02.06.2025-ci il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) “Yeni geosiyasi reallıqların Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri üçün yaratdığı təhdidlər və fürsətlər” mövzusunda dəyirmi masa müzakirələri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan və Türkiyədən olan tanınmış analitiklər iştirak edərək Cənubi Qafqaz və daha geniş kontekstdə Avrasiya regionunda baş verən son proseslərin iki ölkə arasındakı münasibətlərə təsirini müxtəlif aspektlərdən təhlil ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri, səfir Fərid Şəfiyev Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin konseptual əsasının 90-cı illərdə qoyulduğunu və əlaqələrin 30 il ərzində uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı.
"İki ölkə arasında heç bir problem yoxdur. Bununla yanaşı, yüksək səviyyədə olan münasibətlərimizə zərbə yetirmək məqsədilə beynəlxalq mediada, xüsusən sosial şəbəkələrdə müəyyən təxribat məqsədli addımları müşahidə edirik. Bu arzuolunmaz halların qarşısını almaq məqsədilə hər iki ölkə analitikləri birgə effektiv tədbirlər həyata keçirməlidir”.
BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Cavid Vəliyevin moderatorluğu ilə keçirilən birinci paneldə çıxış edən Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitetinin müəllimi, xarici siyasət məsələləri üzrə şərhçi, dosent Esma Özdaşlı 2020-ci ildən sonra formalaşan yeni geosiyasi düzənin Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinə yaratdığı fürsət və çağırışları təhlil edib. O, iki ölkə arasındakı münasibətlərin sırf mənfəətlərə əsaslanan ənənəvi dövlətlərarası münasibətlərdən fərqləndiyini, əməkdaşlığın qardaşlıq və dostluğa əsaslandığını bildirib. O, xüsusilə enerji təhlükəsizliyi və nəqliyyat dəhlizləri sahəsində əməkdaşlığın artan önəmini vurğulayıb.
Ankara Bilim Üniversitetinin müəllimi Dr. Damla Taşkın ticarət müharibələri, geosiyasi qarışıqlıqlar fonunda Türkiyə-Azərbaycan müttəfiqliyinin optimallaşdırılmasının əhəmiyyətinə toxunub. O həmçinin, 2021-2025-ci illərdə liderlərarası diplomatiyanın iki ölkə arasında əməkdaşlığın dərinləşməsindəki mühüm roluna diqqət çəkib.
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitetinin müəllimi, Ankara Böhran və Siyasət Araşdırmaları Mərkəzi-ANKASAM-ın sədri, professor Mehmet Seyfettin Erol Bakı-Ankara xəttinin regional və qlobal stabillik nöqteyi-nəzərindən əhəmiyyətinə toxunub. Qarabağ Zəfərindən sonra Türkiyə-Mərkəzi Asiya münasibətlərində müşahidə olunan canlanmadan və bu əməkdaşlığın həm fürsətlər, həm də potensial risklər yaratmasından danışıb.
Ankara Hacı Bayram Vəli Üniversitetinin müəllimi, xarici siyasət məsələləri üzrə şərhçi, dosent, Levent Ersin Orallı isə çıxışında Qərbi Azərbaycan məsələsinə Türkiyədəki münasibətləri və bu məsələnin ictimai-siyasi diskursda necə formalaşdığını təhlil edib. Onun sözlərinə görə, sözügedən mövzuda Türkiyədə seminarlar təşkil edilməli, elmi ədəbiyyatda bu mövzu işlənməli, Azərbaycan dilindəki ədəbiyyatlar Türkiyə türkçəsinə tərcümə edilməli və mediada müvafiq  qaydada işıqlandırılmalıdır.
Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin (ATMU) Strateji inkişaf məsələləri üzrə prorektoru Araz Aslanlı təqdim olunan çıxışların ortaq nöqtəsi kimi Azərbaycan və Türkiyə arasında qarşılıqlı etimad və strateji sinxronlaşmanın regiondakı bütün proseslərə birbaşa təsir etdiyini vurğulayıb.
İkinci paneldə isə regional güc balansları, yeni diplomatik təşəbbüslər və qlobal aktorlarla münasibətlər müzakirə edilib.
TEPAV-Türkiyə İqtisadi Siyasətləri Araşdırma Vəqfinin Orta Şərq və Orta Asiya İnstitutunun direktoru Hilmi Demir ikitərəfli münasibətlərə xələl yetirmək məqsədi daşıyan qruplaşmalar, bunun arxasında duran səbəblər barədə geniş təqdimatla çıxış edib.
Necmeddin Erbakan Universitetinin müəllimi, siyasi şərhçi Gökhan Çınkara Azərbaycan-İran-Türkiyə münasibətlərini dəyərləndirərək İranın Cənubi Qafqazdakı strateji maraqlarına və Bakı-Ankara xəttinin bu fonda tutduğu mövqeyə diqqət çəkib.
Strateji Düşüncə İnstitutunun (SDE) sədr müavini Alper Tan çıxışında Donald Tramp dövründə Türkiyə-ABŞ münasibətlərindəki dönüş nöqtələrini xatırladaraq Vaşinqton-Ankara münasibətlərinin Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığına dolayı təsirlərini təhlil edib.
Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin (AVİM) eksperti, Ermeni Araşdırmaları jurnalının  məsul redaktoru Tuğçe Tecimer Ermənistan daxili siyasətində Baş nazir Nikol Paşinyan və müxalifət arasındakı rəqabətin mümkün ssenarilərinə dair proqnozlar verərək bu rəqabətin Türkiyə və Azərbaycanla normallaşma prosesinə təsirlərini təhlil edib.
Xəzər Universiteti Siyasi elmlər və fəlsəfə departamentinin müdiri Orxan Vəliyev vurğulayıb ki, dəyişən beynəlxalq münasibətlər sistemi fonunda Azərbaycan və Türkiyə öz milli maraqlarını yalnız qarşılıqlı strateji dəstək yolu ilə qoruya bilər və bu istiqamətdə diplomatik koordinasiya, təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq və regional təşəbbüslər xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Yekunda dəyirmi masa iştirakçıları bildirdilər ki, Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri ortaq milli kimlik, tarixi bağlar və mədəni faktorlarla yanaşı, həm də real təhlükəsizlik və iqtisadi maraqlara söykənən bir müttəfiqlik modelidir. Mövcud geosiyasi dəyişikliklər bu modelin daha da möhkəmləndirilməsini və yeni sahələrə yönəlməsini zəruri edir.

On June 6, 2025, the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) hosted a roundtable titled "The Threats and Opportunities Posed by New Geopolitical Realities for Azerbaijan-Türkiye Relations."
Renowned analysts from Azerbaijan and Türkiye attended the event and analyzed the impact of the recent processes unfolding in the South Caucasus and the broader Eurasian region on the relations between the two countries.
In his opening remarks, Chairman of the Board of the AIR Center, noted that the conceptual foundation of Azerbaijan-Türkiye relations was laid in the 1990s and that the relations have been successfully developing for 30 years.
"There are no problems between the two countries. However, we are observing certain provocative steps in the international media, especially on social networks, aimed at undermining our high-level relations. To prevent these undesirable situations, analysts from both countries should join their efforts to effectively counter these acts."
Ankara Bilim University lecturer Dr. Damla Tashkin touched upon the importance of optimizing the Türkiye -Azerbaijan alliance in the context of current trade wars and geopolitical turmoil. She also drew attention to the important role of leadership diplomacy in deepening cooperation between the two countries in 2021-2025.
Professor Mehmet Seyfettin Erol, a faculty member at Ankara Hacı Bayram Veli University and the president of the Ankara Center for Crisis and Policy Studies (ANKASAM), addressed the significance of the Baku-Ankara axis from the perspective of regional and global stability. He discussed the revitalization observed in Türkiye-Central Asia relations following the Karabakh Victory, as well as the fact that this cooperation presents both opportunities and potential risks.
Associate Professor Levent Ersin Orallı, a faculty member at Ankara Hacı Bayram Veli University and a commentator on foreign policy issues, analyzed Türkiye’s attitude towards the issue of Western Azerbaijan and how this issue is shaped in the socio-political discourse.
Levent Ersin Oralli, a lecturer at Ankara Hacı Bayram Veli University, a commentator on foreign policy issues, and an associate professor, analyzed Türkiye’s attitude towards the issue of Western Azerbaijan and how this issue is shaped in the socio-political discourse. According to him, seminars should be organized in Türkiye on the subject, and this topic should be discussed in scientific literature. Azerbaijani literature should be translated into Türkiye’s Turkish and covered in the media accordingly.
Summarizing the speeches, Vice-Rector at Azerbaijan Tourism and Management University Araz Aslanli emphasized that mutual trust and strategic synchronization between Azerbaijan and Türkiye directly affect all processes in the region.
The second panel discussed regional power balances, new diplomatic initiatives, and relations with global actors.
Hilmi Demir, Director of the Middle East and Central Asia Institute at TEPAV- Türkiye Economic Policy Research Foundation, made a comprehensive presentation on the groups that aim to undermine bilateral relations and the reasons behind them.
Gokhan Chinkara, a lecturer at Necmettin Erbakan University and political scientist, assessed Azerbaijan-Iran-Türkiye relations and drew attention to Iran's strategic interests in the South Caucasus and the position of the Baku-Ankara line in this context.
Alper Tan, Deputy Chairman of the Strategic Thinking Institute (SDE), recalled the turning points in Türkiye-US relations during the Donald Trump era and analyzed the indirect effects of Washington-Ankara relations on Azerbaijan-Türkiye cooperation.
Tughche Tejimer, an expert at the Eurasian Studies Center (AVIM), editor-in-chief of the Review of Armenian Studies journal, has provided forecasts regarding possible scenarios of the rivalry between Prime Minister Nikol Pashinyan and the opposition in Armenia's domestic politics. She also analyzed the implications of this rivalry for the normalization process with Türkiye and Azerbaijan.
Orkhan Valiyev, Head of the Department of Political Science and Philosophy at Khazar University, emphasized that in the context of the changing international relations system, Azerbaijan and Türkiye can safeguard their national interests only through mutual strategic support. In this regard, diplomatic coordination, cooperation in the field of security, and regional initiatives hold particular significance.
In conclusion, the roundtable participants stated that Azerbaijan-Türkiye relations are a model of alliance based on common national identity, historical ties, and cultural factors, as well as real security and economic interests. Current geopolitical changes necessitate further strengthening of this model and its orientation to new areas.