Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) nümayəndə heyəti İran İslam Respublikasına səfəri çərçivəsində bir sıra əhəmiyyətli görüşlər keçirib.
İlk görüş 18 noyabr 2025-ci il tarixində İran Xarici İşlər Nazirliyinin Siyasi və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzində (IPIS) baş tutub. Yerli ekspertlərlə aparılan müzakirələr zamanı Azərbaycan-İran münasibətlərinin müxtəlif istiqamətləri, həmçinin regional gündəmin aktual məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Görüşün sonunda nümayəndə heyətinə xatirə hədiyyəsi təqdim olunub. Daha sonra BMTM nümayəndələri İran Xarici İşlər Nazirliyinin sənədlər arxivi və təşkil edilən sərgi ilə tanış olublar.
Səfərin ilk günü növbəti görüş İran Xarici İşlər Nazirliyinin diplomat kadrların hazırlanması ilə məşğul olan Beynəlxalq Münasibətlər Məktəbində keçirilib. Tədris müəssisəsinin heyəti ilə görüş zamanı Məktəbin tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə geniş məlumat verilib, Azərbaycan-İran münasibətlərinin müxtəlif aspektləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Bununla yanaşı, BMTM ilə Beynəlxalq Münasibətlər Məktəbi arasında akademik və tədqiqat sahələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub, bir sıra konkret təkliflər irəli sürülüb.
Səfərin ikinci günü isə Qafqaz Araşdırmaları İnstitutunda seminar keçirilib. Seminarda BMTM İdarə Heyətinin üzvü Cavid Vəliyev Azərbaycan Respublikasının xarici siyasəti, BMTM-in baş məsləhətçisi Məsiağa Məhəmmədi isə Azərbaycan-İran münasibətləri haqqında məruzə edib. Öz növbəsində, Qafqaz Araşdırmaları İnstitutunun İcraçı direktoru Cəfər Xaşe İranın regional siyasəti barədə danışıb. Tədbir sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşıb.
Bununla yanaşı, BMTM nümayəndə heyətinin İranın önəmli beyin mərkəzlərindən biri olan və İran Prezidentinin siyasi məsələlər üzrə müşaviri Mehdi Sənayinin rəhbərlik etdiyi İran-Avrasiya Araşdırmaları İnstitutunun (İRAS) əməkdaşları ilə görüşü baş tutub. Görüş zamanı Cənubi Qafqazda gedən proseslər və ikitərəfli əlaqələr ətrafında müzakirələri aparılıb, tərəfləri maraqlandıran suallara cavablar verilib. Həmçinin iki qurum arasında gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Xatırladaq ki, iki ölkə akademik qurumları arasında təmaslarda cari ilin əvvəlindən fəallaşma müşahidə olunur. Belə ki, 2025- ilin 6 may tarixində BMTM-də “Regional proseslər kontekstində Azərbaycan-İran münasibətləri” mövzusunda keçirilən dəyirmi masa çərçivəsində BMTM ilə İran Xarici İşlər Nazirliyinin Siyasi və Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutu (IPIS) arasında ikitərəfli akademik əməkdaşlığın gücləndirilməsini nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

The delegation of the Center for the Analysis of International Relations (AIR Center) held a number of important meetings as part of its visit to the Islamic Republic of Iran.
The first meeting took place on November 18, 2025, at the Institute for Political and International Studies (IPIS). During the discussions with local experts, views were exchanged on various aspects of Azerbaijan-Iran relations, as well as topical issues on the regional agenda. At the end of the meeting, the delegation was presented with a souvenir. Then, the AIR Center representatives then familiarized themselves with the archival documents of Iran’s Ministry of Foreign Affairs and viewed the exhibition.
The next meeting was held at the School of International Relations, which is responsible for training of diplomatic personnel for Iran’s Ministry of Foreign Affairs. During the meeting with the institution’s staff, detailed information was provided about the history and objectives of the School's activities. Discussions also covered various aspects of Azerbaijan-Iran relations. In addition, opportunities for cooperation between the AIR Center and the School of International Relations in the academic and research fields were discussed, and a number of specific proposals were put forward.
On the second day of the visit, a seminar was held at the Institute of Caucasus Studies. At the seminar, AIR Center Board Member Javid Valiyev delivered a presentation on the foreign policy of the Republic of Azerbaijan, and senior advisor Masiagha Mahammadi spoke on Azerbaijan-Iran relations. In turn, Jafar Khashe, Director of the Caucasus Studies Institute, spoke about Iran's regional policy. The event concluded with a question-and-answer session.
Additionally, the AIR Center delegation met with employees of the Institute for Iran and Eurasia Studies (IRAS), one of Iran’s leading think tanks and headed by Mehdi Sanaei, Political Advisor to the President of the Islamic Republic of Iran. During the meeting, participants discussed developments unfolding in the South Caucasus and bilateral relations and addressed questions raised by both sides. Issues related to future cooperation between the two institutions were also discussed.
To recap, contacts between academic institutions of the two countries have been intensifying since the beginning of this year. Thus, on May 6, 2025, within the framework of a round table held at the AIR Center on the topic of “Azerbaijan-Iran Relations in the Context of Regional Processes", a Memorandum of Understanding was signed between the AIR Center and IPIS, aimed at strengthening bilateral academic cooperation.