“Ermənistanın mövqeyi Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı irəliləyişə kölgə salır və onun alovlanmasına aparır”
2019-06-18 05:00
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin eksperti Şahmar Hacıyevin Avropanın nüfuzlu "Modern Diplomacy" nəşrində məqaləsi dərc olunub. “Ermənistanın mövqeyi Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı irəliləyişə kölgə salır və onun alovlanmasına aparır” adlı məqalədə deyilir ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında yaranmış münaqişə regionda qeyri-sabit vəziyyətin yaranmasına gətirib çıxaran ən faciəli və uzun müddət davam edən münaqişələrdən biridir. 1994-cü ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsini dayandırmaq üçün tərəflər arasında əldə olunmuş atəşkəs razılaşmasından sonra Azərbaycan və Ermənistan bu qanlı münaqişəni sülh yolu ilə həll etmək məqsədilə diplomatik səylərə start verdilər. Lakin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələrinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh danışıqları onilliklər ərzində davam edir və bu proses sülhə nail olmaq istiqamətində hələ heç bir ciddi nəticə vermir. Münaqişə zonasında mövcud status-kvonun saxlanılması Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyətin davam etdirilməsi və işğalçılıq siyasətinin legitimləşdirilməsi məqsədilə bu günə kimi Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən dəstəklənir. Lakin 2016-ci ilin aprelində baş vermiş dörd günlük müharibə mövcud status-kvonun nə qədər təhlükəli olduğunu nümayiş etdirdi.
Yazıda bildirilir ki, 2018-ci ildə Ermənistanda baş vermiş “məxməri inqilab” nəticəsində “Qarabağ klanı”nı təmsil edən Serj Sarkisyan hökumətinin devrilməsindən sonra yeni baş nazir Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlməsi ilə Yerevanda yeni hökumətin əvvəlki işğalçı siyasətinə son qoyaraq sülhü seçəcəyinə dair ümidlər var idi. Ermənistanda baş vermiş “məxməri inqilab” dan sonra iyul ayının 11-də Azərbaycanın və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarov və Zöhrab Mnatsakanyanın ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Brüsseldə ilk görüşü keçirildi. Görüş zamanı əsasən mövcud danışıqlar formatının davam etdirilməsi, danışıqlar prosesinin irəli aparılması üçün növbəti addımlara dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın ilk rəsmi görüşü 2019-cu il martın 29-da Vyanada baş tutub. Prezident İlham Əliyevin Rusiyanın TASS informasiya agentliyinə müsahibəsində “Biz insanlararası təmaslar zamanı etimad tədbirlərinin möhkəmləndirilməsinə dair məsələləri müzakirə etdik. Əsas odur ki, danışıqların formatı dəyişilməz qalır. Danışıqlar uzun illər olduğu kimi Ermənistanla Azərbaycan arasında aparılır”, - deyə bildirib.
Təəssüf ki, yuxarıda qeyd olunan danışıqlara və müsbət fikirlərə baxmayaraq, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan münaqişə ilə bağlı işğalçılıq siyasətini davam etdirməyə üstünlük verdi. Daha sonra o, hətta "sülh üçün torpaq" müzakirəsinə razılaşmayacağını vurğuladı. N.Paşinyanın işğal olunmuş ərazilərdə yaradılmış separatçı rejimin (tanınmamış “Dağlıq Qarabağ respublikası”nın) danışıqlar prosesinə cəlb edilməsi tələbi ilə münaqişə zonasında status-kvonu qorumaq məqsədi daşıdığı aydın görünür.
Proseslər aydın şəkildə göstərir ki, Ermənistandakı yeni hökumət Azərbaycanla sülh əldə etmək üçün kompromisə hazır deyil. Konstruktiv danışıqlar əvəzinə, onlar nifrətə üstünlük verirlər. Buna misal olaraq, mayın 29-da Bakıda keçirilən UEFA Avropa Liqasının finalında “Arsenal” futbol klubunun erməni əsilli futbolçusu Henrik Mxitaryan Azərbaycan Hökumətinin zəmanət verdiyi yüksək təhlükəsizlik təminatına baxmayaraq, Bakıya səfər etməyib. Futbolçunun seçimi yalnız "çirkli" siyasi oyunun bir hissəsi kimi qəbul edilib. Nikol Paşinyan da hətta öz Tvitter səhifəsində Mxitaryanın mövqeyini yüksək qiymətləndirib. Baxmayaraq ki, bir çox erməni idmançıları “Bakı- 2015” Avropa Oyunlarında və Azərbaycanda təşkil edilmiş bir sıra beynəlxalq tədbirlərdə iştirak ediblər və onlar üçün heç bir təhlükə yaranmayıb.
