Vyanada Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə “Ermənistan və Azərbaycanda arasında əldə edilmiş tarixi Vaşinqton razılaşmalarından sonra Cənubi Qafqazda sülh və sabitlik” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, 27 Sentyabr - Anım Günü ərəfəsində təşkil olunan və siyasi analitik Harvi Dzodinin moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli, avstriyalı hüquqşünas Qabriel Lanski və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin şöbə müdiri Vasif Hüseynov spiker qismində çıxış ediblər.
Panel müzakirələrində Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsinin tarixçəsi, normallaşma prosesi və 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqtonda əldə olunmuş son razılaşmalar, münaqişənin həllindən sonra regionun iqtisadi-ticarət və nəqliyyat potensialının daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaranmış yeni imkanlar, xüsusilə də Zəngəzur dəhlizinin işə salınması müzakirə olunub.
Tədbir zamanı iki ölkə arasında davamlı sülhün bərqərar olması istiqamətində növbəti addımlar barədə ətraflı məlumat verilib. Bu xüsusda, Ermənistan ilə Azərbaycan arasında sülh sazişinin imzalanmasından sonra Ermənistan konstitusiyasından Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının çıxarılmalı olduğu vurğulanıb. Eyni zamanda kommunikasiyaların açılmasının təkcə Azərbaycanın əsas hissəsinin Naxçıvanla maneəsiz bağlantısını yaratmaqla yanaşı, həmçinin Asiya ilə Avropanı birləşdirən Orta Dəhlizin bundan sonrakı inkişafına töhfə verəcəyi qeyd edilib. Vurğulanıb ki, bu, regionda hamının mənfəət götürə biləcəyi bir sülh layihəsidir.
Bundan əlavə, keçmiş münaqişənin beynəlxalq hüquqi aspektləri, BMT və ATƏT kimi beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərarlar, o cümlədən azərbaycanlı məcburi köçkünlərin geri qayıdış hüququnun təmin edilməsi üçün Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi tərəfindən qəbul edilmiş qərar və onların münaqişənin ədalətli həllinə töhfəsi müzakirə edilib.
Müzakirələr zamanı, həmçinin Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı rol, ölkənin region ölkələri ilə münasibətləri barədə danışılıb.

The Embassy of Azerbaijan in Austria organized a roundtable discussion on the “Peace and Stability in the South Caucasus following the historic Washington Agreements between Armenia and Azerbaijan” in Vienna.
Held on the eve of Remembrance Day of Azerbaijan - September 27, the event was moderated by political analyst Harvey Dzodin.
The other speakers include Rovshan Sadigbayli, Azerbaijan’s Ambassador to Austria; Austrian attorney Gabriel Lansky; and Vasif Huseynov, Head of Department at the Center of Analysis of International Relations (AIR).
The panel discussions addressed the history of the Armenia–Azerbaijan conflict, the normalization process, and the latest agreements reached in Washington on August 8, 2025.
The participants also explored new opportunities for enhancing the region’s economic, trade, and transportation potential following the resolution of the conflict, with particular emphasis on the functioning of the Zangezur Corridor.
During the event, detailed information was provided regarding the next steps toward establishing lasting peace between the two countries. It was emphasized that following the signing of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan, Armenia must remove territorial claims against Azerbaijan from its constitution.
Additionally, the opening of communication routes was highlighted not only as a means to ensure unhindered connectivity between Azerbaijan’s mainland and Nakhchivan, but also as a contribution to the future development of the Middle Corridor linking Asia and Europe. The initiative was described as a peace project that offers mutual benefits for all parties in the region.
The event also featured discussions on the international legal dimensions of the former conflict, including resolutions adopted by global organizations such as the United Nations and the OSCE.
The discussions also touched upon Azerbaijan’s role in ensuring Europe’s energy security and its relations with neighbouring countries in the region.
https://azertag.az/en/xeber/vienna_hosts_roundtable_discussion_on_peace_and_stability_in_the_south_caucasus_on_eve_of_remembrance_day-3765395