Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) nümayəndə heyəti fevralın 10-dan 12-dək İspaniya Krallığına səfəri çərçivəsində bir sıra səmərəli görüşlər keçirib.
Fevralın 10-11-də Azərbaycanın İspaniyadakı səfirliyinin dəstəyi, BMTM və Kral Xuan Karlos Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Avropa İttifaqı-Azərbaycan münasibətləri”nə dair konfrans keçirilib. BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov Cənubi Qafqazda müasir geosiyasi düzənin tarixi kökləri və Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesi haqqında danışıb. Üçüncü tərəfin regional məsələlərə müdaxiləsinin zərərli təsirlərinə diqqət çəkən V. Hüseynov bununla da İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra yaranmış əməkdaşlıq imkanlarının vacibliyini vurğulayıb.
BMTM-in baş məsləhətçisi Şahmar Hacıyev Azərbaycanın iqtisadi inkişafı, enerji strategiyaları, xüsusilə yaşıl keçid gündəliyi barədə təqdimatla çıxış edib.
Fevralın 11-də Madriddə yerləşən Complutense Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunda (ICEI) dəyirmi masa keçirilib. Vasif Hüseynov və Şahmar Hacıyev təqdimatlarla çıxış edərək İCEI tədqiqatçılarının Azərbaycan xarici siyasətinin müxtəlif aspektləri və enerji gündəliyi ilə bağlı suallarını cavablandırıblar.
Həmçinin, fevralın 12-də Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Fondunun (FESEI) prezidenti Xose Mariya Alvarez de Eulate və baş direktor Miguel Alvarez Moreno ilə görüş keçirilib. BMTM ekspertləri, həmçinin sual-cavab sessiyasında iştirak edərək gənc tədqiqatçıların suallarını cavablandırıblar.

The AIR Center’s delegation held fruitful meetings in Spain
The AIR Center’s delegation held a series of fruitful meetings within the framework of a visit to the Kingdom of Spain from February 10 to 12.
On February 10-11, AIR Center and Rej Juan Carlos University co-organized a conference about Azerbaijan and EU-Azerbaijan relations with the support of Azerbaijan's Embassy in Madrid. Head of Department of the AIR Center Vasif Huseynov talked about the historical roots of the contemporary geopolitical order in the South Caucasus and the Armenia-Azerbaijan peace process. He pointed out the detrimental effects of third-party interventions into regional affairs, thereby underlining the importance of cooperation that emerged after the end of the Second Karabakh War.  AIR Center’s senior advisor Shahmar Hajiyev made a presentation about the economic development of Azerbaijan, its energy strategies, particularly green transition issues.
On February 11, the Complutense Institute of International Studies (ICEI) in Madrid hosted a roundtable where AIR Center's experts Vasif Huseynov and Shahmar Hajiyev made presentations and answered the questions of the ICEI researchers about the various aspects of Azerbaijan’s foreign policy and energy agenda.
On February 12, AIR Center's experts met with President José María Álvarez de Eulate and General Director Miguel Alvarez Moreno of the Foundation for Strategic and International Studies (FESEI).  AIR Center’s experts also attended a Q&A session and answered the questions of the young researchers.