Ümumiyyətlə, idmançılar münaqişə və nifrət halları zamanı çox müsbət rol oynaya bilərlər. Misal üçün, Stenford Universitetinin tədqiqatçıları qeyd edirlər ki, “Liverpul”un Misir əsilli futbolçusu Məhəmməd Salahın müsbət təsiri meydandan kənarda da olub. 2017-ci ildə onun futbol klubu ilə müqavilə imzalamasından sonra “Liverpul” ətrafında nifrət və İslama qarşı mənfi yanaşma azalıb. O, vurduğu hər qoldan sonra şükür səcdəsinə gedir. “Liverpul” azarkeşləri isə “əgər o, çox qol vursa, mən də müsəlman olacağam” deyərək dəstək olurlar. Henrik Mxitaryan da Bakıya gəlməklə digər ermənilərə sülh mesajı çatdıra bilərdi.
Müəllif yazır ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təxribatı davam edir. Belə ki, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin Azərbaycana səfəri zamanı mayın 30-da düşmən tərəfindən açılan snayper atəşi nəticəsində Azərbaycan Ordusunun zabiti şəhid oldu. İyunun 9-da isə düşmən tərəfindən açılan snayper atəşi nəticəsində başqa bir əsgərimiz şəhid olub və Ermənistan Müdafiə Nazirliyi Azərbaycan əsgərini öldürən şəxsi mükafatlandırıb. Bu hadisələr Ermənistan tərəfdə də oxşar itkilərə səbəb olub. Bundan əlavə, iyunun 12-də Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin aviasiya vasitələrinin planlı təlim uçuşları zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri “Osa” zenit-raket kompleksini tətbiq etməklə aviasiya vasitələrini vurmağa cəhd edib.
“Yuxarıda sadalanan bütün faktlar təsdiq edir ki, Ermənistanın yeni hökuməti köhnə mexanizmə sadiqdir və de-fakto Dağlıq Qarabağı müstəqil tərəf kimi təqdim etməklə danışıqlar formatını dəyişmək və münaqişədə status-kvonu saxlamağa çalışır. Bu münaqişə hər iki xalqın iztirabına səbəb olub və müharibə davam etdiyi müddətdə hər iki tərəfdən itkilər yenə olacaq. Ermənistanlı jurnalist, ictimai xadim Suzan Caginyan qeyd edib ki, Sarkisyan və Koçaryan xalqı məhv edir, əgər onlar öz hakimiyyətlərini davam etdirsələr, gələcəkdə erməni xalqı olmayacaq. “Məxməri inqilab”dan sonra erməni xalqı bir rejimi dəyişdirməyə müvəffəq olub və indi Ermənistanın yeni hökuməti əhalini sülhə hazırlamaq və regional iqtisadi əməkdaşlıqdan faydalanmaq üçün bütün imkanlara malikdir. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həll edildikdən sonra erməni xalqı Azərbaycanın mövcud regional iqtisadi əməkdaşlıq imkanlarından digər tərəfdaşlarla birgə faydalana biləcək”, - deyə məqalədə bildirilir.

Armenia’s position blurred the progress for the Nagorno-Karabakh conflict and leads to an escalation
2019-06-18 05:00
The conflict between two South Caucasus countries – Armenia and Azerbaijan over the Nagorno-Karabakh became as one of the bloodiest and long-lasting conflicts contributing to instability in the region. After a ceasefire agreement signed in 1994 halting the armed skirmishes in the Nagorno-Karabakh conflict zone, Armenia and Azerbaijan pursued, albeit a fragile, diplomatic negotiations to reach a peaceful end to this bloody conflict.
However, peace talks between Armenia and Azerbaijan mediated by the OSCE Minsk Group co-chairing countries (namely the US, France and Russia) have been lasting for decades without any tangible results to achieve total peace. The current status-quo in the conflict zone was mainly favored by Armenian leadership until today in order to continue illegal activities in the occupied territories and seek for legitimacy for its occupation policy.  However, four-day April 2016 fights demonstrated once again that status quo in the Nagorno-Karabakh conflict zone is very indeed dangerous.
All these developments clearly show that the status quo in the conflict zone should be changed as soon as possible, because such situation cannot be kept “frozen” any more. Any tangible result on the conflict resolution requires, first of all, Armenia to take finally result-oriented actions in order to achieve peace and prosperity in the region.
Following the government change in Armenia in 2018 with the fall of the government of Serzh Sargsyan composed of so-called “Karabakh clan” and take-over of ruling by Nikol Pashinyan (as a new Prime Minister) through mass protests against corruption and cronyism in Armenia, there was hope that the new government in Yerevan would change the situation and choose peace instead of sticking to the previous government’s policy of occupation.
