BMTM-də 2025-ci ildə Tacikistan Respublikasının MDB-də sədrliyinə həsr olunmuş brifinqi keçirilib
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) 2025-ci ildə Tacikistan Respublikasının Müstəqil Dövlətlər Birliyində (MDB) sədrliyinə həsr olunmuş brifinqi keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycan və Tacikistan arasında müsbət dinamika üzrə inkişaf edən ikitərəfli münasibətlərə diqqət çəkib. O bildirib ki, iki ölkənin ekspert dairələri arasında da təmasların intensivləşdirilməsi, akademik mübadilənin artırılması zəruridir.
Qazaxıstan, Qırğızıstan və Rusiya ilə ekspert şuralarının müntəzəm görüşlərinə toxunan BMTM sədri müvafiq müzakirələrin praktiki nəticələrinə - Azərbaycan-Rusiya, Azərbaycan-Qazaxıstan ikitərəfli gündəminə həsr olunan icmalların dərc edilməsinə diqqət çəkib.
Tacikistan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon bildirdi ki, MDB-də sədrlik BMT Nizamnaməsində təsbit edilmiş beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, eləcə də  MDB çərçivəsində qəbul edilmiş sənədlər çərçivəsində həyata keçiriləcək.
“Tacikistanın addımları qlobal arenada MDB-nin inteqrasiya birliyi qismində müsbət imicinin daha da möhkəmləndirilməsi, Birliyin BMT və onun müvafiq strukturları, həmçinin ŞƏT, KTMT, Aİİ və başqa regional təşkilatlarla əlaqələrinin genişləndirilməsi, o cümlədən konkret tematikalar üzrə birgə tədbirlərin təşkili və ŞƏT-ə MDB yanında müşahidəçi statusu verilməsi məsələsində təmas nöqtələrinin müəyyənləşdirilməsinə yönələcək”,-deyə diplomat qeyd etdi.
Bundan başqa, diplomat siyasi, hüquqi, iqtisadi, sənaye, ekoloji, gömrük, nəqliyyat  süni intellekt, humanitar, parlament və gənclər siyasəti istiqamətləri üzrə Tacikistan tərəfindən irəli sürüləcək tədbirlər, planlar barədə ətraflı məlumat verdi.
Səfir qeyd etdi ki, MDB tarixində ilk dəfə olaraq qurumla BMT-nin qarşılıqlı fəaliyyətinə dair birgə yüksək səviyyəli tədbirin keçirilməsi də nəzərdə tutulub.
“BMT Baş Assambleyasının BMT ilə MDB arasında əməkdaşlığa dair növbəti qətnaməsinin qəbuluna da yardım göstəriləcək və Birlik üzvü olan ölkələrin dövlət başçıları, xarici işlər nazirləri səviyyəsində MDB-nin bütün üzv dövlətlərinin maraqlarını əhatə edən beynəlxalq gündəliyin aktual problemlərinə dair bəyanatların işlənib hazırlanması və qəbulu istiqamətində səylər davam etdiriləcək”.
Daha sonra Tacikistan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin direktorunun birinci müavini Oraz Murtazozoda, Cənubi Qafqaz Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov, “Strategic Consulting Group” analitik mərkəzinin direktoru Rafiq İsmayılov mövzu ilə əlaqədar fikirlərini bölüşdülər.

В ЦАМО состоялся брифинг, посвященный председательству Республики Таджикистан в Содружестве Независимых Государств в 2025 году
2025-01-23 13:15
В Центре анализа международных отношений (ЦАМО) состоялся брифинг, посвященный председательству Республики Таджикистан в Содружестве Независимых Государств в 2025 году.
В ходе мероприятия были представлены основные приоритеты предстоящего председательства страны в политическом, экономическом и гуманитарном направлениях, а также в сфере противодействия вызовам и угрозам безопасности и институционального развития Содружества.
Председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев обратил внимание на позитивную динамику двусторонних отношений между Азербайджаном и Таджикистаном. Он заявил о необходимости активизации контактов между экспертными кругами двух стран и увеличения академического обмена.
Посол Таджикистана в Азербайджане Ильхом Абдурахмон заявил, что усилияТаджикистана будут направлены на дальнейшее продвижение положительного имиджа СНГ на мировой арене в качестве интеграционного объединения, расширение связей Содружества с ООН и eе специализированными учреждениями, а также региональными организациями - ШОС, ОДКБ, ЕАЭС и другими, в том числе путем проведения серии совместных мероприятий по конкретным тематикам и поиска точек соприкосновения по вопросу предоставления ШОС статуса наблюдателя при СНГ.
Он довел до внимания, что впервые в истории Содружества на полях недели высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН в штаб-квартире всемирной организации будет проведено совместное мероприятие высокого уровня по взаимодействию СНГ и ООН.
«Будет также оказано содействие принятию очередной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о сотрудничестве между ООН и СНГ и продолжены усилия по разработке и принятию на уровне глав государств и министров иностранных дел государств-участников Содружества заявлений по актуальным вопросам международной повестки дня, охватывающих интересы всех государств-участников СНГ», - добавил посол.
Кроме того, дипломат предоставил подробную информацию о мерах и планах, которые Таджикистан намерен рассмотреть в сферах политической, правовой, экономической, промышленной, экологической, таможенной, транспортной, искусственного интеллекта, гуманитарной, парламентской и молодежной политики.