BMTM-in şöbə müdiri Cavid Vəliyevin “Azərbaycan və Ermənistan arasında növbəti razılıq” başlıqlı məqaləsi “Yeni Şafak” nəşrində dərc edilib.
C. Vəliyev qeyd edir ki, son dövrlər Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesi çərçivəsində vacib hadisələr baş verir.
“17 aprel tarixindən etibarən Rusiya sülhməramlı qüvvələri Qarabağdan çıxmağa başladı. Ardınca 19 aprel tarixli delimitasiya komissiyalarının 8-ci iclasında Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş 4 kəndin 15 maya qədər Azərbaycana təhvil verilməsi ilə bağlı razılıq əldə olundu”.
İkinci Qarabağ müharibəsi bitdikdən sonra regionda baş verən proseslərə və sərhədlərin dəqiqləşdirilməsi istiqamətində indiyədək aparılan danışıqlara nəzər salan C.Vəliyev bildirir ki, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərində yaşanan müsbət məqamlar Fransa mərkəzli Qərb tərəfindən Bakının qarşı tərəfə hücuma hazırlaşması ilə bağlı iddialarını da heçə endirdi.
“Yekun olaraq, iki ölkənin birbaşa təmasları nəticəsində əldə edilən bu qərar sülhə doğru atılan mühüm addımdır. Bu onu göstərir ki, iki ölkə üçüncü tərəflərin müdaxiləsi olmadan müəyyən məsələlər üzrə razılığa gələ bilirlər. Bu həm də sülh razılaşmasının vasitəçi olmadan iki ölkə arasında imzalanma ehtimalını və regionun gələcəyi naminə qarşılıqlı əməkdaşlığa ümidləri artırır”.

The AIR Center’s Head of Department, Javid Valiyev's article entitled “Another step towards normalization between Azerbaijan and Armenia," has been published by "Yeni Şafak."
J. Valiyev touched on the important events taking place in the normalization process between Armenia and Azerbaijan.
"Starting from April 17, Russian peacekeeping forces began to withdraw from Karabakh. Then, at the 8th meeting of the commissions on delimitation on April 19, an agreement was reached on handing over 4 villages occupied by Armenia to Azerbaijan by May 15."
J. Valiyev highlighted the key processes that happened in the region after the end of the Second Karabakh War. According to him, the region has witnessed positive outcomes of the talks between the parties, which in turn turned upside down the French theses claiming possible assault from the Azerbaijani side against Armenia.
"In conclusion, this decision was reached as a result of direct contacts between the two countries and should be considered an important step towards peace. This demonstrates that the two countries can reach an agreement on certain issues without the intervention of third parties. This also increases the possibility of signing a peace agreement between the two countries without a mediator and raises hopes for mutual cooperation for the future of the region."