Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin eksperti Mətin Məmmədli İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Fransa-Azərbaycan münasibətlərində meydana çıxan ziddiyyətlərlə bağlı arayış hazırlayıb. Azərbaycan və ingilis dillərində hazırlanmış arayışda qeyd edilir ki, sözügedən dövrdən etibarən, ikitərəfli siyasi-diplomatik münasibətlərdəki kəskinləşmə birmənalı olaraq rəsmi Parisin müxtəlif müstəvilərdə Azərbaycana qarşı hibrid müharibə xarakteri alan addımları ilə bağlı olub.
"İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra Fransanın bölgədəki strateji maraqları, neoimperialist gündəliyi və ölkə daxilində köklü erməni diaspor şəbəkələrinin təsiri rəsmi Parisi açıq şəkildə erməni mərkəzli mövqe tutmağa vadar etdi", deyə arayışda qeyd edilir.
Arayışda Fransanın BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Parlamenti, ATƏT, NATO, Beynəlxalq Frankofoniya Təşkilatı, UNESCO kimi təşkilatlar çərçivəsində Azərbaycan əleyhinə atdığı konkret addım və təşəbbüslər sadalanır. Bununla yanaşı, Fransanın ikitərəfli müstəvidə ölkəmizə qarşı apardığı fəaliyyət ətraflı təhlil edilərək bildirilir ki, rəsmi Parisin anti – Azərbaycan siyasəti ardıcıl, sistemli, çoxsahəli olmaqla həm ikitərəfli münasibətlərə, həm də Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesinə ciddi zərbə vurur.

The AIR Center has prepared a report on tensions in France-Azerbaijani relations
Expert at the Center of Analysis of International Relations Matin Mammadli has prepared a report on the tensions in France-Azerbaijani relations following the Second Karabakh War. The report says that the rise in political and diplomatic friction between the two nations is evidently tied to actions undertaken by official Paris against Azerbaijan across various fronts, exhibiting characteristics akin to a hybrid conflict.
“After the Second Karabakh War, France’s strategic interests in the region, alongside a neo-imperialist agenda and the influence of well-established Armenian diaspora networks within the country, have driven official Paris to embrace an overtly Armenian-centric position. This stance, resembling a hybrid warfare strategy, encompasses various elements across multilateral domains within various international organizations and bilateral relations between France and Azerbaijan,” the report reads.
The report enlists the steps and initiatives taken by France against Azerbaijan within the framework of organizations such as the UN, the European Union, the European Parliament, OSCE, NATO, the International Organization of La Francophonie, and UNESCO. At the same time, the research includes a detailed overview of France’s activities against Azerbaijan on the bilateral track. According to the report, this anti-Azerbaijani stance by official Paris is consistent, systematic, and multifaceted, and it will wreak havoc not only on the bilateral agenda but also have detrimental impacts on the Armenia-Azerbaijan peace process in the long run.