Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) tərəfindən “Azad olunmuş ərazilərdə mina problemləri ilə mübarizə” sərlövhəli hesabat dərc edilib. (https://aircenter.az/uploads/9rXuEADmWLon.pdf )
Hesabat BMTM ekspertlərinin ADA Universiteti ilə birgə əməkdaşlığı və Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) dəstəyi ilə hazırlanıb.
Bu tədqiqat Azərbaycanın hazırkı minatəmizləmə siyasətini Bosniya və Herseqovina ilə Mozambikin təcrübələri əsasında müqayisəli şəkildə təhlil edir. Tədqiqatın əsas hədəfi maliyyə, logistika və siyasi xarakterli maneələri aradan qaldırmaq məqsədilə tətbiq oluna biləcək strategiyaları müəyyənləşdirməkdir.
Məqsəd Azərbaycanın minatəmizləmə əməliyyatlarını sürətləndirməsi, siyasət çərçivələrini təkmilləşdirməsi və beynəlxalq təşkilatlarla daha effektiv tərəfdaşlıqlar qurması üçün konseptual çərçivə təqdim etməkdir.
Tədqiqat metodologiyası mövcud elmi ədəbiyyatın ümumi icmalına əsaslanır, sahə üzrə aidiyyatı qurumların rəsmiləri ilə aparılan müsahibələri əhatə edir. Mina fəaliyyəti ilə bağlı mövcud hesabatlar, beynəlxalq hüquqi sənədlər araşdırılıb, ANAMA-nın rüblük hesabatları və Mine Action Review tərəfindən təqdim edilən məlumatlara da istinad edilib.
Hesabatın birinci bölməsində Azərbaycanda mina probleminin tarixinə nəzər salınır.
İkinci bölmədə minatəmizləmə fəaliyyətləri  sahəsində Azərbaycanın üzləşdiyi çətinliklərdən və bu kontekstdə Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində daşıdığı məsuliyyətdən bəhs olunur.
Üçüncü bölmədə Azərbaycanın mina fəaliyyəti üzrə gələcək addımlarına dair tövsiyələr qeyd edilib. Burada mina risklərinə dair maarifləndirmə siyasətinin təkmilləşdirilməsi üçün ANAMA-nın təcrübələri və beynəlxalq nümunələr əsasında təkliflər təqdim olunur.

Центр анализа международных отношений (ЦАМО) опубликовал отчет под названием «Борьба с минными проблемами на освобожденных территориях».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, отчет подготовлен экспертами ЦАМО в сотрудничестве с Университетом AДA при поддержке Агентства Азербайджанской Республики по разминированию территорий (ANAMA).
Исследование представляет собой сравнительный анализ политики Азербайджана в сфере разминирования на основе опыта Боснии и Герцеговины и Мозамбика. Основная цель исследования заключается в определении стратегий, которые могут быть применены для устранения препятствий финансового, логистического и политического характера.
Отчет подготовлен с целью предоставления концептуальной базы для ускорения операций по разминированию в Азербайджане, совершенствования политических рамок и установления более эффективного партнерства с международными организациями.
Методология исследования основана на общем обзоре существующей научной литературы и включает интервью с официальными представителями соответствующих структур, действующих в данной сфере. Изучены имеющиеся отчеты, международные правовые документы, а также использованы ежеквартальные отчеты ANAMA и данные, предоставленные Mine Action Review.
В первой части отчета рассматривается история минной проблемы в Азербайджане. Во второй части говорится о трудностях, с которыми сталкивается Азербайджан в области разминирования, и об ответственности Армении в этом контексте в рамках международного гуманитарного права. В третьей части приведены рекомендации относительно будущих шагов Азербайджана по минной деятельности. Здесь на основе опыта ANAMA и международных практик представлены предложения по совершенствованию политики по информированию о минных рисках.