Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) nümayəndə heyəti fevralın 10-dan 12-dək İspaniya Krallığına səfəri çərçivəsində bir sıra səmərəli görüşlər keçirib.
Fevralın 10-11-də Azərbaycanın İspaniyadakı səfirliyinin dəstəyi, BMTM və Kral Xuan Karlos Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Avropa İttifaqı-Azərbaycan münasibətləri”nə dair konfrans keçirilib. BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov Cənubi Qafqazda müasir geosiyasi düzənin tarixi kökləri və Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesi haqqında danışıb. Üçüncü tərəfin regional məsələlərə müdaxiləsinin zərərli təsirlərinə diqqət çəkən V. Hüseynov bununla da İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra yaranmış əməkdaşlıq imkanlarının vacibliyini vurğulayıb.
BMTM-in baş məsləhətçisi Şahmar Hacıyev Azərbaycanın iqtisadi inkişafı, enerji strategiyaları, xüsusilə yaşıl keçid gündəliyi barədə təqdimatla çıxış edib.
Fevralın 11-də Madriddə yerləşən Complutense Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunda (ICEI) dəyirmi masa keçirilib. Vasif Hüseynov və Şahmar Hacıyev təqdimatlarla çıxış edərək İCEI tədqiqatçılarının Azərbaycan xarici siyasətinin müxtəlif aspektləri və enerji gündəliyi ilə bağlı suallarını cavablandırıblar.
Həmçinin, fevralın 12-də Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Fondunun (FESEI) prezidenti Xose Mariya Alvarez de Eulate və baş direktor Miguel Alvarez Moreno ilə görüş keçirilib. BMTM ekspertləri, həmçinin sual-cavab sessiyasında iştirak edərək gənc tədqiqatçıların suallarını cavablandırıblar.

Делегация ЦАМО провела ряд плодотворных встреч в рамках визита в Королевство Испания
Делегация Центра Анализа Международных Отношений (ЦАМО) провела ряд плодотворных встреч в рамках визита в Королевство Испания с 10 по 12 февраля.
10–11 Февраля AIR Center (ЦАМО) и Университет Короля Хуана Карлоса (URJC), при поддержке Посольства Азербайджанской Республики в Испании, организовали совместную конференцию об Азербайджане и отношениях между Азербайджаном и Европейским Союзом.
Глава департамента ЦАМО Васиф Гусейнов рассказал об исторических корнях современного геополитического порядка на Южном Кавказе и мирном процессе между Арменией и Азербайджаном. Он отметил негативные влияния вмешательства третьих сторон в региональные отношения, подчеркивая важность сотрудничества, которая появилась после Второй Карабахской Войны.
Старший Советник ЦАМО Шахмар Гаджиев выступил с докладом об экономическом развитии Азербайджана, его энергетических стратегиях, в частности, в вопросах зеленого перехода.
11 Февраля в Мадридском Институте международных исследований Комплутенсе (ICEI) состоялся круглый стол, на котором эксперты ЦАМО Васиф Гусейнов и Шахмар Гаджиев выступили с докладами и ответили на вопросы исследователей ICEI о различных аспектах внешней политики Азербайджана и энергетической повестке страны.
12 Февраля эксперты ЦАМО встретились с Президентом Фонда стратегических и международных исследований (FESEI) Хосе Марией Альварес де Эулат
и Генеральным Директором фонда Мигелем Альваресом Морено. Эксперты ЦАМО приняли участие на сессии «вопросов и ответов» (Q&A) и ответили на вопросы молодых исследователей.