29.04.2026-cı il tarixində Tailand Krallığının paytaxtı Banqkokda “Tailand və Mərkəzi Asiya: Dinamik Avrasiyada davamlı əlaqələrin və yeni tərəfdaşlıqların qurulması” mövzusunda beynəlxalq simpozium keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi Mərkəzi Asiya regionunun artan geosiyasi və iqtisadi əhəmiyyətinə dair elmi-analitik müzakirələrin təşviqi, mövcud bilik boşluqlarının aradan qaldırılması, habelə Tailandın bu regionla institusional və strateji tərəfdaşlıqlarının inkişafına töhfə verilməsidir.
“Dəyişən Avrasiya kontekstində Tailand-Mərkəzi Asiya münasibətlərində diplomatik perspektivlər” mövzusunda keçirilən paneldə Azərbaycan Respublikasının Tailand Krallığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Elçin Bəşirov çıxış edərək ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb.
“Siyasət üzrə dəyirmi masa: Geosiyasi rəqabətlərdən yeni dünya nizamı və yeni iqtisadi dəhlizlərə” adlı panel sessiyada isə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri, səfir Fərid Şəfiyev geniş təqdimatla çıxış edib. O, strateji dayanıqlığın təmin edilməsi üçün bağlantıların gücləndirilməsinin, nəqliyyat və iqtisadi marşrutların şaxələndirilməsinin, eləcə də əməkdaşlığın qarşılıqlı maraqlar əsasında inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
BMTM sədri bildirib ki, Mərkəzi Asiya Azərbaycan üçün təbii tərəfdaşdır:
“Ortaq tarix və zəngin mədəni irs mühüm əsas yaratsa da, bu gün əməkdaşlığın əsas istiqamətini geoiqtisadi faktorlar-enerji, nəqliyyat, logistika və infrastruktur sahələrində tərəfdaşlıq təşkil edir. Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, Mərkəzi Asiya və Azərbaycan artıq geosiyasi və geoiqtisadi baxımdan vahid məkanı formalaşdırır. Bu yanaşma yalnız siyasi konsepsiyanı deyil, həm də formalaşmaqda olan nəqliyyat-logistika və iqtisadi inteqrasiya reallıqlarını əks etdirir”.
F. Şəfiyev, həmçinin qeyd edib ki, mövcud beynəlxalq arxitekturada baş verən proseslərin təhlili C6 coğrafiyasının siyasi, iqtisadi və təhlükəsizlik konyunkturda strateji əhəmiyyətinin getdikcə artdığını göstərir. Onun sözlərinə görə, C6 mexanizminin institusional baxımdan təkmilləşdirilməsi zəruridir.
“Bu, C6 coğrafiyasının mümkün təhdidlər qarşısında dayanıqlığını artırmaqla yanaşı, qlobal təchizat zəncirlərinin təhlükəsiz və fasiləsiz fəaliyyətinə də töhfə verə bilər”.
Diplomat, eyni zamanda Azərbaycanın Asiya institutları ilə yanaşı, ABŞ və Avropa ölkələri ilə də konstruktiv və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan dialoqu davam etdirdiyini bildirib. O qeyd edib ki, bu balanslı yanaşma həssaslıqların azaldılmasına, yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına və həm regional, həm də milli inkişaf üçün yeni perspektivlərin formalaşmasına xidmət edir.

On April 29, 2026, an international symposium titled “Thailand and Central Asia: Forging Sustainable Connectivity and New Partnerships in a Dynamic Eurasia” was held in Bangkok, the capital of the Kingdom of Thailand.
The event brought together experts to discuss the growing geopolitical and economic importance of Central Asia, address gaps in knowledge, and explore ways to strengthen Thailand's institutional and strategic partnerships with the region.
At the panel titled “Diplomatic Perspectives: Thailand-Central Asia Relations in a Changing Eurasia,” Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Thailand, Elchin Bashirov, delivered a speech, sharing his perspective on the current state of bilateral relations and the importance of deepening cooperation through multilateral platforms.
During the panel session “Policy Roundtable: From Geopolitical Rivalries to a New World Order and New Economic Corridors,” Chairman of the Board of the AIR Center, Ambassador Farid Shafiyev, gave an insightful presentation. He stressed the need to strengthen connectivity to enhance strategic resilience, diversify transport and economic routes, and build cooperation based on mutual interests.
He also underlined the growing strategic importance of the C6 region within today’s political, economic, and security landscape.
Farid Shafiyev described Central Asia as a natural partner for Azerbaijan:
“While shared history and rich cultural heritage provide a strong foundation, today’s cooperation is primarily focused on geoeconomic sectors-energy, transport, logistics, and infrastructure. As President Ilham Aliyev has emphasized, Central Asia and Azerbaijan are already forming a unified space in both geopolitical and geoeconomic terms. This is not just a political concept, but a reflection of real developments in transport, logistics, and economic integration.”
He added that ongoing global developments highlight the increasing strategic importance of the C6 region across political, economic, and security dimensions, pointing to the need for stronger institutional development of the C6 mechanism.
“This, in turn, will not only enhance the region’s resilience to potential challenges but also help ensure the secure and uninterrupted functioning of global supply chains.”
The diplomat also noted that Azerbaijan continues to pursue constructive  dialogue with Asian institutions, as well as with the United States and European countries. In his view, this balanced approach helps ease sensitivities, open up new avenues for cooperation, and create fresh opportunities for both regional and national development.