Bakı Limanı Trans-Avrasiya ticarətini asanlaşdırır (Birinci hissə)
2024-cü ilin dekabr ayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakı Limanının genişləndirilməsinin ikinci mərhələsinə başlamaq üçün 12 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya ayrılmasına göstəriş verib. Bu mərhələ limanın illik yükaşırma qabiliyyətini 15 milyon tondan 25 milyon tona qədər artırmağı hədəfləyir. Rusiyanın Ukraynaya qarşı başladığı genişmiqyaslı hərbi müdaxilə və buna cavab olaraq Qərbin tətbiq etdiyi sanksiyalar səbəbilə bölgədə davam edən geosiyasi qeyri-sabitlik mövcud ticarət marşrutlarını pozub. Bu geosiyasi təlatümlər Azərbaycanın Avropa ilə Asiya arasında yerləşən bir tranzit dövləti kimi əhəmiyyətini daha da artırır. Bakı Limanı isə İpək Yolu üzərindəki strateji mövqeyindən istifadə edərək şərq-qərb istiqamətində əlaqə üçün əsas nəqliyyat qovşağına çevrilməyi hədəfləyir.
Azərbaycan ərazisindən keçən Orta Dəhliz (və ya Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu) Çin Xalq Respublikası (ÇXR) ilə Avropa arasında Rusiyanı yan keçən yeganə əlverişli quru ticarət marşrutu olan önəm qazanmışdır. Şimal Dəhlizi boyunca yaranmış fasilələr və problemlər səbəbindən Avrasiya ölkələri və biznes subyektləri alternativ ticarət marşrutları axtarışına çıxarkən Bakı üzərindən keçən Orta Dəhliz həyati əhəmiyyət daşıyan bir arteriyaya çevrilib.
Xəzər dənizinin qərb sahilində yerləşən Bakı Limanı son illərdə ticarət üçün əsas mərkəzlərdən birinə çevrilib. Azərbaycan regional və qlobal tərəfdaşlarla birgə Bakı Limanını dayanıqlı əlaqə və logistika mərkəzinə çevirmək istiqamətində ciddi addımlar atır. 2010-cu illərdə Azərbaycan hökuməti Bakı Limanının köçürülməsi və inkişafı üzrə genişmiqyaslı bir layihə həyata keçirmişdi. Şəhərin mərkəzində yerləşən, məhdud imkanlara malik liman infrastrukturu ləğv edilərək, Bakıdan təxminən 70 kilometr (43,5 mil) cənubda yerləşən Ələt qəsəbəsində yeni liman kompleksi inşa olunmuşdu ki, bu da limanın genişlənməsi üçün əlverişli şərait yaratdı. 2018-ci ilin may ayında Prezident İlham Əliyev Ələtdəki yeni Bakı Limanının açılışını etdi. Liman 400 hektar (təxminən 1,5 kvadrat mil) ərazini əhatə edir. İnkişafın birinci mərhələsində limanın illik yükdaşıma qabiliyyəti 15 milyon tona çatdırılıb, o cümlədən 100 min iyirmi futluq ekvivalent konteynerin (TEU) daşınması mümkün olmuşdur. Limanda müasir bərə terminalları, dəmir yolu bağlantıları, anbar sahələri və azad ticarət zonası yaradılmış, bu isə onu tammiqyaslı bir logistika qovşağına çevirmişdir.
2024-cü ilin dekabrında Prezident İlham Əliyev tərəfindən elan edilmiş genişləndirmənin ikinci mərhələsi limanın illik yükaşırma qabiliyyətini 25 milyon ton yükə və 500,000 iyirmi futluq ekvivalent konteynerə (TEU) çatdırmağı hədəfləyir. Genişləndirmə planına yeni konteyner terminallarının tikintisi, əlavə lövbərlərin yaradılması və artan ticarət həcmini qarşılamaq üçün dəmir yolu ilə inteqrasiya olunmuş intermodal imkanların təkmilləşdirilməsi daxildir. Əgər Orta Dəhliz boyunca mövcud olan logistik maneələr aradan qaldırılarsa, 2035-ci ilə qədər Bakı Limanının konteyner ötürmə qabiliyyəti üç dəfə artırıla bilər.

Первая часть статьи советника Центра Анализа Международных Отношений (ЦАМО) Вусала Гулиева под названием «Бакинский Порт способствует трансевразийской торговле» была опубликована на сайте «Jamestown Foundation».
В Декабре 2024 года Президент Азербайджана Ильхам Алиев санкционировал инвестицию в размере 12 миллионов долларов для начала второй фазы расширения Бакинского Порта. Цель этой фазы является увеличить годовую грузоподъемность порта с 15 миллионов до 25 миллионов тонн. Продолжающаяся геополитическая нестабильность в регионе после крупномасштабного военного вмешательства России в Украину и применение в ответ Западных санкций нарушает существующие торговые маршруты. Эти геополитические потрясения подчеркивают важность расположения Азербайджана между Европой и Азией как транзитного государства. Бакинский Порт использует свое стратегическое расположение вдоль Шелкового пути, чтобы стать ключевым узлом для соединения востока с западом.
Средней Коридор (или Транскаспийский международный транспортный маршрут), проходящий через Азербайджан, приобрел известность как единственный торговый маршрут между Китайской Народной Республикой и Европой в обход России. Поскольку перебои в работе Северного коридора заставляют евразийские страны и предприятия искать альтернативные торговые пути, маршрут Среднего коридора через Баку стал важнейшей артерией для евразийских стран, которые находятся в поиске альтернативных транспортных маршрутов.
Бакинский Порт, расположенный на Западном берегу Каспийского моря, стал важным центром торговли в последние годы.  Азербайджан, вместе со своими региональными и мировыми партнерами, предпринимает серьезные шаги для трансформации Порта в центр устойчивой взаимосвязанности и логистики. В 2010-х годах Азербайджанское государство реализовало крупномасштабный проект для перемещения и развития Бакинского Порта. Ограниченная инфраструктура порта была разобрана и был построен новый комплекс в поселке Алят, в 70 километрах к югу от Баку, создав выгодные условия для расширения порта. В мае 2018 года президент Ильхам Алиев открыл новый Бакинский порт, занимающий площадь в 400 гектаров (около 1,5 квадратных миль). Первая фаза развития увеличила годовую пропускную способность Баку до 15 миллионов тонн грузов, включая 100 000 контейнеров двадцатифутового эквивалента (TEU). Порт имеет современные паромные терминалы, железнодорожные пути, склады и зону свободной торговли, что превращает его в полномасштабный логистический центр.
Цель второй фазы расширения, о которой заявил Президент Ильхам Алиев в декабре 2024 года, является повышение годовой пропускной способности порта до 25 миллионов тонн грузов и 500 000 TEU с постоянными усилиями по управлению проектами. В план расширения входит строительство новых контейнерных терминалов, создание дополнительных причалов и совершенствование железнодорожно-интегрированных интермодальных объектов для удовлетворения растущего объема торговли. Если существующие логистические узкие места вдоль Среднего Коридора будут устранены, пропускная способность контейнеров Бакинского Порта к 2035 году может увеличиться в три раза.