Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) tərəfindən 44 günlük müharibə ilə bağlı ingilis dilində hesabat hazırlanıb.
BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov tərəfindən hazırlanan hesabatda İkinci Qarabağ Müharibəsini şərtləndirən amillər, 44 gün ərzində baş verən əsas proseslərin xronikası, Azərbaycan üçün qələbə, Ermənistan üçün isə hərbi kapitulyasiya olan 10 noyabr Üçtərəfli bəyanatı və beynəlxalq ictimaiyyətdən gələn reaksiyalar  ayrı bölmələr çərçivəsində sistematik qaydada araşdırılıb və təhlil edilib.
Hesabatın “Hərbi variantın qaçılmazlığı” bölməsində V. Hüseynov bildirir ki, Ermənistanda və beynəlxalq ictimaiyyətdə Azərbaycanın öz əzəli torpaqlarını hərbi yolla azad etməyəcəyi ilə bağlı yanlış qənaət formalaşmışdı. Lakin münaqişənin hərbi yolla həllini qaçılmaz edən konkret səbəblər var idi. Bu səbəblərdən birincisi, Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyi tərəfindən artan irredentist, təcavüzkar ritorika və sərhəd təxribatları idi.  Belə ki, hakimiyyətinin ilk dövrlərdə Nikol Paşinyan münaqişənin həllində istəkli olması görüntüsünü formalaşdırsa da, ölkə daxilində mövqelərini gücləndirdikdən sonra sələflərindən daha radikal və ekstremist mövqe tutdu.
Müəllif hərbi variantı şərtləndirən digər amilin isə Ermənistanın təcavüzkar aktlarına beynəlxalq ictimaiyyətdən zəruri reaksiyanın gəlməməsi olduğunu bildirir.  Belə ki, münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə çalışdığını iddia edən Minsk Qrupu həmsədr dövlətləri Ermənistanı təcavüzkar ritorika və aktlardan çəkindirmək üçün heç bir tədbir görmədi, işğalçı dövlətə sanksiyalar tətbiq edilməsi ilə bağlı Azərbaycanın çağırışlarına əhəmiyyət vermədi.
Hesabatın 44 günlük müharibə, Üçtərəfli bəyanat və beynəlxalq reaksiyalar bölmələrində dövrün hadisələri ayrılıqla təhlil edilib.
Nəticə bölməsində isə müəllif qeyd edir ki, hər iki ölkə üçün fərqli nəticələri olmasına baxmayaraq, İkinci Qarabağ müharibəsi münaqişəni həll edərək yeni regional vəziyyətdən yararlanmaq üçün imkanlar yaratdı.
“Belə ki, 44 günlük müharibədən sonra, yalnız Ermənistan və Azərbaycan üçün deyil, həm də bütün region üçün yeni dövr başlandı”,-deyə V. Hüseynov əlavə edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən olan Vətən müharibəsi haqqında ingilis dilində dərc olunan hesabatda əsas məqsəd mövcud faktları təhrif edərək ölkəmizə qarşı təbliğat kampaniyası aparan dövlət və beynəlxalq təşkilatların Cənubi Qafqaz regionunda sülhə xidmət etməyən, təxribat xarakterli fəaliyyətlərinin önünə keçməkdir. Aşağıdakı linkə keçid edərək hesabatla tanış olmaq mümkündür:

The AIR Center has prepared a report about the 44-day war
The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) has prepared a report about the 44-day war.
Authored by AIR Center’s Head of Department Vasif Huseynov, the report navigates the root causes leading to the war, the chronicle of the major processes, and the Trilateral Statement of November 10, as well as the international reactions in separate sections.
In the “Inevitability of the Military Option” section, V. Huseynov argues that there was a miscalculation in Armenia and the international community that Azerbaijan would never attempt to liberate its ancestral lands by military means. But there were precise conditions that made the war option inevitable. The first reason was the growing irredentist, aggressive rhetoric, and border provocations by the Armenian military-political leadership. Although in the early period of his rule Nikol Pashinyan portrayed a constructive image after consolidating his power, he abandoned these efforts and adopted a more radical, nationalist stance in the conflict.
According to the author, yet another factor making the military option inevitable was the lack of a necessary reaction from the international community to the aggressive acts of Armenia. Thus, the Minsk Group, which spearheaded efforts to find a peaceful solution between the parties, did not take any measures to prevent Armenia from aggressive rhetoric and acts and ignored Azerbaijan's calls to impose sanctions on the occupying state.
Other sections of the report explore insights into the major developments, concluding with the idea that the end of the war heralds the start of a new era not only for the two countries but also for the region as a whole.
To recap, the report is aimed at countering the provocative activities of certain state and international organizations, which lead a propaganda campaign against Azerbaijan by distorting the realities on the ground, thereby undermining peace and prosperity in the South Caucasus region.