ADA Universitetinin və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) birgə təşkilatçılığı ilə aprelin 8-də Xankəndi şəhərindəki Qarabağ Universitetində “Yeni dünya nizamına doğru” mövzusunda 7-ci Siyasi Forum baş tutub.
Forumda 44 ölkədən 80-dən çox beynəlxalq ekspert, beyin mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumun açılışında ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev, ADA Universitetinin prorektoru, Milli Məclisin deputatı Fariz İsmayılzadə, Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov, eləcə də Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov çıxış ediblər.
Forumun birinci panelində “Geosiyasi dəyişikliklər və onların regional suverenliyə təsiri” mövzusu müzakirə olunub. Panelə BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev moderatorluq edib. Çıxışçılar qlobal güc balansındakı dəyişikliklərin milli suverenliyə təsiri, bölgədə strateji sabitliyin saxlanması və məsuliyyətli tərəfdaşlıq məsələlərinə toxunublar.
İkinci panel “Yeni dünya nizamı: İqtisadi transformasiya və rəqəmsal inqilabdan gözləntilər” mövzusuna həsr olunub. Panelə ADA Universitetinin prorektoru, Milli Məclisin deputatı Fariz İsmayılzadə moderatorluq edib. Müzakirələrdə iqtisadi müstəqillik, texnologiyaların qlobal güc bölgüsünə təsiri və dayanıqlı inkişaf yanaşmaları gündəmə gətirilib.
Forum iştirakçıları tədbirin Xankəndi şəhərində təşkilini Azərbaycanın bərpa və yenidən inteqrasiya siyasətindəki açıq dialoq və beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi önəmin təzahürü kimi qiymətləndiriblər. Bildirilib ki, bu yanaşma postmünaqişə dövründə Qarabağ regionunun yalnız fiziki bərpasına deyil, eyni zamanda, intellektual və mədəni inkişafına fayda verir.
Tədbir yeni dünya nizamı çərçivəsində qlobal enerji təhlükəsizliyi, regional ticarət, rəqəmsal iqtisadiyyat və təbii sərvətlərin idarə edilməsi ilə bağlı müzakirələrlə davam edib.
Xarici qonaqlar Xankəndi şəhəri ilə tanış olduqdan sonra Bakıya yola düşüblər.
Forumun ikinci hissəsi aprelin 9-da ADA Universitetində keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev açılış nitqi ilə çıxış edərək forum iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
Daha sonra BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov və İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun nümayəndəsi Damyan Krnjeviç-Mişkoviçin müvafiq olaraq moderatoru olduğu “Qlobal Cənub: Çoxqütblülüyün Səsi” və “Regional təhlükəsizliyin və inkişafın formalaşdırılmasında əsas dövlətlərin rolu” mövzularında iki panel müzakirəsi keçirilib.

Khankendi and Baku hosted the 7th Policy Forum, co-organized by ADA University and the AIR Center. The International forum, themed "Facing the New World Order," brought together more than 80 international experts and representatives from think tanks across 44 countries.
Opening remarks were delivered by Hafiz Pashayev, Rector of ADA University, Fariz Ismailzade, Vice Rector of ADA University and member of Azerbaijan’s Milli Majlis, Shahin Bayramov, Rector of Garabagh University, and Emin Huseynov, Special Representative of the President of Azerbaijan in Aghdam, Fuzuli, and Khojavand districts.
The first day of the forum, which was held in Khankendi, featured two panel discussions: "Geopolitical Shifts and Their Impact on Regional Sovereignty," moderated by Farid Shafiyev, Chairman of the Board of the AIR Center; and "New World Order: Expectations from Economic Transformation and the Digital Revolution," moderated by Fariz Ismayilzade, Vice Rector of ADA University.
The first panel explored the impact of changes in the global balance of power on national sovereignty, strategic stability in the region, and accountable partnerships. The second panel focused on economic independence, the impact of technology on the global distribution of power, and sustainable development approaches.
Forum participants described the event in Khankendi as a demonstration of Azerbaijan's commitment to open dialogue and international cooperation in its restoration and reintegration policy.
The event also saw discussions on global energy security, regional trade, and management of digital economy and natural resources in the new world order.
Forum participants toured the city of Khankendi before traveling to Baku.
ADA University hosted the second day of the forum on April 9. The keynote address was delivered by President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Ilham Aliyev. The head of state responded to questions from the forum participants.
The international forum later featured two panel discussions on “Global South: Voice of Multipolarity” and “The Role of Keystone States in Shaping Regional Security and Development” respectively moderated by AIR Center’s Head of Department Vasif Huseynov and Professor of Practice, Director for Policy Research, Analysis and Publications at the Institute for Development and Diplomacy, Damjan Krnjevic Miskovic.