил свою работу панельными заседаниями на тему «Приоритеты российско-азербайджанского союзнического взаимодействия» и «Актуальные форматы и аспекты регионального сотрудничества России и Азербайджана».