BMTM Ermənistanda Azərbaycanofobiyaya dair hazırladığı hesabatın ingilis versiyasını təqdim edib
İyunun 23-ü Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində “Ermənistanda Azərbaycanofobiya: Ermənilərin müharibədən əvvəlki və post-müharibə dövründəki ritorikasında nifrət nitqi” adlı hesabatın ingilis versiyasının təqdimatı keçirilib. İki hissədən ibarət olunan tədbir hesabatın təqdimatı ilə başlayıb və sonra Ermənistandakı seçkilərin nəticələrinə dair müzakirələrlə davam edib.
Təqdimatı keçirdən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, sülhə doğru getmək istəyiriksə, Ermənistanda kök salmış Azərbaycanofobiya problemi həll edilməlidir. Onun sözlərinə görə, hər iki cəmiyyətdə problemlər olmasına baxmayaraq Ermənistanda Azərbaycanofobiya daha dərin köklərə malikdir: “Azərbaycanofobiya Ermənistanda yalnız sosial mediada müşahidə edilmir, eyni zamanda dövlət tərəfindən idarə olunan bir siyasətdir. Ermənistanda azərbaycanlılarla bağlı formalaşdırılmış mifoloji baxış əslində müəyyən dərəcədə İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycanın qələbə qazanmasına kömək edib”.
Ermənistanda parlament seçkiləri haqqında danışan Fərid Şəfiyev deyib ki, seçkinin nəticələri bir az ümidverici olsa da yenidən seçilən hökumətin siyasətinin nə olacağını dəyərləndirmək üçün çox tezdir. BMTM-in İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, seçkilərin nəticələri daha çox Ermənistan əhalisinin Koçaryan rejiminə qarşı bir seçimi idi: “Ermənilər həm də islahatların davam etdirilməsinin lehinə seçim etdilər. Paşinyan hakimiyyəti demokratiya demək deyil. O, yalnız ermənilər üçün demokratiyadan danışırsa, bu irqçilikdir. Unutmamalıyıq ki, Gəncədə mülki şəxslərə qarşı gecə saatlarında raket atmaq əmrini Paşinyan vermişdi”.

The AIR Center held a presentation of its latest report on Azerbaijanophobia in Armenia
The presentation of the English version of the report titled "Azerbaijanophobia in Armenia: Hostility in the pre-war and post-war discourse of Armenians" was held at the Center of Analysis of International Relations on June 23. The two-part event began with the presentation of the report and continued with discussions on the results of the elections in Armenia.
Delivering the presentation, the AIR Center Chairman Farid Shafiyev said that in order to move towards peace, the problem of entrenched Azerbaijanophobia in Armenia must be resolved. According to him, despite the problems in both societies, Azerbaijanophobia has deeper roots in Armenia: "Azerbaijanophobia is not only observed in Armenia on social media but is also a state-run policy. The false narrative of Azerbaijanis formed in Armenia, in fact, to some extent helped Azerbaijan to win the Second Karabakh War".
Speaking about the parliamentary elections in Armenia, Farid Shafiyev said that although the election results give a little hope, it is too early to judge what the policy of the re-elected government will be. The chairman said that the results of the elections were more a choice of the Armenian people against the Kocharyan regime: “Armenians also opted for the continuation of reforms. However, if Pashinyan speaks only about democracy for Armenians, it is racist. We must not forget that it was Pashinyan who ordered to launch missiles against civilians in Ganja at nighttime".