Azərbaycan-Qazaxıstan Ekspert Şurasının ikinci iclasına həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
Aprelin 7-də Bakıda Azərbaycan-Qazaxıstan Ekspert Şurasının ikinci iclasına həsr olunmuş hibrid formatında dəyirmi masa keçirilib. BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, ekspert şurası ötən ilin mayında təsis olunub və qısa müddət ərzində artıq ikinci iclası təşkil olunub. Onun sözlərinə görə, ikitərəfli əlaqələri təhlil etmək, həll olunmalı məsələləri danışmaq və ümumilikdə dinamikanı müzakirə etmək üçün bu kimi görüşlər hər zaman aktualdır. Fərid Şəfiyev bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu günlərdə Qazaxıstana planlaşdırılan səfəri də ikitərəfli əlaqələrin inkişafına növbəti təkan verəcək. Onun sözlərinə görə, hazırda Xəzər regionunda çətin siyasi proseslər gedir və bu proseslərlə bağlı ekspertlər səviyyəsində də müzakirələrə ehtiyac var: “Qazaxıstan da regionda etimad və təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi istiqamətində aktiv işləyir. Ümumilikdə, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya tarixi iqtisadi, təhlükəsizlik, nəqliyyat baxımından bir-birinə çox bağlıdır. Hər iki ölkə böyük enerji potensialına malikdir və bu sahədə əməkdaşlıq dünyanın iqtisadi xəritəsində böyük rol oynayır”.
Qazaxıstan Strateji Araşdırmalar İnstitutunun direktoru Yerkin Tukumov bildirib ki, ikitərəfli əlaqələrə dair görüşlərin dinamik şəkildə keçirilməsi iki ölkənin bir birinə marağının artmasının göstəricisidir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin gələn həftə Qazaxıstana nəzərdə tutulan səfəri ikitərəfli əlaqələrin inkişafına impuls verəcək. O həmçinin bildirib ki, əlaqələrin daha da inkişafında Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu, Orta Dəhliz çox böyük potensiala malikdir.
Mərkəz rəhbəri əlavə edib ki, turizm sahəsi də ikitərəfli əlaqələrin inkişafında diqqət edilməli məsələlərdən biridir: “Biz bir-birimizi daha çox tanımalıyıq. Ümid edirəm ki, Bakı ilə Astana arasında yeni reysin açılması buna təkan verəcək”.
Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Ağalar Atamoğlanov bildirib ki, bu gün müzakirə olunacaq məsələlər iki ölkə arasında inteqrasiya proseslərinə müsbət təsir edəcək. Onun sözlərinə görə, ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Qazaxıstanla əlaqələrin inkişafı Azərbaycanın xarici siyasətinin vacib istiqamətlərindən biridir.
Səfir əlavə edib ki, ötən ilin avqustunda Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin  Azərbaycana səfəri zamanı ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın və müttəfiqlik qarşılıqlı münasibətlərinin dərinləşməsi haqqında Bəyannamədə əlaqələrin inkişaf sahələri qeyd olunur.  Onun sözlərinə görə, Azərbaycan-Qazaxıstan əlaqələri türk ölkələrinin inteqrasiyası prosesində vacib rol oynayır.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin müşaviri Jandos Nurmahambetov ötən il iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyinin qeyd olunduğunu deyib və ilin kifayət qədər dinamik proseslərlə yadda qaldığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, əlaqələrin inkişafı artıq sistemli şəkil alıb.
Daha sonra AR XİN-in  Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz, Qərbi və Mərkəzi Asiya idarəsinin rəis müavini Zamin Əliyev, Qazaxıstan “Tətbiqi Etnosiyasi Araşdırmalar İnstitutu”nun direktoru Talqat Kaliyev, AzTV-nin İctimai-siyasi proqramlar Studiyasının direktoru Tofiq Abbasov, Qazaxıstan Strateji Araşdırmalar İnstitutunun Asiyaşünaslıq şöbəsinin baş eksperti Bulat Auelbayev, “STEM Lab” Mərkəzinin direktoru Orxan Yolçuyev, Beynəlxalq Türk Akademiyasının baş eksperti Timur Kozırev çıxış edib. Çıxışlar zamanı Zəngəzur dəhlizinin açılmasının regional inkişaf proseslərinə təsiri, Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ilə əlaqələrinin inkişafı və bu məsələdə Azərbaycan Qazaxıstan ikitərəfli əlaqələrinin rolu, nəqliyyat, enerji dəhlizləri istiqamətində müzakirələr aparılıb.

7 апреля в ЦАМО состоялся круглый стол в гибридном формате, посвященный второму заседанию азербайджано-казахстанского экспертного совета. Как отметил председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев, экспертный совет был создан в мае прошлого года и уже за короткий промежуток времени было организовано второе заседание. По его словам, такие встречи всегда актуальны для анализа двусторонних отношений. Ф.Шафиев оповестил также о том, что запланированный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Казахстан придаст еще один импульс развитию двусторонних отношений. По его словам, сейчас в Каспийском регионе идут сложные политические процессы, и имеется необходимость экспертного обсуждения этих процессов: «Казахстан также ведет активную работу по укреплению доверия и мер безопасности в регионе. В целом история Южного Кавказа и Средней Азии тесно связана друг с другом с точки зрения экономики, безопасности и транспорта. Обе страны обладают большим энергетическим потенциалом, и сотрудничество в этой области играет важную роль на экономической карте мира».
Еркин Тукумов – Директор Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, заявил, что динамичное проведение встреч по двусторонним отношениям является показателем возрастающего интереса двух стран по отношению друг к другу. По его мнению, запланированный визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Казахстан придаст импульс развитию двусторонних отношений. Он также заявил, что Транскаспийский международный транспортный маршрут, Средний коридор, имеет огромный потенциал для дальнейшего развития обеих сторон. Глава центра добавил, что сфера туризма является одной из важных для развития двусторонних отношений: «Мы должны лучше узнать друг друга. Надеюсь, что открытие нового рейса между Баку и Астаной придаст толчок этому».
Посол Азербайджана в Казахстане – Агалар Атамогланов заявил, что вопросы, обсуждаемые во время встречи, окажут положительное влияние на интеграционные процессы между двумя странами. По его словам, развитие двусторонних отношений с Казахстаном в рамках международных организаций является одним из важных направлений внешней политики Азербайджана. Посол добавил, что в ходе визита Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Азербайджан в августе прошлого года были отмечены направления развития отношений в Декларации об углублении взаимоотношений стратегического партнерства и союзничества. По его словам, азербайджано-казахстанские отношения играют важную роль в процессе интеграции тюркских стран.
Советник посольства Казахстана в Азербайджане Жандос Нурмахамбетов сообщил, что в прошлом году отмечалось 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, и подчеркнул, что год запомнился достаточно динамичными процессами. По его словам, развитие отношений уже приняло систематический характер.
Далее выступили, Замин Алиев – Заместитель начальника отдела Восточной Европы, Южного Кавказа, Западной-Центральной Азии МИД Азербайджана, Талгат Калиев – Директор Казахстанского института прикладных этнополитических исследований, Тофиг Аббасов – директор студии общественно-политических программ АзТВ, Булат Ауелбаев – Главный эксперт Казахстанского института стратегических исследований при президенте республики Казахстан, Орхан Йолчуев – директор центра «STEM», и Тимур Козырев – Эксперт Международной тюркской академии. В ходе выступлений обсуждалось влияние открытия Зангезурского коридора на процессы регионального развития, развитие отношений Азербайджана с Центральной Азией и роль двусторонних отношений Азербайджана и Казахстана в направлении транспортных и энергетических коридоров.