BMTM nümayəndə heyəti AQEM Beyin Mərkəzi Forumunun 12-ci toplantısında iştirak edib
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev və aparıcı məsləhətçi Roza Bayramlı oktyabrın 24-25 tarixlərində Çinin Şanxay şəhərində Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Beyin Mərkəzi Forumunun “Çoxqütblü dünyada Asiyanın yeni rolu” mövzusundakı 12-ci toplantısında iştirak ediblər.
“Asiya perspektivindən çoxqütblü dünyanın inkişafı” mövzusunda keçirilən birinci paneldə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra hər zaman çoxtərəflilik və beynəlxalq hüququn aliliyinə dəstəyini ifadə etməsinə diqqət çəkdi.
AQEM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 19 mart 2024-cü il tarixli qərarı ilə Azərbaycan Respublikasının 2024-2026-cı illər üzrə AQEM sədri seçilməsinə toxunan F.Şəfiyev sədrlik çərçivəsində Azərbaycan 2024-cü ildə Xarici İşlər Nazirlərinin toplantısına, 2026-cı ildə isə Dövlət və Hökumət başçılarının Zirvəsinə ev sahibliyi edəcəyini qeyd etdi.
Cari geosiyasi böhranlar fonunda Xəzər regionunun əhəmiyyətinin daha da artmasından bəhs edən BMTM sədri bildirdi ki, region ölkələri ənənəvi olaraq geosiyasi aktorlara münasibətdə balanslı yanaşmalar sərgiləyiblər, lakin son dövrlər bəzi qlobal və regional güclər Xəzər regionu ölkələrini seçim qarşısında qoymağa çalışırlar.
“Bu siyasət zərərli və qeyri-konstruktivdir”.
F.Şəfiyev beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinin qlobal güclər tərəfindən pozulması nəticəsində dünya düzəninin daha həssas və parçalanmış vəziyyətə gəldiyini bildirdi.
Azərbaycan-Çin əməkdaşlığına toxunan F.Şəfiyev 2024-cü ilin iyulunda tərəflər arasında imzalanmış “Strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamə”ni dönüş nöqtəsi olaraq adlandırdı. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Çinlə əməkdaşlığını ikitərəfli müstəvi ilə yanaşı, həm də Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində dərinləşdirir.
Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığın inkişafının Azərbaycan xarici siyasətinin prioritetlərindən olduğunu deyən F.Şəfiyev bu əməkdaşlığın əsasən Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində həyata keçirildiyini, ölkələr arasında sıx siyasi, iqtisadi əməkdaşlıqla yanaşı, alternativ enerji, eləcə də informasiya texnologiyaları sahələrində münasibətlərin dərinləşdirildiyinə diqqət çəkdi.
“AQEM-də yüksələn güclər” mövzusunda yanaşı tədbirdə çıxış edən BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Roza Bayramlı xarici siyasət və təhlükəsizlik sferalarında gender məsələlərinə, sözügedən sahələrdə qadın təmsilçiliyində balansın pozulmasına diqqət çəkdi.  R. Bayramlı qeyd etdi ki, Parlamentlərarası İttifaq tərəfindən 2020-ci ildə aparılmış sorğuya əsasən, 190 ölkədən cəmi 60-da qadınlar xarici işlər naziri vəzifəsində çalışıblar.
BMTM-in eksperti, həmçinin qadınların sülhyaratma fəaliyyətlərinə cəlb edilməsinin vacib olduğunu vurğuladı.
“Bu faktor davamlı və effektiv sülh danışıqlarının əsas elementlərindəndir”,-deyə R. Bayramlı əlavə etdi.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Araşdırmalar üzrə Şanxay İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən toplantıda AQEM-ə üzv dövlətlərdən ekspertlər, rəsmilər iştirak ediblər.

Chairman of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) Farid Shafiyev and leading advisor Roza Bayramli attended the 12th Meeting of the CICA Think Tank Forum themed “Asia’s New Role in a Multipolar World” on October 24-25, in Shangai, China.
Addressing the first session titled “Development of a Multipolar World from an Asian Perspective,” AIR Center Chairman Farid Shafiyev drew attention to Azerbaijan’s commitment to multilateralism and the supremacy of international law since regaining its independence.
Touching on the CICA Council of Foreign Ministers meeting decision dated March 19, 2024, F. Shafiyev said that, as part of its leadership role, Azerbaijan is set to host the CICA Council of Foreign Ministers in 2024 and the Council of Heads of State and Government summit in 2026.
Speaking about the growing significance of the Caspian region in the context of increased geopolitical standoff and volatility of international trade routes, the AIR Center Chairman noted that traditionally the countries of the Caspian region tried to maintain balance between major geopolitical actors. However, some global and regional players are trying to put the countries of the Caspian region in front of a choice.
“This policy is flawed and non-constructive.”
Farid Shafiyev said that the principles of international law, such as territorial integrity and sovereignty, have been challenged by global powers, making the current world order more fragile and fragmented.
Touching on Azerbaijan-China cooperation, F. Shafiyev called the Joint Declaration to Establish a Strategic Partnership signed between the parties in July 2024 a significant milestone. According to him, Azerbaijan is deepening ties with China both at the bilateral level and within the framework of the Shangai Cooperation Organization.
Highlighting the development of cooperation with Central Asia as a priority for Azerbaijan’s foreign policy, F. Shafiyev noted that this cooperation is primarily realized within the Organization of Turkic States, and apart from political and economic cooperation, the parties enjoy close partnerships in the fields of renewable energy as well as information technology.
Addressing the side event on “Emerging Forces in CICA,” AIR Center’s leading advisor Roza Bayramli drew attention to the imbalance in women’s representation in the foreign policy and security realms. Quoting from the 2020 survey conducted by the Inter-Parliamentary Union, she noted that only 60 out of 190 countries participating in the survey had women as foreign ministers.
The leading advisor pointed out women’s role in peacekeeping activities, highlighting this factor as one of the crucial elements of sustainable and effective peace negotiations.
To recap, organized by the Shanghai Institutes for International Studies, the meeting brought together experts and officials from member countries.