The first high-level meeting (since the velvet revolution in Armenia) between Azerbaijan and Armenian foreign ministers took place on 11 July 2018 in Brussels with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Actually, in the first meeting the Ministers discussed the certain parameters for re-engaging in substantive negotiations and vowed to take confidence-building measures. These meetings were conducted regularly until and after the first official meeting of head of states of Azerbaijan and Armenia in Vienna in 2019.
The first official meeting between Azerbaijan’s President Ilham Aliyev and Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan was held on 29 March 2019 in Vienna. In an interview to the Russian TASS news agency President Ilham Aliyev noted “we have discussed the issues related to strengthening trust measures during contacts between people and the negotiating process should be supported by humanitarian measures”. President Aliyev also emphasized that “it is of huge importance that the format of talks remained unchanged and only Armenia and Azerbaijan discuss their problems as it was many years before”.
Prime Minister Pashinyan also regarded “the meeting as positive”, but he ruled out “that there has been a breakthrough in the negotiation process, or an evolution”.
Unfortunately, despite all aforementioned talks and positive thoughts, Pashinyan changed his position and started to support the previous Armenian policies on the conflict. Later, he even said that he will not engage in any discussions of “land for peace”. Pashinyan also demands that the format of negotiations should be expanded from the current bilateral format to include officials from the separatist regime (so-called “Nagorno-Karabakh Republic”) established in the occupied territories of Azerbaijan. It is very obvious that Pashinyan’s that proposal aims to maneuver in the negotiations or to preserve the status-quo in the conflict zone. Whereas, it seems unacceptable for Azerbaijan when Azerbaijani population of Nagorno-Karabakh region, which were forced to leave their homes and became refugees, are not considered in this regard.
The process clearly illustrates that new Armenian government is not ready for compromise to reach a peace with Azerbaijan. Instead of constructive engagement, they opted for sticking to hate speech. For instance, during the UEFA Europa League Final in Baku (29 May 2019) Arsenal’s player Henrikh Mkhitaryan (of Armenian origin) refused to visit Baku despite all high security guarantee promised by Azerbaijani government. His choice was regarded as being part of a “dirty” political game instead of playing football. Nikol Pashinyan even hailed his position in his twitter feed. Whereas, until now, many Armenian athletes participated at the Baku 2015 European Games, and many others at the international events hosted by Azerbaijan, and there were no threats and incidents for them.
In general, sportsmen may have a very positive role in conflict and hate situations. For instance, according to researchers from Stanford University, Liverpool’s Egyptian football striker Mo Salah effect is having an impact beyond the stadium walls, who found a drop in hate crimes around Liverpool since Salah signed with the club in June 2017. Mo Salah often celebrates goals by dropping to his knees and touching his forehead to the grass in the sujood (an Islamic prayer position), while Liverpool fans have a chant that goes: “If he scores another few, then I’ll be Muslim, too”. Henrikh Mkhitaryan with arrival to Baku could also use this opportunity to convey a peace message to other Armenians.
The short-term environment of peace was deteriorated by another provocation by Armenia against Azerbaijan. On 30 May 2019, during the OSCE Minsk Group co-chairs’ visit to Azerbaijan, Azerbaijani officer was killed by an Armenian sniper shot. On 9 June 2019 another Azerbaijani soldier was killed by the Armenian side, and Armenian Defense Minister awarded that who executed the Azerbaijani servicemen. These military incidents were followed by proportional casualties in Armenians’ side as well. Moreover, on June 12, 2019, Azerbaijan’s trainer plane has been detected and targeted by Armenian anti-aircraft missile system at the frontline (on Fizuli direction), but no incident was registered.
All aforementioned facts confirm that Armenian new government sticks to old mechanism, and all attempts to change the format of negotiations to present de-facto Nagorno-Karabakh as an independent party are just a maneuver to maintain the status-quo in the conflict. It is necessary to consider that, the conflict hitherto causes violence and human suffering for both nations, and without tangible results, further civil and military causalities will be from both sides. Both Armenian and Azerbaijan people suffered enough from this bloody conflict, and it is very time to achieve a peace in the region. As the Armenian journalist, social activist Susan Jaghinyan emphasized – “Sargsyan and Kocharyan destroy[ed] the people, if they continue[d] their rule, the Armenian people [would] not exist in the future”.  After Velvet Revolution, Armenian people managed to change a regime, and now Armenian new government has all chances to prepare its population for peace and benefit from the regional economic cooperation. As soon as the Nagorno-Karabakh conflict resolves, the Armenian people will be able to benefit from the opportunities of the current regional economic cooperation of Azerbaijan with other partners.
https://moderndiplomacy.eu/2019/06/19/armenias-position-blurred-the-progress-for-the-nagorno-karabakh-conflict-and-leads-to-an-escalation/