BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Şahmar Hacıyevin “news.az” saytında “Azərbaycan COP29-a ev sahibliyi etməklə yaşıl enerjiyə keçidi sürətləndirir” başlıqlı məqaləsi dərc olunub.
Şahmar Hacıyev qeyd edir ki, 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunması ölkənin ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim fəaliyyətlərinə sadiq olduğunu nümayiş etdirir.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan özünü etibarlı enerji tərəfdaşı və qlobal istiləşməyə qarşı mübarizədə beynəlxalq ictimaiyyətin məsuliyyətli üzvü olaraq sübut edib.
“Neft-qaz ehtiyatları ilə zəngin olmasına və enerji təminatını əsasən bu mənbələr hesabına təmin etməsinə baxmayaraq, Azərbaycan dayanıqlı enerji gələcəyini və “yaşıl iqtisadiyyatı” dəstəkləyir. Bu məqsədlə, Azərbaycan artıq “yaşıl enerji”yə keçid prosesini başladıb. İqlim dəyişikliyi ilə bağlı Paris sazişinin imzalanmasından sonra ölkə istixana qazlarının həcmini 2030-cu ilə qədər 35%, 2050-ci ilə qədər 40% azaltmağı hədəfləyir. Həmçinin, bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın təmiz enerji strategiyasının əsas hissəsinə çevrilib. Bu potensial təbii qazı ixrac üçün saxlamağa imkan verəcək,”-deyə Şahmar Hacıyev bildirib.
Sonda müəllif qeyd edir ki, COP29 infrastrukturun, rəqəmsal texnologiyanın və turizmin inkişafına töhfə verəcək. Eyni zamanda, COP29 Cənubi Qafqazda regional sülhə də təkan verə bilər. Beləliklə, COP29 Azərbaycan üçün bərpaolunan enerji mənbələrinin daha geniş istifadəni dəstəkləyə və yaşıl keçidi sürətləndirə bilər.

Статья старшего советника ЦАМО Шахмара Гаджиева под названием «Азербайджан ускоряет переход к зеленой энергетике путем проведения COP29» была опубликована на сайте news.az.
Шахмар Гаджиев отмечает, что объявление 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира» показывает, что страна привержена делу защиты окружающей среды и климата.
По его словам, Азербайджан зарекомендовал себя как надежный энергетический партнер и ответственный член международного сообщества в борьбе с глобальным потеплением.
«Несмотря на то, что страна богата ископаемым топливом, а ее энергетический баланс в значительной степени сконцентрирован на ископаемом топливе (нефти и природном газе), Азербайджан поддерживает устойчивое энергетическое будущее и зеленую экономику. По этой причине Азербайджан уже начал процесс перехода к «зеленой энергетике». После подписания Парижского соглашения по изменению климата страна намерена сократить выбросы парниковых газов на 35% к 2030 году и на 40% к 2050 году. Также развитие возобновляемых источников энергии стало основной частью стратегия чистой энергии Азербайджана. Этот потенциал позволит хранить природный газ для экспорта», - отметил Шахмар Гаджиев.
В заключение автор отмечает, что COP29 будет способствовать развитию инфраструктуры, цифровых технологий и туризма. В то же время COP29 может также способствовать установлению мира на Южном Кавказе. Таким образом, COP29 может поддержать более широкое использование возобновляемых источников энергии и ускорить переход к зеленой энергии в Азербайджане.