Azərbaycan və Çin daha dərin Avrasiya müttəfiqliyi qurur
BMTM-in Avrasiya və Şərqi Asiya regionu üzrə eksperti Vüsal Quliyevin “Azərbaycan və Çin daha dərin Avrasiya müttəfiqliyi qurur” sərlövhəli məqaləsi Caspian Post nəşrində dərc edilib.
Məqalədə qeyd edilir ki, 2025-ci il aprelin 23-də Pekində Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanaşı fotosu xüsusi rəmzi məna daşıyır.
V. Quliyev bildirir ki, liderlərin “Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlığın Qurulmasına dair Birgə Bəyanat”ı imzalaması təkcə diplomatik protokola uyğun bir mərasim deyildi.
“Bu, Avrasiyanın nəqliyyat və bağlantılar, enerji geosiyasəti və strateji qüvvələr balansında ciddi dəyişikliklərə yol açacaq münasibətlər sisteminin dərinləşdirilməsinin təzahürü idi”.
Müəllif  məqalədə Prezident İlham Əliyevin Pekində yüksək səviyyədə qarşılanmasına xüsusi diqqət çəkir:
“Ona tam dövlət protokoluna uyğun olaraq—Böyük Xalq Yığıncağı Sarayında keçirilən rəsmi qarşılama mərasimi və Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin ilə birinci xanım Penq Liyuanın ev sahibliyi etdiyi dövlət ziyafəti ilə yüksək ehtiram göstərildi. Bu rəmzi jestlər səfərin siyasi mahiyyətini və iki ölkə arasında əlaqələrin dərinləşməsini əyani şəkildə nümayiş etdirdi. Səfərin ən mühüm nəticəsi isə Çin və Azərbaycan arasında "Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq" münasibətlərinin təsis olunmasına dair birgə bəyannamənin imzalanması oldu. Bu status Çin tərəfindən yalnız xüsusi əhəmiyyət daşıyan tərəfdaşlara verilir. Prezident Si Cinpin bəyan etdi ki, məqsəd “Çin ilə Azərbaycan arasında bütün sahələri əhatə edən əməkdaşlığın yeni mərhələsini başlatmaqdır””.
V. Quliyev əlavə edir ki, bərpaolunan enerji sahəsi bu səfərin əsas istiqamətlərindən biri kimi xüsusi önəm daşıyırdı və Azərbaycanın regional “Yaşıl Enerji Mərkəzi”nə çevrilmək istiqamətindəki strateji hədəflərinə töhfə verir.
“Bu çərçivədə Çin şirkətləri və investisiyaları ilə əlaqəli mühüm layihələr üzrə çoxsaylı sazişlər imzalanmışdır. Bu layihələr sırasında 100 MVt gücündə Qobustan Günəş Elektrik Stansiyası, Xəzər dənizində reallaşdırılması nəzərdə tutulan 2 QVt-lıq dəniz külək elektrik stansiyası, Füzuli rayonunda inşa edilməsi planlaşdırılan 160 MVt-lıq günəş elektrik stansiyası, eləcə də Bakı şəhəri yaxınlığında yerləşən Böyükşor gölündə yaradılacaq 100 MVt gücündə innovativ üzən günəş elektrik stansiyası və 30 MVt·saatlıq batareya enerji saxlanma sistemi yer alır. Bundan əlavə, imzalanmış digər razılaşmalar 260 MVt həcmində əlavə günəş enerjisi generasiya gücünü, kiçik tutumlu (2 MVt) külək enerjisi layihələrini və bərpaolunan enerji mənbələrinin elektrik enerjisi şəbəkəsinə inteqrasiyasına dair institusional əməkdaşlığı əhatə edir. Bütün bu təşəbbüslər Çini Azərbaycanın enerji sektoru üzrə təkcə tərəfdaş deyil, eyni zamanda enerji şaxələndirməsi məqsədlərinin reallaşdırılmasında əsas maliyyə və texnoloji təminatçı kimi ön plana çıxarır”.

Статья советника Центра Анализа Международных Отношений (ЦАМО) Вусала Гулиева под названием «Азербайджан и Китай формируют более глубокую евразийскую ось» была опубликована на сайтaх «news.az» и «The Caspian Post».
Автор отметил, что образ на фотографии Председателя КНР Си Цзиньпина и Президента Азербайджана Ильхама Алиева, стоящих бок о бок в Большом зале народных собраний в Пекине 23 апреля 2025 года, имеет особый резонанс. Подписание «Совместного заявления о создании всестороннего стратегического партнерства» — это гораздо больше, чем обычная дипломатическая церемония. Это осознанный шаг вперед в отношениях, призванных изменить взаимосвязанность, энергетическую динамику и стратегический баланс Евразии.
Прием президента Алиева в Пекине подчеркнул значимость визита. Президент Азербайджана был встречен со всеми государственными почестями, включая официальную церемонию приветствия в Доме народных собраний и официальный банкет, организованный председателем Си и первой леди Пэн Лиюань. Это подтвердило то, что отношения между двумя странами вышли на новый уровень и имеют целую серию геополитических, экономических и социальных выгод для обеих стран.
Одним из основных направлений была возобновляемая энергия, поддерживающая амбиции Азербайджана стать региональным «зеленым энергетическим хабом». Были подписаны соглашения по проектам с участием Китайских компаний и инвестиций. Это включает солнечную электростанцию в Гобустане с мощностью 100 МВт, знаковый проект по морской ветровой электростанции мощностью 2 ГВт в Каспийском море, солнечную электростанцию с мощностью 160 МВт, потенциально в Физули, и инновационную плавучую солнечную установку с мощностью 100 МВт на озере Беюкшор, недалеко от Баку, в сочетании с системой хранения энергии на основе аккумуляторной батареи емкостью 30 МВт·ч. Дополнительно были согласованы меньшие ветровые проекты (2 МВт).
Автор отметил, что сотрудничество в области безопасности, правосудия и отмена визового режима, указывают на более интегрированное, системное партнерство, отражающее глубокое стратегическое соответствие, а не просто серию сделок.
Учитывая сложную геополитическую ситуацию и нестабильность, связанную с другими логистическими маршрутами, продвижение в отношениях стран приведет к усилению статуса Среднего Коридора. Наряду с серией других соглашений, которые углубят отношения между странами, партнерство с Азербайджаном облегчит задачу Китая организовать диверсифицированную и стабильную поставку энергии и безопасных торговых путей, которые соединяют страну с Европейскими рынками. Южный Кавказ и Центральная Азия являются ключевой частью этого проекта.
Автор подчеркнул, что для Азербайджана, этот прорыв является символом своей стратегической автономии на международной арене и способности вести сбалансированную внешнюю политику. Обеспечивая свою экономическую независимость, страна имеет тесные отношения с Турцией, Израилем и странами Средней Азии. Именно поэтому, сближение с Китаем это значительное укрепление одного из важнейших векторов стратегическом портфеля Баку. По словам Президента Алиева, нынешняя фаза является «исторической» и однозначно сыграет важную роль в формировании региональной торговли и энергетической архитектуры.